Кафедра фізичного виховання та здоров’я

Про нас

Кафедра фізичного виховання та здоров’я Харківського національного медичного університету була заснована в 1928 році. Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну та спортивно-масову роботу.

Кафедра фізичного виховання та здоров’я проводить навчання студентів за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями – «Бакалавр» та «Магістр» (дисципліна «Фізичне виховання» виключно на 1-му та 2-му курсі І, ІІ, ІІІ, IV медичних факультетів та стоматологічному факультеті (вітчизняні студенти), V факультеті з підготовки іноземних студентів, VI та VII факультетів з підготовки іноземних студентів (англомовні іноземці); дисципліна «Фізичне виховання та здоров’я» (курс за вибором) на 2–6-х курсах).

Один з основних напрямків кафедри – сучасні наукові дослідження в галузі «Фізичне виховання та здоров’я», ведення серед студентської молоді широкої практично-просвітницької роботи щодо оздоровлення та заохочення до здорового способу життя, спираючись на національні традиції розвитку фізичної культури та спорту.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, пр. Науки, 4, Корпус Б, перший-третій поверхи, ліве крило
Завідувач
Шутєєв Вячеслав Вадимович
кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, майстер спорту міжнародного класу
vv.shutieiev@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Ленська Ольга Вячеславівна
Відповідальна за навчальну роботу, ст. викладач
ov.lenska@knmu.edu.ua
Галашко Максим Миколайович
Відповідальний за наукову роботу, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, майстер спорту
mm.halashko@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Куций Денис Васильович
старший викладач
dv.kutsyi@knmu.edu.ua
Петрухнов Олександр Дмитрович
кандидат наук з фізичного виховання і спорту, старший викладач
od.petrukhnov@knmu.edu.ua
Поручіков Володимир Володимирович
старший викладач, майстер спорту
vv.poruchikov@knmu.edu.ua
Стародубцев Дмитро Сергійович
старший викладач
ds.starodubtsev@knmu.edu.ua
Стратій Наталія Володимирівна
старший викладач
nv.stratii@knmu.edu.ua
Якименко Олександр Сергійович
старший викладач
os.yakymenko@knmu.edu.ua
Трегубов Володимир Валентинович
викладач
vv.trehubov@knmu.edu.ua

Кафедру фізичної культури в Харківському медичному інституті було засновано в 1928 році, її першим завідувачем був проф. Блях В.А. З 1936 року кафедру очолювали: доцент Московкін В.А., Пелепейченко П.Л., Цоцоха В.А., Заря В.І., доцент Тесленко Н.Є., Станіславський І.Т., Єссі–Єзінг А.Г. (1950–1962), Мачковський М.Б., Коваль М.І., Максімова В.М., старший викладач Харченко А.І. (1965–1981), Клепікова С.О. (1981–1984), з 1985 р. кафедрою завідував доцент Шаповал О.М.

На кафедрі «Фізичного виховання та здоров’я» викладаються дисципліни: «Фізичне виховання» – на І та ІІ курсах медичних і стоматологічного факультетів, на І та ІІ курсах навчання за фахом «Технології медичної діагностики та лікування»; «Фізичне виховання та здоров’я» – на ІІ–VI курсах медичних і стоматологічного факультетів; «Фізична культура та психофізичний тренінг» – на I курсі навчання за фахом «Освітні педагогічні науки» (заочна форма навчання); «Фізичне виховання (гімнастика, види оздоровчого фітнесу), «Легка атлетика» – на I курсі навчання за фахом «Фізична терапія»; «Теорія і методика фізичного виховання у спецмедгрупах», «Лікувальне плавання» – на II курсі навчання за фахом «Фізична терапія»; «Теорія та практика оздоровчо-рекреаційної рухової активності», «Сучасні фітнес технології», «Персональний тренінг» – на IV курсі навчання за фахом «Фізична терапія».

Значне місце в роботі кафедри посідає підготовка та видання навчально-методичної літератури. Усі навчальні дисципліни кафедри забезпечені власними методичними розробками.

На кафедрі фізичного виховання та здоров’я спільно з кафедрою фізіології виконується НДР «Особливості міжсистемної кардіореспіраторної інтеграції в осіб молодого віку з різними типами автономної регуляції». Мета дослідження – з′ясування закономірності впливу ваго-симпатичного співвідношення на ефективність кардіореспіраторної взаємодії, що будуть покладені в основу розробки нових алгоритмів діагностики функціонального стану організму та прогнозування розвитку дезадаптаційних розладів; покращання результатів донозологічної діагностики стану здоров’я та первинної профілактики розвитку захворювань, що підвищить якість життя людини; скорочення фінансових витрат за рахунок попередження розвитку розладів автономної регуляції чи ранньої їх діагностики.

Колектив кафедри проводить значну спортивно-масову та просвітницько-виховну роботу зі студентами університету. Задля залучення студентів до занять спортом в університеті працювали секції з баскетболу, волейболу, настільного тенісу, легкої атлетики, пауерліфтингу, футзалу, армспорту, шашок, шахів тощо. Для популяризації спорту створені стенди зі світлинами найкращих спортсменів ХНМУ, результати змагань висвітлюються на офіційному сайті ХНМУ.

Викладачі кафедри беруть активну участь в міжнародних науково-педагогічних стажуваннях:

2021 р.: «Innovative methods of remote learning with using ZOOM and MOODLE platforms» (Instytut Badawczo-Rozwojowy Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego Sp.zo.o, Lublіn, Republic of Poland).

– Online studying as latest form of modern education on the example of google meet and google classroom platforms.  (Instytut Badawczo-Rozwojowy Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego Sp.zo.o, Lublіn, Republic of Poland).

– Distance learning tools for training specialist in physical culture and sports, physical therapy and ergotherapy : Zoom and Moodle platforms  (Instytut Badawczo-Rozwojowy Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego Sp.zo.o, Lublіn, Republic of Poland).

– 2022 р.: «Як працює охорона здоров’я» ( Swiss Confederation, Swiss TPH, МОЗ України, Україно-Швейцарський проект «Розвиток медичної освіти», UHC).

2023 р.: Mindshift: Break Through Obstacles to Learning and Discover Your Hidden Potential (McMaster University, Canada: Institute for Leadership, Innovation and Excellence in Teaching).

– Learning how to learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects (The University of Auckland, Auckland, New Zealand).

– The science of learning (Teachers College Columbia University, USA).

Викладацький колектив кафедри також постійно бере участь в міжнародних конференціях, конгресах, симпозіумах.

Науковий гурток

Керівник студентського наукового гуртка: старший викладач, кандидат наук з фізичного виховання і спорту Петрухнов Олександр Дмитрович.

Цілі студентського наукового гуртка:

1) виявлення талановитої студентської молоді і заохочення її до самостійних наукових досліджень;

2) поглиблення теоретичних знань з фізичного виховання;

3) забезпечення активної участі студентів у проведенні наукових конференцій, конкурсів на кращу наукову роботу.

Члени СНГ: студенти I–V курсів медичних факультетів. Склад оновлюється щорічно.

Формат проведення: засідання один раз на місяць в онлайн-форматі (Zoom, Google-meet).

Студенти-гуртківці неодноразово посідали призові місця на Всеукраїнських олімпіадах з фізичного виховання, активно беруть участь в науково-практичних конференціях, як в Україні, так і за кордоном, розвивають навички написання тез та публікуються, як у вітчизняних, так і в міжнародних науково-методичних виданнях.

Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали