Про нас
Кафедра біологічної хімії Харківського національного медичного університету була заснована в 1863 році під назвою «Кабінет медичної хімії і фізики». Основними напрямками діяльності кафедри є навчально-методична, наукова, організаційна робота та міжнародна діяльність.
Навчально-методична робота спрямована на навчання здобувачів освіти 1-го, 2-го та 4-го курсів з дисциплін «Біологічна хімія», «Клінічна біохімія», «Біологічна хімія нормальної та рухової активності», а також на освітньо-наукову підготовку докторів філософії. Складовою частиною навчально-методичної роботи є видання підручників, навчальних посібників, методичних вказівок тощо.
Кафедра біологічної хімії Харківського національного медичного університету є однією з найстаріших в нашій країні. Вона була створена у 1863 р. як «Кабінет медичної хімії й фізики» на медичному факультеті Харківського університету, а згодом перетворилася на кафедру медичної хімії (1884), фізіологічної хімії та врешті-решт біологічної хімії. Але задовго до цих подій у Харківському університеті на кафедрі фізики й хімії О. І. Ходнєв (працював в університеті з 1846 по 1854 р.) уперше прочитав самостійний курс фізіологічної хімії, який опублікував у 1847 р. під назвою «Курс физиологической химии, читанный в Харьковском университете адъюнктом А. Ходневым». Цей курс став першим загальновизнаним підручником з біохімії.
На кафедрі проводиться підготовка здобувачів освіти за освітньо-професійними програмами «Медицина», «Педіатрія», «Стоматологія», «Фізична терапія, ерготерапія», «Лабораторна діагностика», «Сестринська справа» та вивчаються освітні компоненти (дисципліни) «Біологічна хімія», «Біологічна хімія нормальної та рухової активності».
При підготовці здобувачів освіти на кафедрі широко використовуються сучасні методи навчання: вербальні (лекції, бесіди), дистанційні (лекції, відеолекції, практичні заняття), наочні (презентації, схеми, таблиці), практичні (самостійна робота, кейс-метод, мозковий штурм, робота в групах, тестові завдання).
На кафедрі викладаються курси за вибором «Клінічна біохімія» та «Удосконалення знань з фізіології, біологічної хімії, мікробіології, вірусології та імунології як підготовка до ЄДКІ».
На кафедрі проводиться освітньо-наукова підготовка докторів філософії за дисциплінами «Сучасні наукові дослідження з проблематики медико-біологічних дисциплін» та «Належна лабораторна практика та основи доказової медицини» (спеціальність 222 «Медицина»).
Наукові інтереси кафедри:
- «Біохімічні механізми розвитку дисметаболічних процесів за умов впливу хімічних чинників навколишнього середовища».
- «Біохімічні механізми індукції запалення кишківника та засоби його корекції».
- «Роль профібротичних, прозапальних та прооксидантних чинників в біохімічних механізмах розвитку хронічних риносинуситів».
- «Біохімічне та морфологічне обґрунтування застосування покриттів на основі танталу в хірургічній практиці».
- Вплив електронних сигарет та IQOS на організм експериментальних тварин.
Теми наукових досліджень кафедри, НДР кафедри:
Тема ініціативної НДР кафедри: «Біохімічні механізми індукції запалення кишківника та засоби його корекції», № ДР 0120U102645
Тема НДР, що фінансуються Міністерством охорони здоров’я України з Державного бюджету: «Дослідження ефективності, механізмів дії та безпеки використання наночастинок ортованадатів рідкісноземельних елементів для оптимізації променевої терапії за умов онкопатології», № ДР 0120U102645.
Кафедра біохімії ХНМУ співпрацює з кафедрою клінічної біохімії Тегеранського університету медичних наук (Тегеран, Ісламська республіка Іран), кафедрою біохімії Білоруського державного медичного університету (Мінськ, Білорусь) і кафедрою біохімії Гомельського державного медичного університету (Гомель, Білорусь).
У листопаді 2017 р. співробітники: професор О.А. Наконечна і асистент А.С. Ткаченко відвідали Тегеранський університет медичних наук (Тегеран, Ісламська республіка Іран). Відвідування асистентом кафедри А.С. Ткаченком Білоруського державного медичного університету дозволило налагодити співпрацю з ХНМУ і підписати відповідний договір між вишами. Асистент кафедри А.С. Ткаченко в 2018 р. відвідав і презентував свої дослідження на конгресі USERN 2018 у м. Реджо-Калабрія (Італія) і пройшов курс з підвищення кваліфікації (Первинні імунодефіцити, 10–14 листопада 2018 р).
У листопаді 2019 р. доцент кафедри А.С. Ткаченко докладав на четвертому конгресі USERN в м. Будапешт (Угорщина). Співробітники кафедри (доцент А.С. Ткаченко) є виконавцем ґранту від Фонду цивільних досліджень та розвитку США (the US Civilian Research & Development Foundation; CRDF) на спільний дослідницький проект з Національним інститутом алергії та інфекційних хвороб (the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIAID, США), який є одним з національних інститутів здоров’я США (National Institutes of Health, NIH). Тема: Establishing TB Portal of Mycobacterium tuberculosis cases from Kharkiv, Ukraine (Організація порталу випадків туберкульозу в Харкові, Україна). У 2021 році доцент кафедри А.С. Ткаченко представив доклад на конгресі USERN в м. Стамбул (Турецька Республіка).
Заплановано 4-місячне стажування аспіранта кафедри О.В. Кислова в м. Квебек (Канада) на базі лабораторії біоматеріалів та біоінженерії, що функціонує при університеті Лаваля (керівник – професор Д. Мантовані) – серпень-грудень 2022 р.
Запланована участь асистента кафедри Т.О. Брюханової у 90 Конгресі Європейської асоціації з вивчення атеросклерозу у м. Мілан (Італія) – травень 2022 р.
Планується проведення доклінічних випробувань синтетичного олігопептиду для лікування коронавірусної хвороби (Covid-19) спільно з німецькими колегами.
У планах колективу кафедри – складання договору о міжнародній співпраці з Українсько-Китайським Центром «Клітинної терапії» та клінікою «Пульс Медика». Основні напрямки досліджень: застосування олігопептидів в якості терапевтичних засобів при експериментальних колітах та опіках різного генезу.
Керівник наукового гуртка: Горбач Тетяна Вікторівна, кандидат біологічних наук, доцент
Члени СНГ: студенти 1–5-го курсів медичних факультетів. Склад оновлюється щорічно.
Формат проведення: засідання наукового гуртка – проводиться 1 раз на місяць в онлайн-форматі (Google meet) або очно на кафедрі.
На засіданнях розглядаються актуальні питання з біохімії. Студенти виступають із презентаціями з результатами пошукової роботи.
Після виступів відбувається обговорення доповідей.
Конференції:
- Студентська реферативна онлайн-конференція «Регуляція метаболічних процесів в організмі людини» (ХНМУ, 22–23 грудня 2020 р.)
- Студентська реферативна онлайн-конференція «Молекулярні основи патологічних процесів» (ХНМУ, 5–6 травня 2021 р.)
- Міжнародна науково-практична конференція «Scientific practice: modern and classical research method» (Boston, USA, 26.02.2021)