Центр медичного краєзнавства
імені проф. В.Д. Отамановського ХНМУ

Про нас

Центр медичного краєзнавства ім. проф. В. Д. Отамановського Харківського національного медичного університету створений як науковий структурний підрозділ університету наказом ректора й об’єднує дослідників медичного краєзнавства м. Харкова.

Наш Центр є першим і єдиним в Україні, який зосередив свою увагу на студіюванні питань медичного краєзнавства. Поступ нового напряму краєзнавчого знання почався у 2014 р., коли директорка Центру Г. Демочко видала на шпальтах журналу «Краєзнавство» Національної спілки краєзнавців України статтю, де зазначила необхідність відновлення історико-медичних досліджень. Завдяки просуванню цієї ініціативи у 2015 р. засновано наш Центр, який у 2018 р. отримав ім’я видатного вченого, бібліографа, краєзнавця, педагога, громадського та політичного діяча, завідувача кафедри латини Харківського медичного інституту професора Валентина Дмитровича Отамановського.

Сьогодні діяльність Центру зосереджена на науковій роботі та поширенні медико-краєзнавчих знань, піднятті історико-медичних досліджень на новий рівень. Центр має договори про співпрацю з іноземними та вітчизняними науковими, освітніми й культурними установами, громадськими організаціями. Зокрема, активно підтримуються зв’язки з польським університетом ім. Яна Длугоша в Ченстохові, йде постійна кооперація з Національною спілкою краєзнавців України, а співробітники є членами Харківського медичного товариства, Української академії історії медицини, Академії соціальних наук України та інших наукових установ і організацій. Практичне розроблення питань медичного краєзнавства дає змогу видати три томи монографії з історії харківської охорони здоров’я, за яку у 2019 р. представники Центру отримали Премію Харківської міської ради в галузі охорони здоров’я.

Контактні дані
Адреса:
пр. Науки, 4, ауд. 132–133, м. Харків
Директор
Демочко Ганна Леонідівна
к. істор. н., доцент
hl.demochko@knmu.edu.ua
Науковий консультант
Робак Ігор Юрійович
д. істор. н., професор
iy.robak@knmu.edu.ua
  • Головні завдання:
    • проведення наукових досліджень у галузі медичного краєзнавства;
    • пропаганда та розповсюдження знань з медичного краєзнавства м. Харкова;
    • запровадження медико-краєзнавчої складової в процесі підготовки майбутніх медиків з метою покращення їхнього національно-патріотичного виховання, зокрема відчуття гордості за свій рідний край;
    • теоретична і методична допомога науково-педагогічним працівникам у викладанні курсу «Медичне краєзнавство»;
    • теоретична і методична допомога музейним і бібліотечним працівникам;
    • співпраця з органами державної влади та місцевого самоврядування, установами та організаціями різноманітних сфер діяльності;
    • координації зусиль у площині медичного краєзнавства з різними науковими та освітніми організаціями й установами.

Центр медичного краєзнавства ім. проф. В.Д. Отамановського ХНМУ проводить активну наукову роботу. Із відновленням медичного краєзнавства з ініціативи співробітників Центру й за підтримки Національної спілки краєзнавців України у фаховому часописі «Краєзнавство» створено постійну рубрику «Медичне краєзнавство», до якої дописують як харківські науковці, співробітники Центру, так і науковці з інших регіонів України.

Центр медичного краєзнавства є постійним партнером Центру українських студій і краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька ХНУ ім. В. Н. Каразіна та вже вкотре організовує на своїй базі секцію «Медичне краєзнавство» і проводить щорічні Міжнародні краєзнавчі конференції молодих учених навіть під час війни, коли особливо складно налагодити зв’язок між учасниками наукового заходу. Це не тільки зміцнює наявні наукові контакти, але й залучає нових дослідників до студіювання історико-медичних тем.

Представники Центру розробили програми навчальних дисциплін «Медичне краєзнавство», «Медичний Харків у персоналіях», «Історія охорони здоров’я в Харкові» і методичне забезпечення до них, активно впроваджують ці курси в навчальну діяльність. Курси є авторськими й єдиними в Україні, які викладаються для студентів ХНМУ на базі Центру. В ході навчання студенти залучаються до наукової діяльності, займаються джерелознавчою роботою, виконують творчі проєкти, проводять польові дослідження, створюють відеофільми, фотовиставки тощо. Увесь методичний матеріал до занять також дбайливо створений та підібраний для того, щоб студенти успішно засвоїли курс. У воєнний час викладачі наповнили дистанційні платформи новими навчальними матеріалами для оптимізації роботи здобувачів вищої освіти.

Неабиякого акценту ми надаємо виховній роботі зі студентською молоддю. Співробітники Центру й викладачі кафедри активно долучаються до екскурсійної та некрополістичної діяльності зі студентами усіх курсів. Студенти-медики дізнаються про персоналії лікарів, які працювали в Харкові, знайомляться із науковими школами, потужними відкриттями та технологіями, запропонованими нашими співвітчизниками. Усе це формує почуття гідності за свою alma mater та заохочує і надалі працювати на медичній ниві саме в Україні, а не за кордоном, гідно представляючи нашу державу на світовому рівні.

Директорка Центру Демочко Г.Л. у листопаді-грудні 2022 р. пройшла на базі Національного агентства України з питань державної служби такі цикли підвищення кваліфікації та отримала сертифікати: «Оперативна допомога при ПТСР» (сертифікат №Т0045459852 виданий), «Психологічна підтримка себе та близьких для цивільних» (№ Т0044647277), «Робота з емоційним вигоранням» (сертифікат № Т 0044609145), «Безбар`єрна грамотність» (сертифікат № Т0045459941) й успішно застосовує набуті компетенції у роботі зі студентською молоддю.

Центр медичного краєзнавства декілька років тому розпочав роботу із пошуку поховання Валентина Дмитровича Отамановського, яке було втрачено та не викликало належної уваги серед нащадків. Знайдення поховання у жахливому стані змусило розпочати роботу із пошуку спонсорів серед громадських організації та, врешті-решт, відбулося встановлення нового пам’ятника гідному синові українського народу. Сьогодні поховання відвідується декілька разів на рік, проводиться облаштування місцевості, біля пам’ятника відзначаються знакові події української історії. Представники Центру, студенти, фахові краєзнавці, аматори, активісти ХОО ВТ «Просвіта» запалюють свічку пам’яті до дня Героїв Крут, Дня Національного прапора, Дня Незалежності України, Дня Соборності, Дня Гідності та Свободи, Всеукраїнського дня краєзнавства, Дня Збройних сил України тощо.