Про нас

Кафедра нейрохірургії Харківського національного медичного інституту була заснована в 1990 році. Основні напрямки діяльності кафедри включають: навчальну, наукову, методичну, лікувально-діагностичну та консультативну роботу.

Навчально-педагогічна робота проводиться на базі нейрохірургічних відділень Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна лікарня» і полягає в підготовці студентів 4-го, 5-го та 6-го курсу медичних та стоматологічного факультетів; клінічних ординаторів і лікарів-інтернів з дисципліни «Нейрохірургія».

Проводиться викладання нейрохірургії для лікарів-нейрохірургів у межах циклів тематичного удосконалення в Навчально-науковому інституті післядипломної освіти ХНМУ.

Науковий напрямок кафедри включає діагностику та лікування нейрохірургічної патології з використанням сучасних біоінженерних технологій, доповненої та віртуальної реальності, вивчення механізмів нейрозапалення.

Клінічна робота кафедри виконується на базі КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» та Військово-медичного клінічного центру Північного регіону та включає в себе консультативну, діагностичну та лікувальну діяльність співробітників кафедри.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, пр. Незалежності, 13,
КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня», корпус 4, 1-й поверх, праве крило
Завідувач
П’ятикоп Володимир Олександрович
д.мед.н, професор
vo.pyatikop@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Завгородня Наталія Ігорівна
Відповідальна за наукову роботу, дистанційне навчання, к.мед.н, доцент
ni.zavhorodnia@knmu.edu.ua
Масалітін Ігор Миколайович
Відповідальний за лікувальну роботу, асистент
im.masalitin@knmu.edu.ua
Сергієнко Юлія Геннадіївна
Відповідальна за навчальну роботу, завуч кафедри, к.мед.н, асистент
yh.serhiienko@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Циганков Олександр Васильович
к.мед.н, доцент
ov.tsyhankov@knmu.edu.ua
Стогній Артем Володимирович
асистент
av.stohnii@knmu.edu.ua
Калюжка Владислав Юрійович
аспірант
vy.kaliuzhka@knmu.edu.ua

У 1971 р. згідно з наказом ректора Харківського медичного інституту відкрито курс нейрохірургії при кафедрі нервових хвороб (завідувач кафедри – проф. Є.Г. Дубенко). Його викладачами стали доцент Віталій Іванович Сіпітий та асистент Микола Павлович Масалітін. Базою курсу було нейрохірургічне відділення 15-ї міської клінічної лікарні.
У 1979 р. відкрито нейрохірургічне відділення (завідувач відділення – А.М. Вештак) на базі 2-ї міської клінічної лікарні, куди й було віднесено курс нейрохірургії, на якому вже працювали асистенти М.П. Масалітін, А.М. Вештак, М.Ф. Посохов, В.О. П’ятикоп.
У 1990 р. видано наказ ректора ХМІ академіка А.Я. Циганенка про відкриття кафедри нейрохірургії. Її клінічною базою стала нейрохірургічна клініка Харківської обласної клінічної лікарні на 70 ліжок, організована в 1986 році.
Першим завідувачем кафедри став Сіпітий Віталій Іванович – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік АН ВО України, голова Харківської асоціації нейрохірургів. Клінічною базою кафедри є міжобласний спеціалізований нейрохірургічний центр, розташований у нейрохірургічному відділенні КЗОЗ «ОКЛ-ЦЕМД та МК». Центр обладнано операційною оптикою, ультразвуковими, кріохірургічними, ендоскопічними приладами та обладнанням, ядерно-магнітним томографом, упроваджено сучасні комп’ютерні технології.
Професор В.І. Сіпітий підготував склад викладачів кафедри: доценти Масалітін Микола Іванович, Посохов Микола Федорович, П’ятикоп Володимир Олександрович; кандидати медичних наук: Чмут Віктор Олексійович, Сторчак Олег Андрійович, Кутовий Ігор Олександрович, Бабалян Юрій Олександрович, Циганков Олександр Васильович; асистенти: Вештак Анатолій Михайлович, Гунько Богдан Віталійович, Свириденко Віталій Юрійович, Воробйов Володимир Володимирович, Сергієнко Юлія Геннадіївна.
З 01.07.2010 року кафедру очолює д-р мед. наук, професор П’ятикоп Володимир Олександрович, автор більше 200 наукових робіт та навчально-методичних рекомендацій, 13 патентів України.
На сьогодні у складі кафедри 1 доктор медичних наук, 4 кандидати медичних наук, з них 3 доценти, 4 асистенти, 1 аспірант.

Навчально-педагогічна робота полягає в підготовці студентів 5-го курсу медичних факультетів за спеціальністю «Лікувальна справа» та «Педіатрія» з дисципліни «Нейрохірургія»; студентів 6-го курсу медичних факультетів за спеціальністю «Лікувальна справа» та «Педіатрія» з дисципліни «Актуальні питання нейрохірургії»; англомовних студентів 5-го курсу за спеціальністю «Лікувальна справа» з дисципліни «Нейрохірургія»; студентів 4-го курсу стоматологічного факультету за спеціальністю «Стоматологія» з дисциплін «Нейростоматологія» та «Нейрохірургія»; клінічних ординаторів і лікарів-інтернів з дисципліни «Нейрохірургія».
Проводиться викладання нейрохірургії для лікарів-нейрохірургів у межах циклів тематичного удосконалення в Навчально-науковому інституті післядипломної освіти ХНМУ.
Підготовлено три посібники, понад 20 методичних розробок з нейрохірургії для студентів та інтернів-лікарів.
За весь період існування кафедра здійснювала підготовку як студентів, так і лікарів-інтернів нейрохірургів. Всього підготовлено більше 50 лікарів-інтернів, які працюють в нейрохірургічних відділеннях України та за її межами. З 2014 р. на кафедрі функціонують курси підвищення кваліфікації лікарів, на яких крім нейрохірургів проходять навчання невропатологи, сімейні лікарі, ортопеди-травматологи. Щорічно на кафедрі працюють 3–4 курси тематичного удосконалення лікарів.

Основні напрямки наукової роботи кафедри полягають у розробці біоінженерних методів лікування хворих з травматичними ураженнями нервової системи, нейродегенеративними захворюваннями, наслідками церебральних інсультів, пухлинами головного мозку з використанням стовбурових клітини та їх похідних. Активно проводиться використання методик кріодеструкції для лікування новоутворень головного мозку, нейродегенеративних захворювань. Проводиться вивчення механізмів нейрозапалення внаслідок перенесених геморагічних інсультів. Також активно ведеться впровадження технології віртуальної та доповненої реальності у клінічну та наукову роботу.
Найбільш значні наукові дослідження кафедри узагальнено в 4 монографіях, 28 авторських свідоцтвах і патентах на винахід, понад 300 наукових публікаціях, з яких 30 надруковано в зарубіжних журналах та збірниках праць Європейських і міжнародних конгресів.
За останні 5 років на кафедрі захищено 3 кандидатські дисертації, наразі виконуються 2 докторські і 3 кандидатські дисертації. Протягом останніх 9 років на кафедрі виконуються наукові робота за державним замовленням.
Крім того, кафедра бере участь у виконанні 4 тем з галузевої програми з нейрохірургії на 2018–2022 роки.
У 2017 р. за ініціативою кафедри було проведено VI з’їзд нейрохірургів України.

Клінічними базами кафедри є КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» та Військово-медичний клінічний центр Північного регіону.
Співробітники кафедри на чолі з проф. П’ятикопом В.О. проводять клінічні розбори та обходи, консиліуми для тяжких хворих, консультації хворих у поліклініці, клінічні та патологоанатомічні конференції. Співробітники кафедри також чергують у Харківському територіальному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і виконують складні оперативні втручання в центральних районних лікарнях Харківської області під час екстрених виїздів. Також беруть участь в організації «Дня нейрохірурга», що проводиться щомісячно на базі нейрохірургічної клініки обласної клінічної лікарні.
Постійно впроваджуються в клінічну практику новітні методики діагностики та лікування, щорічно колектив кафедри й клініки виконує близько 300 нейрохірургічних операцій і 3 600 консультацій для населення м. Харкова, Харківської, Сумської та Полтавської областей.
Кафедра бере активну участь у лікуванні постраждалих в зоні АТО. Нейрохірургічне відділення Військово-медичного клінічного центру Північного регіону МО України є клінічною базою кафедри, співробітниками якої за 2014–2021 рр. було проліковано більше 200 поранених.
Основні напрямки лікувальної роботи кафедри: нейроонкологія, нейротравматологія, судинна нейрохірургія , нейрохірургія дегенеративних уражень хребта, стереотаксична та функціонально нейрохірургія.

Співробітники кафедри щороку беруть участь у Всеукраїнських та Міжнародних конференціях та симпозіумах, зокрема European association neurosurgical societies congresses. У 2020 р. робота колективу кафедри отримала нагороду за «Кращу стендову доповідь» на Bypass 2020 – Anniversary symposium у м. Цюріх (Швейцарія).
Крім того, співробітники кафедри постійно беруть участь у стажуваннях за кордоном (Швейцарія, США, Італія, Чехія, Австрія, Німеччина).
Співробітники кафедри беруть участь у конкурсах на наукові гранти та отримують їх. Так, у 2018 р. молодий вчений кафедри нейрохірургії отримав грант на участь у The USERN Congress and USERN Prize Awarding Festival, який проходив в Реджо-ді-Калабрія (Італія), а у 2020 р. – грант на проходження навчальних курсів International basic neurosurgical couse у Туреччині.

На кафедрі здійснюється підготовка лікарів-інтернів за спеціальністю «Нейрохірургія».
Заходи безперервного розвитку лікарів: ТУ «Сучасні методи лікування хворих на цереброваскулярні захворювання», ТУ «Сучасні методи лікування хворих з екстрапірамідними захворюваннями», ТУ «Сучасні методи лікування хворих з черепно-мозковою травмою та її наслідків».

Науковий гурток

Керівник студентського гуртка: проф. П’ятикоп В.О.

Формат проведення: очно, інтраопераційно

Графік проведення: щомісяця

На засіданнях СНГ студенти мають змогу більш детально вивчити нейрохірургію, навчитися роботи власні наукові роботи, поглибити свій досвід у практичній діяльності. Член СНГ беруть активну участь у конференціях, симпозіумах та конгресах всеукраїнського та міжнародного рівнів.

Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали