Про нас

Кафедра ортопедичної стоматології Харківського національного медичного університету була заснована у 1979 році. Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну, лікувально-діагностичну та консультаційну роботу.
На сьогоднішній день на кафедрі викладаються такі дисципліни: «Пропедевтика ортопедичної стоматології» (для студентів 2-го курсу стоматологічного факультету та студентів V та VІ факультетів з підготовки іноземних громадян) та «Ортопедична стоматологія» (для студентів 3–5-го курсів стоматологічного факультету та студентів V та VІ факультетів з підготовки іноземних громадян) а також у проведенні спеціалізації за стоматологічним профілем.
Науковий напрямок роботи спрямований на клінічно орієнтовані технології виготовлення ортопедичних конструкцій знімних та незнімних зубних протезів за рахунок розробки сумісно з АТ «Стома» та впровадження в практичну охорону здоров´я конструкційних та допоміжних зуботехнічних матеріалів стоматологічного призначення: силіконовий відбитковий матеріал «Сіеласт–20»; «Сіеласт–21»; альгінатний відбитковий матеріал «Стомальгін – 04, 05»; «Боксіл-Екстра» для виготовлення індивідуальних зубоясеневих запобіжників; композиційний матеріал «Стомазит-LC» для фіксації адгезивних мостоподібних протезів; силіконовий підкладочний матеріал для зубних протезів «ПМ-С»; термопластичний відбитковий матеріал «Ортокор-СТ»; акрилат «Редонт-колір»; облицювальний матеріал для незнімних конструкцій зубних протезів «Сінма-М+V»; полімер «Акродент» для виготовлення провізорних коронок; крем «Стомафікс» для фіксації знімних протезів, акрилова беззольна пластмаса «Модепласт» для моделювання штифтових конструкцій та ін.
Наукова та навчальна діяльність тісно пов’язана з методичною роботою – підготовкою та виданням монографій, навчальних посібників, методичних рекомендацій з ортопедичної стоматології.

Контактні дані
Адреса:
Харків, пр. Перемоги, 51, Університетський стоматологічний центр, 4-й поверх
Email:
kafedraos@ukr.net
Завідувач
Янішен Ігор Володимирович
д.мед.н, професор
iv.yanishen@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Погоріла Алла Володимирівна
Відповідальна за навчальну роботу, к.мед.н, доцент
av.pohorila@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Томілін В’ячеслав Генадійович
к.мед.н., доцент
vh.tomilin@knmu.edu.ua
Кузнєцов Роман Володимирович
к.мед.н., доцент
rv.kuznetsov@knmu.edu.ua
Дюдіна Ірина Леонідівна
к.мед.н., доцент
il.diudina@knmu.edu.ua
Кричка Наталія Василівна
к.мед.н., доцент
nv.krychka@knmu.edu.ua
Слинько Юлія Олександрівна
к.мед.н., доцент
yo.slynko@knmu.edu.ua
Герман Станіслав Анатолійович
к.мед.н., асистент
sa.herman@knmu.edu.ua
Перешивайлова Ірина Олександрівна
асистент
io.pereshyvailova@knmu.edu.ua
Куліш Сергій Анатолійович
асистент
sa.kulish@knmu.edu.ua
Мовчан Ольга Володимирівна
к.м.н, асистент
ov.movchan@knmu.edu.ua
Федотова Олена Леонідівна
асистент
ol.fedotova@knmu.edu.ua
Білобров Роман Володимирович
доцент
rv.bilobrov@knmu.edu.ua
Бірюков В’ячеслав Олександрович
асистент
vo.biriukov@knmu.edu.ua
Андрієнко Карина Юріївна
доцент
ky.andriienko@knmu.edu.ua
Сідорова Ольга Вадимівна
асистент
ov.sidorova@knmu.edu.ua

Створення кафедри ортопедичної стоматології бере початок 20 грудня 1979 року. Очолити кафедру ортопедичної стоматології ХМІ було запропоновано Леоніду Яковичу Чорному.
Леонід Якович Чорний (25.09.1933-19.06.2011)
Завідувач кафедри ортопедичної стоматології ХМІ/ХДМУ з 1979 по 1996 рік.У 1965 році Леонід Якович захистив дисертацію «Ортопедичні методи лікування в комплексній терапії пародонтозу», отримав диплом кандидата медичних наук. Вчене звання доцента було присвоєно у 1980 р., що співпало з першою річницею народження кафедри. Чорний Леонід Якович автор 53 наукових робіт, 1 навчального посібника, 5 методичних вказівок, 9 авторських свідоцтв на винахід.

