Про нас

Кафедра оториноларингології Харківського національного медичного університету була заснована у 1922 році як одна з перших в Україні самостійних клінік. Основні напрямки діяльності кафедри включають: навчальну, наукову, методичну, лікувально-діагностичну та консультативну роботу.

Навчальна діяльність кафедри полягає в підготовці студентів IV курсу ХНМУ з предмету «Оториноларингологія»: медичних факультетів за спеціальністю «Медицина» та «Оториноларингологія з особливостями дитячого віку»; стоматологічного факультету за спеціальністю «Стоматологія», англомовних студентів VI та VIІ факультету з підготовки іноземних студентів за спеціальністю «Медицина» та «Стоматологія». Також на кафедрі оториноларингології проводиться підготовка клінічних ординаторів, магістрів, аспірантів, інтернів.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, пр. Незалежності, 13,
КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня», корпус 2, 2-й поверх
Завідувач
Лупир Андрій Вікторович
д.мед.н, професор
av.lupyr@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Ященко Марина Іванівна
Відповідальна за методичну роботу, завуч кафедри, к.мед.н, доцент
mi.yashchenko@knmu.edu.ua
Калашник-Вакуленко Юлія Михайлівна
Відповідальна за наукову роботу та студентський науковий гурток, к.мед.н, доцент
ym.kalashnyk@knmu.edu.ua
Шушляпіна Наталія Олегівна
Відповідальна за лікувальну роботу, к.мед.н, доцент
no.shushliapina@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Дьоміна Євгенія Вікторівна
к.мед.н., доцент
ev.demyna@knmu.edu.ua
Юревич Надія Олександрівна
к.мед.н., доцент
no.yurevych@knmu.edu.ua
Карчинський Олександр Олександрович
к.мед.н., асистент
oo.karchynskyi@knmu.edu.ua
Дзиза Алла Василівна
асистент
av.dzyza@knmu.edu.ua
Алексєєва Вікторія Вікторівна
доктор філософії, асистент
vv.alieksieieva@knmu.edu.ua
Поляков Олексій Валентинович
аспірант
ovpoliakov.po20@knmu.edu.ua
Світлична Юлія Володимирівна
аспірант
yvsvitlychna.po21@knmu.edu.ua

Вперше на лівобережній Україні кафедра оториноларингології заснована в Харківському медичному інституті 04.10.1922 року. Її організатором і першим завідувачем став професор С.Г. Сурукчі.

Доктор С.Г. Сурукчі відвідував лекції професорів Stork’a, Politzer’a, Barani, працював у клініках видатних корифеїв Hajek’a, Urbantschitsch’a. Він досконало володів технікою бронхоезофагоскопії, з 1922 по 1923 р. було проведено 460 операцій.

Науковий напрямок кафедри спрямований на підвищення ефективності діагностики та лікування хворих із ЛОР патологією на підставі засобів та методів  доказової медицини; застосування сучасних технологій: термографічне обстеження хворих з риносинуситом, вдосконалена методика дослідження функції носового дихання, ендоскопічні хірургічні втручання із застосуванням лазерного і радіохвильового випромінювання; пластичні операції при деформаціях зовнішнього носа, носової перегородки, вушних раковин; увулопалатопластика; слухополіпшуючі мікрохірургічні операції на середньому вусі (тимпанопластика, стапедопластика), метод лікування келоїдних рубців вушної раковини. З метою покращання протирецидивної терапії хронічних поліпозних риносинуситів розроблено методику використання бактеріальної аутовакцини, імуномодулюючої терапії. Для більш активного лікування хронічних гіпертрофічних фарингітів, ринітів, синуситів впроваджено кріохірургічний метод (захищено патентом України).

Наукова та навчальна діяльність тісно пов’язані з методичною роботою – підготовкою та виданням монографій, навчальних посібників, методичних рекомендацій з оториноларингології.

Співробітники кафедри беруть участь у проведенні міжнародних досліджень з вивчення ефективності та безпеки лікарських препаратів. Клінічними базами кафедри є відділення хірургії голови та шиї комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна лікарня», Науково-практичний медичний центр ХНМУ, Військово-медичний клінічний центр Північного регіону Міністерства оборони України, а також медичний центр товариства з обмеженою відповідальністю «Небозвід». Спільно з колективом відділення хірургії голови та шиї проводяться конференції і методичні засідання, відкриті практичні заняття та лекції, дні спеціаліста для оториноларингологів, сімейних лікарів міста та області.

