"Лабораторна діагностика" (магістр), 2023

Код та назва спеціальності 224 Технології медичної діагностики та лікування
Освітній ступінь Магістр
Стуктурний підрозділ ІV медичний факультет
Випускова кафедра Кафедра технологій медичної діагностики
Гарант освітньої програми Залюбовська Ольга Іллівна
Попередній гарант освітньої програми Авідзба Юлія Наліковна
Впроваджено в дію: з 01.09.2023 року
Обговорення освітньої програми

Запрошуємо роботодавців, представників ринку праці, випускників та всіх зацікавлених сторін до обговорення проєктів освітніх програм з метою підтвердження їхньої релевантності, відповідності результатів навчання (знань, умінь, навичок, компетентностей) потребам сучасного ринку праці. Свої пропозиції та зауваження Ви можете надіслати на поштову скриньку або заповнити онлайн-форму

Залюбовська Ольга Іллівна
В.о. завідувача кафедри технологій медичної діагностики, д.м.н., професор
oi.zaliubovska@knmu.edu.ua
  • Загальна інформація
    Повна назва вищого навчального закладу та структурного підрозділу Харківський національний медичний університет
    Ступінь вищої освіти та назва кваліфікації мовою оригіналу Другий (магістерський) рівень вищої освіти
    Освітня кваліфікація: магістр з технологій медичної діагностики та лікування за спеціалізацією «Лабораторна діагностика».
    Професійна кваліфікація: лікар-лаборант.
    Офіційна назва освітньої програми Лабораторна діагностика
    Тип диплому та обсяг освітньої програми Одиничний диплом. Обсяг програми складає 90 кредитів ЄКТС на базі попередньо здобутого першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 224 «Технології медичної діагностики та лікування», “Лабораторна діагностика”.
    Термін навчання 1 рік 6 місяців
    Наявність акредитації акредитація НАЗЯВО рішення №2 (19).2.157 від 28.01.2020
    Цикл/рівень Другий (магістерський) рівень/сьомий кваліфікаційний рівень Національної рамки кваліфікацій
    Передумови Наявність бакалаврського рівня освіти за спеціальністю “Технології медичної діагностики та лікування”, “Лабораторна діагностика”.
    Умови вступу визначаються «Правилами прийому до Харківського національного медичного університету» затвердженими Вченою радою ХНМУ.
    Форма навчання Очна (денна)
    Мова(и) викладання Українська
    Термін дії освітньої програми З 2023 р. до наступного перегляду
    Інтернет-адреса постійного розміщення опису освітньої програми https://knmu.edu.ua/program-catalog/laboratorna-diagnostyka-magistr-2023/
  • Мета освітньої програми

    Програма спрямована на підготовку конкурентоспроможного, висококваліфікованого, компетентного спеціаліста для сучасного ринку праці, здатного виконувати роботу лікаря-лаборанта в галузі охорони здоров’я на відповідній посаді, який володіє технологіями лабораторно-діагностичного процесу, організації та керівництва роботою лабораторій, здатний забезпечувати консультативну взаємодію з клініцистами, виконувати науково-дослідну роботу, здійснення освітнього процесу в підготовці лаборантів (медицина) на до- та післядипломному етапах.