На кафедрі проводиться підготовка здобувачів вищої освіти за освітньою програмою 221 Стоматологія та вивчаються освітні компоненти (дисципліни) такі, як «Ортопедична стоматологія», «Пропедевтика ортопедичної стоматології», «Сучасні технології суцільного протезування» та «Основні технології виготовлення зубних протезів».
При підготовці здобувачів освіти на кафедрі широко використовуються сучасні методи навчання, а саме: 1) студентсько-центроване навчання,
2) проблемно-орієнтоване навчання з набуттям компетентностей, достатніх для розв´язання проблем у професійній галузі, 3) навчання через клініко-лабораторну практику.
В 2020 р. в навчальний процес впроваджено 3-D діагностику при обстеженні пацієнтів, що дало змогу прораховувати індивідуальні оптимальні параметри конструкцій, які застосовуються при лікуванні пацієнтів.
Також практична підготовка здобувачів проводиться на наступних клінічних базах нашої кафедри:

  • ТОВ- «СІЛК 2016»
  • ФОП Богатиренко М. В.

Ще одним напрямком кафедри в навчальній роботі є курс за вибором «Основні технології виготовлення зубних протезів» (для студентів 2-го курсу стоматологічного факультету та студентів V та VІ факультетів з підготовки іноземних громадян) та «Сучасні технології суцільнолитого протезування» (для студентів 5-го курсу стоматологічного факультету та студентів V та VІ факультетів з підготовки іноземних громадян). «Спеціалізація», «Тематичне удосконалення», «Передатестаційний цикл та стажування».

На кафедрі були виконані та захищені 16 дисертаційних робіт на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук та 2 дисертації на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук.
Кафедрою ортопедичної стоматології ХНМУ виконується ініціативно-пошукова науково – дослідна робота за темою: «Оптимізація методів діагностики та лікування основних стоматологічних захворювань».
Метою науково-дослідної роботи є  підвищення якості ортопедичного лікування та життя стоматологічного пацієнта в цілому. При виконанні науково-дослідних робіт використовуються лабораторні, клініко-технологічні, статистичні, а також клінічні методи дослідження. Усі вони спрямовані на обґрунтування та доцільність створення нових вітчизняних стоматологічних матеріалів ортопедичного призначення, вивчення властивостей та особливостей їх застосування у клінічній практиці,  створення нових технологічних та клінічних методик. Впроваджені  наукові розробки  підвищують  можливості ортопедичних конструкцій, покращують їх у порівняльному аспекті та відрізняють якість ортопедичного лікування. Клінічна ефективність  методів  підтверджується стабільністю результатів  ортопедичного лікування.

Викладацький склад кафедри веде консультативно-лікувальну діяльність на клінічних базах кафедри, постійно впроваджуючи нові методики та матеріали, а також удосконалюючи існуючі. Співробітники кафедри є кураторами ортопедичної допомоги районів Харківської області та входять до складу експертних медичних комісій за фахом. Кількість працівників з вищою кваліфікаційною категорією – 13, з I кваліфікаційною категорією – 5, з II кваліфікаційною категорією – 3.

Основним пріоритетом в розвитку міжнародного співробітництва кафедра бачить у розширенні можливостей, які будкть спрямовані на пошук напрямків  наукових розробок, вибір тенденцій сучасного професійного розвитку.
В цьому контексті, у програмі академічної мобільності “Мевляна” кафедрою був отриманий грант на здійснення викладацької діяльності у Чукурова Університеті (м. Адана, Турецька Республіка, 2015).

На кафедрі ортопедичної стоматології ХНМУ з 2014р. проводяться цикли підвищення кваліфікації лікарів, а саме: цикл спеціалізації за фахом «Ортопедична стоматологія»,  цикл стажування за фахом «Ортопедична стоматологія» та цикл тематичного удосконалення за фахом «Ортопедична стоматологія».
Метою циклів є підготовка лікарів стоматологів до атестації на визначення знань та практичних навичок для набуття обраної спеціальності «Ортопедична стоматологія»; підготовка спеціалістів до атестації на присвоєння звання «лікаря-спеціаліста» за фахом  «Ортопедична стоматологія »; підтримання сучасного рівня підготовки з окремого розділу ортопедичної стоматології, що спрямоване на поглиблення професійних знань та навичок.
Заняття з курсантами проводяться на базі університетського стоматологічного центру ХНМУ. Стан матеріально-технічного, науково-методичного та кадрового навчального процесу відповідають нормативам та вимогам Ліцензійних умов.

Науковий гурток
Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали