Про нас

Засади  викладання іноземних мов студентам-медикам були закладені у Харківському університеті ще в середині 19-го сторіччя, втім кафедру іноземних мов було  створено лише у 1927 р. Нині кафедра викладає англійську та німецьку мови як субмови медицини студентам 1–2-х курсів (обов’язковий компонент), 1–6-х курсів (вибірковий компонент), здобувачам ступеня доктора філософії, а також викладачам ХНМУ у межах підготовки до викладання англійської мовою. Кафедра надає допомогу здобувачам освіти і науково-педагогічним працівникам ХНМУ в підготовці до участі в міжнародних наукових конференціях, наукових проектах, які проводяться в Україні та за кордоном.

Відмінними рисами навчальної та наукової роботи кафедри є комунікативно-когнітивний підхід до викладання іноземних мов, розробка  програм освітніх компонентів, створення навчальних матеріалів і викладання в рамках концепції мови для специфічних потреб, основними положеннями якої є аналіз потреб студентів, жанровий підхід, зосередження на лексиці та граматиці, властивій певним комунікативним жанрам, а також виконання наукових досліджень у царині методики викладання іноземних мов.

Сфера наукових інтересів працівників кафедри – лінгвопрагматичні особливості мови медицини, проблеми двомовної термінографії та перекладу фахової  літератури, викладання мови для спеціальних потреб (зокрема, педагогічні та методичні аспекти викладання іноземної мови медикам,  аспекти формування професійної культури майбутніх медиків), особливості мотивування студентів щодо вивчення фахових мов, а також лінгвістичні особливості викладання англійською мовою. Викладачі кафедри постійно беруть участь у різноманітних науково-методичних заходах, серед яких міжнародні конференції, форуми та конгреси.

На кафедрі є науково-педагогічні працівники, які мають кваліфікацію перекладача, що дозволяє брати активну участь у перекладі фахової літератури, а також мовному  рецензуванні та редагуванні матеріалів міжнародних конференцій, наукових видань і навчальної літератури іноземною мовою.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, вул. Трінклера, 12, навчальний корпус В
Завідувач
Корнейко Ірина Василівна
к.філол.н., професор
iv.korneiko@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Кальницька Віолета Борисівна
Відповідальна за навчальну роботу, к.філол.н., доцент
vb.kalnytska@knmu.edu.ua
Петрова Ольга Борисівна
Відповідальна за наукову роботу, к.філол.н., доцент
ob.petrova@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Богун Марина Вадимівна
к.філол.н., доцент
mv.bohun@knmu.edu.ua
Гусак Олена Григорівна
к.пед.н., доцент
oh.husak@knmu.edu.ua
Гетманець Ірина Олегівна
к.філол.н., викладач
io.hetmanets@knmu.edu.ua
Крайненко Олена Володимирівна
старший викладач
ov.krainenko@knmu.edu.ua
Овсяннікова Ганна Валеріївна
старший викладач
hv.ovsiannikova@knmu.edu.ua
Юхно Наталя Володимирівна
викладач
nv.yukhno@knmu.edu.ua
Баглаєнко Тетяна Володимирівна
викладач
tv.bahlaienko@knmu.edu.ua
Історія кафедри

Філологічні дисципліни вивчалися студентами-медиками Харківського університету з перших днів  існування медичного факультету. Ці предмети викладалися спочатку кафедрою фармації та лікарської словесності, потім вони були поєднані з основною дисципліною на кафедрі судової медицини. Лише у 1850 р. було прийнято рішення про вилучення російської словесності, латинської та німецької мов із курсу навчання.

Викладання іноземних мов було відновлено в першій третині двадцятого сторіччя. За даними архіву ХДМУ, кафедру іноземних мов було створено в 1927 р. Першим її керівником була викладач німецької мови О. Г. Євтіхьєва. Спочатку навчальним планом передбачалося викладання тільки німецької мови.

Кафедра сьогодні

На кафедрі викладаються англійська та німецька мови як субмови медицини для студентів 1–2-х курсів, 1–6-х курсів у межах курсу за вибором, аспірантів і здобувачів, а також викладачів ХНМУ. Студентам і молодим науковцям надається допомога в підготовці до участі в міжнародних наукових конференціях, які проводяться в Україні та за кордоном.

За останні роки було видано таку навчально-методичну літературу: посібники та практикуми для студентів 1-го та 2-го курсів медичних і стоматологічного факультетів; методичні розробки для викладачів та аспірантів; навчальні посібники для студентів, які навчаються англійською мовою, методичні вказівки з підготовки до складання іспитів з англійської мови для студентів-медиків, лексичні мінімуми для читання літератури зі спеціальності англійською мовою. Викладачі кафедри займаються перекладами медичної літератури з англійської, німецької та французької мов українською та з української мови відповідно. Систематично проводяться методичні засідання кафедри, науково-методичні семінари секцій англійської та німецької мов. Щомісячно проводяться наукові семінари та засідання студентського наукового гуртка. З 2010 р. на кафедрі захищено 5 кандидатських дисертацій. На кафедрі організовуються олімпіади з англійської та німецької мов, проходять студентські наукові конференції та секційні засідання в межах загальноуніверситетських наукових конференцій.

Освітній процес

На кафедрі проводиться підготовка здобувачів освіти за освітньо-професійними програмами  першого бакалаврського рівня: «Сестринська справа», «Лабораторна діагностика», «Соціальна робота», «Фізична терапія, ерготерапія»,  другого магістерського рівня «Педагогіка вищої школи», «Лабораторна діагностика», «Стоматологія», «Медицина», «Сестринська справа», «Фізична терапія», «Педіатрія», «Громадське здоров’я», Доктор філософії: «Медицина», «Педіатрія», «Стоматологія», «Технології медичної діагностики та лікування»  та вивчаються освітні компоненти (дисципліни):  «Іноземна мова за професійним спрямуванням», «Англійська мова», «Іноземна мова»,  «Фахова іноземна мова», «Іноземна мова (друга)» та чимало вибіркових компонентів.

При підготовці здобувачів освіти на кафедрі широко використовуються сучасні методи навчання,  зокрема комунікативні (Communicative Approaches), студентоцентрований підхід, спрямованість занять на досягнення соціальної взаємодії (лікар–хворий), інтеграція мови та засвоєння її за допомогою знань з медичних наук. Сучасна комунікативна методика пропонує широке впровадження в навчальний процес активних нестандартних методів і форм роботи для кращого свідомого засвоєння матеріалу: індивідуальна, парна, групова і робота в команді – парні інтерв’ю, мозковий штурм,  обмін думками.

На кафедрі викладаються курси за вибором  (перелік): «Ділова англійська мова», «Англійська мова», «Іноземна мова (друга)», «Іноземна мова за академічним спрямуванням (англійська)», «Іноземна мова за професійним спрямуванням (англійська)» для студентів 1–5-х курсів.

На кафедрі створено 11 навчальних посібників, 55 методичних рекомендацій, тощо.

Проводиться підготовка наукових кадрів за освітньо-науковою програмою  «Доктор філософії».

Наукова робота

Наукові інтереси кафедри: аналіз мовних потреб здобувачів наукового ступеня доктор філософії; специфіка малих жанрів у галузі медицини.

НДР кафедри 2017–2019 рр. «Аналіз мовних потреб здобувачів наукового ступеня доктор філософії». Теми наукових досліджень: лінгвістичні особливості опису клінічного випадку: жанрово-аналітичний підхід; жанри у викладанні мови студентам-медикам; методика викладання англійською мовою: мовна компетенція викладачів навчальних дисциплін; когнітивні та креативні підходи в курсі фахової англійської мови для здобувачів наукового ступеня доктор філософії.

Міжнародна діяльність

Співробітники кафедри постійно беруть участь у різноманітних науково-методичних заходах, серед яких міжнародні конференції TESOL, XI міжнародний симпозіум «Humanities and Social Sciences in Europe: Achievements and Perspectives» (Відень, 2016), науково-практична конференція з міжнародною участю “Система підвищення кваліфікації педагогічних кадрів у ВНЗ Узбекистану: досвід, пріоритети і перспективи розвитку” (м. Ташкент, 2018),  III Міжнародна науково-практична конференція  «Іноземні мови: інновації, перспективи дослідження і викладання» (м. Мінськ, 2020), X Міжнародна науково-практична конференція «Scientific achievements of modern society» (Ліверпуль, Велика Британія, 2020), V міжнародний конгрес та фестиваль нагородження USERN (Іран, Тегеран, 2020), конференції, семінари та вебінари Pearson, Oxford, Cambridge, IATEFL, Elsevier, Macmillan Education, міжнародна конференція з інформаційних технологій та освітянських технологій (м. Сінгапур, Республіка Сінгапур, 2019 р.), VII Міжнародна науково-практична конференція  «Science and Education: Problems, Prospects and Innovations», Кіото, Японія, квітень 2021р., II Міжнародна науково-практична конференція  «Science and Education: Problems, Prospects and Innovations», Буенос-Айрес, січень 202 та інші.

Викладачі кафедри, які пройшли стажування за кордоном:

  • Корнейко І.В. – Велика Британія (Хетфорд коледж, Оксфорд);
  • Кальницька В.Б. – США (Мічиганський університет, кафедра літератури);
  • Гусак О.Г. – Німеччина (Курси підвищення кваліфікації для вчителів, Веймар);
  • Тімонова Г.В. – Франція (Школа ЄвроПрованс, Марсель).
Науковий гурток

Керівник студентського гуртка:

Діяльність наукового гуртка спрямована на набуття студентами професійної компетентності для використання у своїй професії, а також досвіду одержання знань та умінь через дослідження.

Студенти, котрі відвідують засідання кружка, мають можливість:

– ознайомитись із принципами, методами, інструментарієм наукової та дослідницької роботи;

– брати участь у науковому житті університету (написання статей, тез доповідей), що публікуються в різних наукових виданнях;

– розвивати навички роботи з англомовною професійною літературою, формувати навички написання наукових докладів та статей іноземною мовою, ознайомить з особливостями наукового стилю;

– розвивати свої творчі здібності, брати участь у наукових конференціях, присвячених дослідженню найактуальніших питань в галузі медицини

Формат проведення: Засідання кружка проводяться в дистанційному або очному форматі.