Кафедра мікробіології, вірусології та імунології ім. проф. Д.П. Гриньова

Про нас

Кафедра мікробіології була заснована у 1922 р. Даміаном Петровичем Гриньовим, який і був першим керівником кафедри до 1934 р.
Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну, організаційну роботу.
Навчальна діяльність кафедри полягає в навчанні студентів 2–3, 6-х курсів медичних факультетів, 2-го курсу стоматологічного факультету і 2–4-х курсів за спеціальністю «Технології медичної діагностики та лікування», а також підготовку аспірантів за спеціальністю 222 «Медицина», спеціалізація «Мікробіологія» (медичні науки), підготовку лікарів-інтернів за ОПП «Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія», проведення спеціалізації за спеціальністю «Бактеріологія», циклів тематичного удосконалення.
Науково-дослідницька робота кафедри пов’язана з розробкою та експериментальним обґрунтуванням нових підходів до комплексного лікування гнійно-запальних інфекцій: включає вивчення патогенетичних особливостей гнійно-запальних процесів та вивчення впливу фізико-біологічних факторів на планктонні форми та біоплівки мікроорганізмів, збудників гнійно-запальних процесів з метою підвищення ефективності протимікробної терапії гнійно-запальних процесів.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, пр. Науки, 4, 2-й поверх, ліве крило
Завідувач
Мішина Марина Митрофанівна
д.мед.н, професор, лікар-бактеріолог вищої категорії
+38 057 707 73 31 mm.mishina@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Вовк Олександра Олегівна
Відповідальна за наукову роботу та студентський гурток, к.м.н, доцент
+38 057 707 73 38 oo.vovk@knmu.edu.ua
Марченко Ірина Анатоліївна
Відповідальна за навчальну роботу, PhD, доцент
+38 057 707 73 02 ia.marchenko@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Коваленко Наталя Іллівна
к.біол.н, доцент
ni.kovalenko@knmu.edu.ua
Коцар Олена Василівна
к.мед.н, доцент
ov.kotsar@knmu.edu.ua
Мозгова Юлія Анатоліївна
к.мед.н, доцент
ya.mozghova@knmu.edu.ua
Коваленко Тетяна Ігорівна
к.біол.н., ст. викладач
ti.kovalenko@knmu.edu.ua
Попова Наталя Геннадіївна
к.мед.н, ст. науковий співробітник, ст. викладач
nh.popova@knmu.edu.ua
Кочнєва Олена Володимирівна
к.мед.н, старший викладач
ov.kochnieva@knmu.edu.ua
Дубовик Олена Сергіївна
к.біол.н., асистент
os.dubovyk@knmu.edu.ua
Балак Олексій Кузьмич
к.мед.н, асистент
ok.balak@knmu.edu.ua
Краснікова Лариса Володимирівна
асистент
lv.krasnikova@knmu.edu.ua
Горобінська Олена Вячеславівна
старший лаборант
ov.horobinska@knmu.edu.ua
Буров Андрій Миколайович
PhD, асистент
am.burov@knmu.edu.ua
Ісаєва Ганна Олегівна
PhD, асистент
ho.isaieva@knmu.edu.ua

Кафедра мікробіології була заснована у 1922 р. Даміаном Петровичем Гриньовим, який і був першим керівником кафедри до 1934 р. До цього курс бактеріології викладався на кафедрі загальної патології та частково, а саме курс санітарної мікробіології – на кафедрі загальної гігієни.

Науково-дослідна робота кафедри пов’язана з розробкою та експериментальним обґрунтуванням нових підходів до комплексного лікування гнійно-запальних інфекцій: включає вивчення патогенетичних особливостей гнійно-запальних процесів та вивчення впливу фізико-біологічних факторів на планктонні форми та біоплівки мікроорганізмів, збудників гнійно-запальних процесів, з метою підвищення ефективності протимікробної терапії гнійно-запальних процесів. Колектив кафедри активно працює над проблемою експрес-діагностики етіологічних чинників запальних процесів. Розроблено види експериментальних моделей локалізованих і генералізованих інфекцій, на яких завдяки комплексним дослідженням доведено перевагу застосування комбінованих схем терапії гнійно-запальних процесів.
На кафедрі є достатня матеріальна і технічна база для проведення наукових досліджень та навчального процесу. Практичні заняття проводяться в спеціально обладнаних лабораторіях, в яких є інтерактивні дошки та телекомунікативні системи. Для проведення самостійної роботи на кафедрі працює студентська мікробіологічна лабораторія. З 1997 р. вперше в історії кафедри читають лекції і проводять практичні заняття зі студентами англійською мовою.

На кафедрі проводиться підготовка здобувачів освіти за освітньо-професійними програмами другого (магістерського) рівня, які навчаються за спеціальностями 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 228 «Педіатрія» і фахівців першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 224 «Технології медичної діагностики та лікування» та вивчаються освітні нормативні дисципліни «Мікробіологія, вірусологія та імунологія», «Мікробіологія, вірусологія та імунологія з мікробіологічною діагностикою».
При підготовці здобувачів освіти на кафедрі широко використовуються сучасні такі методи навчання: інтерактивний, словесний, наглядний, комп’ютерний, самостійна робота з літературними джерелами.
На кафедрі створено умови для поглибленого вивчення дисципліни студентами й об’єктивізації системи оцінювання їх знань. Із цією метою сформовано єдиний інформаційний пакет. Кожний студент може отримати методичні рекомендації для практичних занять, матеріали для самопідготовки, збірник тестів та ситуаційних задач, тексти лекцій. Усі методичні матеріали видано типографським способом та в електронному варіанті розміщено на сторінці кафедри, у репозитарії ХНМУ, на сторінці кафедри в системі дистанційного навчання Moodle.
На кафедрі викладаються курси за вибором «Удосконалення знань з фізіології, біологічної хімії, мікробіології, вірусології та імунології як підготовка до ЄДКІ», «Фізіологічний та мікробний стан дитини в залежності від віку, стану здоров’я та образу життя», «Клінічна мікробіологія, вірусологія та імунологія», «Клінічна мікробіологія».
За участю співробітників кафедри за останні 5 років створено 2 підручники, 3 навчальних посібники, 46 методичних рекомендацій.
Проводиться підготовка наукових кадрів за освітньо-науковою програмою «Медицина» третього рівня освіти (доктора філософії).

Науково-дослідницька робота кафедри пов’язана з розробкою та експериментальним обґрунтуванням нових підходів до комплексного лікування гнійно-запальних інфекцій: включає вивчення патогенетичних особливостей гнійно-запальних процесів та вивчення впливу фізико-біологічних факторів на планктонні форми та біоплівки мікроорганізмів, збудників гнійно-запальних процесів, з метою підвищення ефективності протимікробної терапії гнійно-запальних процесів.
Колектив кафедри активно працює над проблемою експрес-діагностики етіологічних чинників запальних процесів. Розроблено види експериментальних моделей локалізованих і генералізованих інфекцій, на яких завдяки комплексним дослідженням доведено перевагу застосування комбінованих схем терапії гнійно-запальних процесів.
Наукові інтереси колективу кафедри охоплюють широкий спектр досліджень у галузі клітинних механізмів дії антимікробних препаратів, вивчення механізмів вироблення мікроорганізмами антибіотикорезистентності та шляхів її подолання, розробки раціональних схем антимікробної та імуномодулюючої терапії.

Мішина М.М., Мозгова Ю.А. та Гопта О.В. є дійсними членами Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб ESMID (European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases).
Колектив кафедри бере участь у міжнародних конференціях
Ми регулярно відвідуємо та беремо активну участь у міжнародних наукових конференціях, конгресах. Так, у 2014 р. в Барселоні, Іспанія, відбувся 24-й Європейський конгрес з клінічної мікробіології та інфекційних хвороб (24-й ECCMID).
У 2015 р. співробітники кафедри взяли участь у 25-му Європейському конгресі клінічної мікробіології та інфекційних хвороб (25-й ECCMID), що відбувся 25–28 квітня в Копенгагені, Данія.
На 26-му Європейському конгресі клінічної мікробіології та інфекційних хвороб 9–12 квітня 2016 року в Амстердамі, Нідерланди, співробітники кафедри також взяли активну участь.
У 2018 р. ми відвідали 28-й Європейський конгрес клінічної мікробіології та інфекційних хвороб, який відбувся 21–24 квітня в Мадриді, Іспанія.
У листопаді 2018 р. співробітники кафедри взяли участь у Міжнародній конференції з вірусології, бактеріології та інфекційних хвороб, яка відбулася в Римі, Італія.
У 2019 р. ми відвідали 4-у Міжнародну конференцію з медицини та природничих наук в Амстердамі, Нідерланди (26–27 квітня) та Світову конференцію з імунології та інфекційних хвороб в Дубаї, ОАЕ (8–9 жовтня).
У 2020–2021 рр. Більшість міжнародних наукових заходів проводились в Інтернеті через пандемію COVID-19, але співробітники кафедри брали участь у 30-му та 31-му Європейському конгресі з клінічної мікробіології та інфекційних хвороб та багатьох міжнародних конференціях.

Науковий гурток

Керівник гуртка: к.м.н, доцент Вовк Олександра Олегівна

Члени СНТ: студенти 2–3-х курсів. Склад оновлюється щорічно.

Формат проведення: засідання раз на місяць в online форматі (Zoom, Google-meet) або очно на кафедрі. На засіданні викладач знайомить студентів із професійною термінологією, цікавими новинами у сфері мікробіології та разом із студентами проводить відпрацювання практичних навиків. Студенти проводять пошукову роботу та проводять досліди. Після виступів відбувається обговорення результатів проведеної роботи, дискусії.

Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали