НДІ гігієни праці
та професійних
захворювань

Про нас

Науково-дослідний інститут гігієни праці та профзахворювань Харківського національного медичного університету є правонаступником другого в світі та першого в країні славетного Інституту робочої медицини, створеного рішенням історичного першого з’їзду робочої медицини 7 травня 1923 року у м. Харків, який уперше науково обґрунтував та розробив фундаментальну методологію та державну сутність наукової галузі і освітньої медичної дисципліни гігієни праці та профзахворювань. Інститут є беззаперечним світовим та вітчизняним лідером з проблем діагностики, лікування, реабілітації, профілактики та експертизи професійних захворювань, а також розробки гігієнічних програм оздоровлення виробничого середовища на промислових підприємствах та заходів по збереженню працездатного населення України.

У 2023 р. Науково-дослідний інститут гігієни праці та профзахворювань відзначив свій 100-річчний ювілей та продовжує працювати на користь сучасної науки.

Контактні дані
Адреса:
вул. Трінклера, 6, м. Харків, 61022
В.о. директора
Щербань Микола Гаврилович
д.м.н., проф., Заслужений професор ХНМУ, академік Української екологічної академії наук
mh.shcherban@knmu.edu.ua
Заступники
Тарабан Ігор Анатолійович
д.м.н., проф.
Напрямки досліджень
  • Наукові розробки з проблем підготовки проектів документів санітарного законодавства на основі результатів виконання наукових досліджень з проблем гігієнічної регламентації шкідливих факторів виробничого середовища та проведення гігієнічної експертизи в особливо складних випадках.
  • Проведення цільових комплексних наукових досліджень з проблем розробки гігієнічних заходів з оптимізації умов праці та охорони здоров’я працюючих на замовлення конкретних виробництв машинобудівної, хімічної та інших галузей промисловості.
  • Дослідження факторів виробничого середовища та трудового процесу та лабораторно – інструментальні виміри для проведення атестації робочих місць на виробництвах промислових підприємств з послідуючим наданням гігієнічних та клінічних науково-практичних рекомендацій  з проблем реалізації на виробництві заходів з покращання умов праці та охорони здоров’я працюючих.
  • Наукові дослідження з проблем оптимізації проведення лікарської експертизи зі встановлення наявності (відсутності) гострого професійного захворювання (зв’язку захворювання з професією) на основі впровадження об’єктивних критеріїв оцінки клінічної, епідеміологічної і гігієнічної ситуації та використання методичних принципів експертних оцінок.
  • Системний аналіз та оцінка результатів проведення попередніх та періодичних медичних оглядів з метою розробки наукового обґрунтування підвищення ефективності профілактичних заходів з охорони здоров’я працюючих, робота яких пов’язана зі впливом шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища.
  • Освітній процес з підготовки медичних кадрів на додипломному та післядипломному рівнях освіти та підвищення кваліфікації військових фахівців на основі використання профільної спеціалізованої бази клініки професійних захворювань та співпраці з розташованими в інституті клінічними та гігієнічними кафедрами.