На платформі MOODLE ХНМУ представлено навчально-методичні матеріали з дисципліни «оториноларингологія» для здобувачів освіти за спеціальністю «Медицина» та «Стоматологія», що забезпечує якість самопідготовки  студенті, інтернів, аспірантів (для перегляду лекцій та презентацій на нашому сайті Ваш браузер повинен підтримувати HTML 5).

З лютого 2022 року  робота кафедри відбувається в умовах воєнного стану. Учбовий процес здійснюється в дистанційному режимі. Співробітники кафедри не припиняють професійне і педагогічне удосконалення.

Кафедра проводить навчально-педагогічну роботу на базі відділення хірургії голови та шиї комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна лікарня», на базі ННМК «УК» ХНМУ, Військово-медичного клінічного центру Північного регіону МО України та медичного центру товариства з обмеженою відповідальністю «Небозвід». Педагогічна робота кафедри полягає в підготовці студентів IV курсу медичних факультетів за спеціальністю «Медицина» та «Оториноларингологія з особливостями дитячого віку», студентів IV курсу стоматологічного факультету за спеціальністю «Стоматологія»,  студентів IV курсу V, VI та VIІ факультету з підготовки іноземних студентів (англійська мова навчання)  за спеціальністю «Медицина» та «Стоматологія». Створено силабуси щодо впровадження в учбовий процес вибіркових дисциплін: для студентів  VI курсу за спеціальністю «Медицина» І- VIІ факультетів – «Актуальні проблеми ЛОР-патології» (українська та англійська мова навчання), для студентів  VI курсу за спеціальністю «Педіатрія» – «Актуальні проблеми дитячої ЛОР-патології», для студентів І курсу за спеціальністю «Медсестринство» – «Медсестринство в оториноларингології».

Якість навчального процесу на кафедрі забезпечує комплексний підхід щодо методики викладання дисципліни «Оториноларингологія» відповідно ОПП. Розроблено методичні матеріали для студентів IV курсу V-VIІ факультетів за спеціальністю «Медицина» та «Стоматологія». Теоретична підготовка здобувача і надбання ним практичних навичок здійснюється на підставі впровадження  в учбовий процес  найсучасніших засобів інноваційних технологій.  У співробітництві з кафедрою біомедичної інженерії ХНУРЕ розроблено навчальну програму контролю і оцінювання знань студентів з курсу оториноларингології. Видано  методичну літературу для студентів, лікарів-інтернів отоларингологів та сімейної медицини. Для підготовки студентів до ліцензійного тестового іспиту «КРОК-2», на підставі методичного супроводу, систематично проводяться тренінги (офлайн та онлайн).

Студенти медичних і стоматологічного факультетів поєднують симуляційне навчання з працею  у відділенні хірургії голови та шиї безпосередньо із хворими на ЛОР-патологію.

На кафедрі оториноларингології навчаються на очному циклі лікарі-інтерни за спеціальністю «Оториноларингологія». Заочний цикл за даною спеціальністю лікарі-інтерни проходять на базі відділення хірургії голови та шиї КНП ХОР «ОКЛ».

– наукові інтереси кафедри – Удосконалення і розробка діагностично-лікувальних та профілактичних засобів в реабілітації хворих на ЛОР-патологію з використанням новітніх технологій. Визначення дихально-нюхальних порушень у хворих з хронічними захворюваннями носа. Впроваджені методи комп’ютерного планування відновних ринохірургічних втручань у хворих з захворюваннями порожнини носу.

Клінічними базами кафедри є відділення хірургії голови та шиї комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна лікарня», Науково-практичний медичний центр ХНМУ, Військово-медичний клінічний центр Північного регіону Міністерства оборони України, а також медичного центру товариства з обмеженою відповідальністю «Небозвід».

На клінічних базах застосовуються сучасні методи діагностики ринологічних захворювань, які дозволяють визначити функціональні характеристики носу. До таких методів можна віднести: комп`ютерна риноманометрія. Це метод дослідження ступеня затруднення носового дихання за допомогою комп’ютерного риномнометра тестування носового дихання з блоком перепадно-витратних характеристик з комп’ютерним аналізом даних.  Пристрій дозволяє на основі вимірювальних данних  щодо витрати повітря та перепаду тиску в носової порожнині при диханні визначати коефіцієнт аеродинамічного носового опору.  Результат тестування даних видається в об’єктивних числових показниках і свідчить про недостатність насичення повітрям організму при диханні носом.  Ольфактометрія – метод, який дозволяє доказово визначити нюхові порушення респіраторного типу шляхом визначення потужності диханні при дії тестових одорантів. З успіхом використовується ольфактометрична система Sniffing Sticks test як діагностичний стандарт дослідження нюхової функції як при постковідних нюхових розладах, так і інших ринологічних захворюваннях. Основним направленням ольфактометрчної системи є пороговий та ідентифікаційний тест. Пороговий більш чутливий для визначення нюхових розладів після перенесеного Covid-19, так як під час проведення використовуються маркери з одорантом в різній концентрації з послідуючим неоднократним контролем.  В той час, як ідентифікаційний тест допомагає нам у виявлені якісних порушень нюху, як паросмія. Ольфакторні тренування з використанням одоривекторів та використання заходів направлення яких  стосується  відновлення та покращення нюхової чутливості у хворих після перенесення Covid 19.

Цифрова оптична відеоендоскопія носу з використанням кута огляду 300, 700, 00 з верифікацією утворень носоглотки, порожнини носу та приносових пазух. Визначення ступеня аденоїдних вегетацій у дітей.

На клінічних базах співробітники кафедри проводять сучасні методи лікування захворювань ЛОР органів, серед яких питому вагу складають хірургічні втручання. Ніс і параназальні синуси: радіохвильова хірургія носових раковин; редресація та репозиція кісток носа при переломах; хірургічні методи зупинення носових кровотеч; різні типи ендоназальних операцій, у тому числі розкриття параназальних синусів; сануючі операції на гайморовій, етмоїдальній, фронтальній, основній порожнинах; відкрита та закрита риносептопластика; пластичні операції на щелепно-лицевій ділянці. Глотка, гортань, шия: аденотомія; кобляційна тонзилектомія (холодноплазмова тонзилектомія); розкриття паратонзилярних, парафарингеальних абсцесів, флегмон; верхня, середня, нижня трахеотомія; висічення кіст шиї. Операції на вусі: поліпотомія вуха; парацентез барабанної перетинки; антротомія, антромастоїдотомія, антромастоїдектомія; шунтування барабанної порожнини; в умовах військового часу переважає вибухова зброя, вибухові травми.  Руйнування структур середнього вуха є одним з наслідком вибухового пошкодження, оскільки вухо –це барочутливий орган при дії  вибухової хвилі (акубаротравма). Спеціалістами клініки виконується хірургічне лікування перфорації барабанної перетинки викликане вибухом (мірінгопластика, тимпанопластика  за відкритим та закритим типом, осикулопластика, меатопластика з використанням ендоурального та ретроаурікулярного підходів); стапедопластика; радикальна сануюча операція на вусі; пластичні операції на вусі. Широко застосовуються фізичні фактори в лікуванні ЛОР-захворювань: терапевтичні та хірургічні лазери, ультразвукова терапія, радіохвильові хірургічні втручання. Проводяться функціональні ендоскопічні оперативні втручання на навколоносових синусах та гортані.

Цикл інтернатури зі спеціальності «Отоларингологія» (2 роки навчання)

Навчання лікарів-інтернів на кафедрі оториноларингології ХНМУ проводиться відповідно до «Типового навчального плану та програми спеціалізації (інтернатури) випускників вищих медичних закладів освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації» зі спеціальності «Отоларингології», відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 червня 2021 року № 1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру,    зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 серпня 2021 року за № 1081/36703.

Науковий гурток

Керівник гуртка: к.мед.н, доцент Калашник-Вакуленко Юлія Михайлівна.

Нормативні документи освітнього процесу