Про нас

Центр гендерної освіти Харківського національного медичного університету (ЦГО ХНМУ) було створено у 2012 році. Метою Центру є надання науково-практичної допомоги викладачам та студентам Університету щодо впровадження ідеї гендерної рівності у навчально-виховний процес шляхом посилення гендерного компоненту у змісті соціально-гуманітарних та природничих дисциплін, проведення виховних заходів, організації науково-дослідної роботи для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків тощо.

Очолює роботу ЦГО ХНМУ доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії Катерина Карпенко. З 2001 року вона є членом Міжнародної асоціації жінок-філософів (IAPh), пройшла стажування з гендерної проблематики у визнаних університетах світу, а саме: Madison University (Wisconsin, USA), Cambridge University, (Jesus College, Great Britain), Центральному Європейському університеті (CEU, Budapest, Hungary) та інших. У 2006 році захистила докторську дисертацію за темою «Гендерний вимір екологічної комунікації».

Представники Центру брали участь у конференціях та тренінгах різного рівня, виданні монографій, опануванні кандидатських та докторських дисертацій з гендерної та феміністської проблематики. Завдяки їх діяльності зібрано бібліотеку та відеотеку з означеної проблематики.

ЦГО ХНМУ входить до складу Всеукраїнської мережі гендерних осередків, бере участь у всіх заходах, ініційованих Мережею, включаючи тренінги з гендерного аудиту та соціальні акції з гендерної рівності. Студенти, аспіранти та молоді викладачі університету: М. Костіна, Н. Кателевська, Н. Гужва, Н. Завгородня, А. Шейко, Д. Фельдман, В. Сирчина, А. Ашуров, П. Мальцев, Акіл Мугапу Веєра, А.Лаврова, Т. Фадеева, А. Феськова, Д. Стукалкіна та інші ставали переможцями Всеукраїнських та регіональних конкурсів з гендерної проблематики.

Останнім часом основні зусилля зосереджені на впровадженні у навчальний процес гендерної медицини як вибіркового курсу. Важливим досягненням Центру є проведення семи Міжнародних науково-практичних конференцій «Гендер. Екологія. Здоров´я» (2007. 2008, 2011, 2015, 2017, 2019, 2021).

Контактні дані
Адреса:
пр. Науки, 4, Головний корпус,
3-й поверх, праве крило, кабінет «Центр гендерної освіти ХНМУ»,
м. Харків
Тел.:
+38 057 707 73 38
Email:
gez.2007@ukr.net
Директор
Карпенко Катерина Іванівна
д. філософ. н., професор
ki.karpenko@knmu.edu.ua
Заступники
Дейнека Володимир Васильович
vv.deyneka@knmu.edu.ua
Фідровська Марія Георгіївна
mh.fidrovska@knmu.edu.ua
Москвін Ярослав Вікторович

Головними завданнями Центру є:

  • створення інформаційних ресурсів з гендерної проблематики для учасників освітнього процесу;
  • поширення гендерних знань шляхом розробки та впровадження новітніх соціально-педагогічних, інформаційно-просвітницьких та навчально-виховних технологій;
  • вивчення, вдосконалення та розповсюдження відповідних гендерних технологій та методик з метою впливу на спрямованість та зміст освітньо-виховного процесу у закладі вищої освіти.

ЦГО ХНМУ входить до складу Всеукраїнської мережі гендерних осередків, бере участь у всіх заходах, ініційованих Мережею, зокрема тренінгах з гендерного аудиту та соціальних акціях з гендерної рівності.

Представники Центру і студенти постійно проводять роботу з попередження насильства, дискримінації та сексуальних домагань.
На першому курсі під час вивчення гуманітарного блоку дисциплін здобувачі освіти знайомляться з документами щодо цих проблем, отримують інформацію про скриньки довіри та інші інформаційні контакти.

Асоціація Гендерних Центрів та організацій України.
Музей гендерної культури.
Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди.

ВГО «Асоціація превентивної та анти-ейджинг медицини».
Міжнародна асоціація жінок-філософів (IAPh).
Програма «Історія жінок-філософів і вчених» (Падерборн університет, Німеччина).