Післядипломна освіта на кафедрі оториноларингології

Цикл інтернатури зі спеціальності «Отоларингологія» (2 роки навчання)

Навчання лікарів-інтернів на кафедрі оториноларингології ХНМУ проводиться відповідно до «Типового навчального плану та програми спеціалізації (інтернатури) випускників вищих медичних закладів освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації» зі спеціальності «Отоларингології», відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 червня 2021 року № 1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру,    зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 серпня 2021 року за № 1081/36703.

Тривалість підготовки в інтернатурі: терміну (22 місяці – 3432 години) інтернатури передбачено:

Освітня частина: (заклади вищої або післядипломної освіти): 6 місяців (936 години), три місяці щорічно (15,6 кредитів ECTS на рік).

Практична частина: (бази стажування) 16 місяців (2496 годин).

Рік підготовки

МІСЯЦІ

VIII IX X XI XII I II III IV V VI VII

І-й

П

О О О П П П П П П П

В

ІІ-й

П П П П П П П П О О О

В

П – практична частина підготовки на базі стажування; О – освітня частина підготовки – навчання на кафедрі; В – відпустка.

Останній місяць другого року проходження інтернатури – атестація.

Мета вивчення курсу

Підвищення рівня практичної підготовки випускників вищих медичних закладів освіти ІІІ – ІV рівнів акредитації медичних факультетів університетів, поглиблення теоретичних знань, набуття практичних навиків і підготовки лікарів-отоларингологів до самостійної роботи в отоларингологічних кабінетах поліклінік та отоларингологічних відділеннях лікарень.
Оволодіння професійними навиками оцінюється на всіх етапах підготовки інтерна: на початку інтернатури (базовий контроль), при складанні заліків по розділах програми, під час складання диференційованого заліку в кінці 1-го року навчання та заключного іспиту. Всі види контролю за ходом підготовки інтерна відображаються в щоденниках роботи лікарів-інтернів та в залікових книжках. Підготовка інтерна на базі стажування здійснюється під керівництвом завідуючих відділеннями або лікарів вищої і першої кваліфікаційної категорії (не більше 5-6 інтернів на керівника).

Заплановані види активності

Підготовка лікаря-інтерна включає не лише оволодіння практичними навиками лікування хворих з отоларингологічною патологією, а і участь в лікарських конференціях, консиліумах, клінічних обходах, передопераційних  розглядах. Крім того, лікар-інтерн систематично вивчає та проводить реферування тематичної літератури, освоює статистичний аналіз роботи відділення. Обов’язковим для інтерна є чергування в клініці (2 чергування на місяць по 12 годин кожне) під керівництвом висококваліфікованих спеціалістів. Працюючи на базах стажування (8 місяців на першому році і 8 місяців на другому році), інтерн під контролем керівника проводить прийом хворих у поліклініці, виконує різні діагностичні та лікувальні маніпуляції, обстежує та оперує хворих в стаціонарі. Одночасно інтерн продовжує вивчати та реферувати спеціальну літературу, систематизує її у вигляді тематичних рефератів на запропоновані кафедрою теми (по 2 реферати на місяць).

Після закінчення курсу лікар-інтерн отримає:

– Необхідний обсяг знань з топографічної і клінічної анатомії верхніх дихальних шляхів і вуха, фізіології ЛОР – органів, взаємний зв’язок функціональних систем організму і рівні їх регуляції;

– Оволодіє і засвоїть відповідні клінічні і функціональні методи дослідження в отоларингології, причини виникнення патологічних процесів верхніх дихальних шляхів і вуха; механізм їх розвитку і клінічні прояви;

– Достатній обсяг знань по клінічній симптоматиці, діагностиці і лікуванню основних захворювань носа і навколоносових синусів, зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха, глотки, гортані, трахеї і стравоходу, їх профілактики, наданню невідкладної допомоги при ургентній ЛОР – патології;

– Лікарі-інтерни, що закінчують інтернатуру, підлягають атестації на визначення рівня знань та засвоєння практичних навиків з присвоєння звання лікаря-спеціаліста за спеціальністю «Отоларингологія» у встановленому МОЗ України порядку.

На базі ЛОР-клініки впроваджено: суміжний цикл післядипломної освіти сімейних лікарів за спеціальністю «Оториноларингологія», тематичні цикли зі спеціальності «Оториноларингологія» для оториноларингологів, дитячих оториноларингологів, сімейних лікарів, терапевтів:

  1. «Актуальні питання оториноларингології»;
  2. «Невідкладні стани в оториноларингології (ФПК)»;
  3. «Немедикаментозні методи лікування в оториноларингології».