  • Характеристика освітньої програми
    Предметна область (галузь знань, спеціальність) Галузь знань – 22 «Охорона здоров’я»
    Спеціальність – 224 «Технології медичної діагностики та лікування»
    Орієнтація освітньої програми Освітньо-професійна програма підготовки магістра має як академічну, так і прикладну спрямованість
    Основний фокус освітньої програми  Програма сформована як оптимальне поєднання академічних та професійних вимог в підготовці висококваліфікованого професіонала, який має теоретичні знання та практичні навички з питань охорони здоров’я населення, профілактики захворювань, лабораторної та функціональної діагностики, необхідні для здійснення професійної діяльності у сфері лабораторної медицини, а також в організаційній, науково-дослідній, викладацькій діяльності у професійній сфері
    Особливості програми Програма передбачає теоретичну, практичну та науково-дослідну підготовку.
    Програма передбачає також наявність виробничої практики та практики з педагогічної діяльності.
    Програма передбачає можливість міжнародної мобільності, у тому числі спеціальної практики.
    В змісті частки освітніх компонентів враховується специфіка діяльності як у мирний, так і у воєнний час.
    Існує узгодженість даної освітньої програми із програмами інших країн, експериментальний характер освітньої програми, який надає Закон України «Про вищу освіту» в контексті академічної автономії
  • Придатність випускників освітньої програми до працевлаштування та подальшого навчання
    Придатність до працевлаштування Фахівець здатний виконувати зазначену в ДК 003-2010 професійну роботу:
    2229.1 Молодший науковий співробітник (галузь медицини, крім сестринської справи та акушерства)
    2229.2 Лікар-лаборант
    2310.2 Викладач закладу вищої освіти
    Може займати відповідні первинні посади:
    лікар-лаборант;
    лікар-лаборант з клінічної біохімії;
    лікар-лаборант-генетик;
    лікар-лаборант-гігієніст;
    лікар-лаборант-гігієніст з дослідження фізичних факторів навколишнього середовища;
    лікар-лаборант-гігієніст з дослідження хімічних факторів навколишнього середовища;
    лікар-лаборант-імунолог;
    лікар судово-медичний експерт-гістолог;
    лікар судово-медичний експерт-імунолог
    лікар судово-медичний експерт-цитолог;
    молодший науковий співробітник (галузь медицини, крім сестринської справи та акушерства);
    викладач ЗВО.
    Подальше навчання Магістр може вступати на програми інтернатури де здійснюється підготовка за освітніми програмами певної спеціалізації лікаря-лаборанта.
    По закінченню інтернатури лікар-лаборант може здобувати третій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти – доктор  філософії.
    Післядипломна освіта здійснюється відповідно до чинних вимог в залежності від сфери діяльності.
  • Викладання та оцінювання
    Викладання та
    навчання
    Студентоцентроване навчання, самонавчання, проблемно-орієнтоване навчання, активні та інтерактивні методи навчання, навчання через практики.
    Методи, методики та технології сучасні методи, методики та технології лабораторних досліджень (гістологічні, гістохімічні, клініко-діагностичні, біохімічні, бактеріологічні, вірусологічні, імунологічні, цитологічні, молекулярно-генетичні, патологоанатомічні, санітарно-гігієнічні тощо); застосовування технологій управління та організації роботи лабораторної служби в практичній охороні здоров’я; навчання лаборантів (медицина) на до- та післядипломному етапах.
    Інструменти та обладнання (об’єкти/предмети, пристрої та прилади, які здобувач вищої освіти вчиться застосовувати і використовувати): обладнання клінічних, біохімічних, патоморфологічних, імунологічних, цитологічних, мікробіологічних та інших лабораторій відповідно до державних стандартів і стандарту ISO/IES.
    В освітньому процесі застосовуються: лекції, практичні заняття, індивідуальні консультації, самостійна робота, виробнича практика, написання   кваліфікаційної роботи, в т.ч. і з використанням ІКТ, цифрових застосунків, ресурсів платформи дистанційної освіти Moodle.
    Оцінювання Методи і форми контролю, а також оцінювання успішності навчання здобувачів вищої освіти здійснюється відповідно до нормативних документів ХНМУ, вимог програми та «Інструкції з оцінювання навчальної діяльності при ЄКТС організації навчального процесу»
    Оцінювання навчальних досягнень здобувачів вищої освіти здійснюється за: чотирибальною шкалою (відмінно, добре, задовільно, незадовільно); двобальною шкалою (зараховано, не зараховано); 200-бальною та шкалою ЄКТС (А, В, С, D, E, F, FX).
    Оцінки за чотирибальною шкалою виставляються за підсумками оцінювання освітніх компонентів формою контролю для яких є: іспит та диференційований залік.
    Оцінки за двобальною шкалою виставляється за підсумками оцінювання освітніх компонентів формою контролю для яких є залік.
    Оцінки за 200-бальною та шкалою ЄКТС виставляється за підсумками оцінювання  всіх освітніх компонентів.
    Види контролю: поточний, підсумковий.
    Контроль здійснюється у формі: усне та письмове опитування, тестові завдання, презентації, звіти про практику,  контрольні роботи, усні та письмові іспити, заліки, атестація та інше.
  • Програмні компетентності
    Інтегральна компетентність Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності в галузі лабораторної медицини та в освітньому процесі, що передбачає застосування теоретичних засад і методів лабораторної діагностики, проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог, з метою комплексної оцінки морфологічного та функціонального стану органів і систем пацієнтів; встановлення лабораторного діагнозу, проведення санітарно-гігієнічної експертизи.
    Загальні компетентності
    1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу
    2. Здатність спілкуватися іноземною мовою
    3. Навички використання інформаційних та комунікаційних технологій
    4. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні
    5. Здатність навчатись, опановувати сучасні знання та навчати
    6. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми
    7. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел
    8. Здатність працювати автономно та в команді
    Спеціальні (фахові) компетентності
    1. Навички оцінювання організації та якості надання різних видів медичної допомоги та санітарно- епідеміологічного благополуччя населення
    2. Здатність забезпечити організацію роботи в лабораторіях різного профілю та їх структурних підрозділах, застосовувати сучасні методи роботи, впроваджувати стандарти ISO
    3. Здатність використовувати професійні знання та практичні уміння в проведенні лабораторних досліджень при різних захворюваннях відповідно до клінічних протоколів
    4. Здатність інтерпретувати результати лабораторних досліджень в комплексі всіх показників з діагностичною, лікувальною та прогностичною метою
    5. Здатність проводити диференційну діагностику спадкових захворювань за даними цитогенетичних, біохімічних та молекулярно-генетичних досліджень.
    6. Здатність використовувати професійні знання для проведення судово-медичної експертизи живих, загиблих і померлих з травматичними та вогнепальними ушкодженнями із сучасної зброї, термічними та хімічними опіками, отруєннями, захворюваннями тощо
    7. Здатність проводити диференціальну діагностику різних патологічних станів і процесів за даними патогістологічного дослідження
    8. Здатність трактувати біохімічні процеси при патології, забезпечувати оптимальний вибір найбільш інформативних біохімічних маркерів для діагностики захворювань, аналізувати особливості перебігу хвороб та їх прогноз з урахуванням біохімічних показників
    9. Застосування лабораторної діагностики, лікування і профілактики найбільш поширених хвороб імунної системи та алергологічної патології
    10. Здатність оцінювати вплив ліків на результати лабораторних досліджень
    11. Здатність розпізнавати передракові стани та пухлини за даними цитологічного дослідження
    12. Здатність за результатами санітарно-гігієнічних досліджень чинників навколишнього та виробничого середовищ, харчових продуктів, обстежень закладів охорони здоров’я, радіометричних досліджень, оцінювати їх безпечність, відповідність до вимог санітарного законодавства України
    13. Здатність інтерпретувати результати мікробіологічніх, вірусологічніх та імунологічніх досліджень в комплексі всіх показників з діагностичною, лікувальною та прогностичною метою
  • Програмні результати навчання

    ПРН 1. Застосовувати професійні знання; формулювати ідеї, концепції з метою використання в роботі академічного або професійного спрямування.
    ПРН 2. Знаходити рішення у професійній діяльності, мати достатню компетентність в методах самостійних досліджень, бути здатним інтерпретувати їх результати.
    ПРН 3. Володіти та застосовувати знання та уміння із загальної та професійної підготовки при вирішенні спеціалізованих завдань.
    ПРН 4. Аналізувати результати досліджень морфологічно- функціонального стану організму та довкілля, оцінювати значимість показників.
    ПРН 5. Аргументувати висновки та виявляти зв’язки між сучасними концепціями в організації процесу управління на кожному етапі професійної діяльності.
    ПРН 6. Здатність до оцінювання впливу навколишнього середовища, соціально-економічних та біологічних детермінант на стан здоров’я індивідуума, сім’ї, популяції.
    ПРН 7. Демонструвати поглиблення базових знань за допомогою самоосвіти, демонструвати уміння представити і оцінити власний досвід та аналізувати й застосовувати досвід колег, демонструвати здатність обміну досвідом з іншими спеціалістами.
    ПРН 8. Надавати консультативну допомогу, пов’язану з професійною діяльністю. Виконувати вимоги посадових інструкції, самоудосконалюватись.
    ПРН 9. Надавати екстрену долікарняну допомогу, за будь-яких обставин, використовуючи знання про людину, її органи та системи, дотримуючись відповідних етичних та юридичних норм, шляхом прийняття обґрунтованого рішення.
    ПРН 10. Виявляти, узагальнювати та вирішувати проблеми, що виникають в процесі професійної діяльності та формувати почуття відповідальності за виконувану роботу.
    ПРН 11. Застосовувати правила біоетики та біобезпеки у своїй фаховій діяльності.
    ПРН 12. Застосовувати методи діагностики для вимірювання структурних змін та порушених функцій організму, трактувати отриману інформацію, демонструючи доказове прийняття рішень.
    ПРН 13. Виконувати та використовувати методики лабораторних досліджень для діагностики захворювань, визначення характеристики ки тяжкості, періоду та терміну хвороби, прогнозу, контролю за лікуванням та його результатами.
    ПРН 14. Здатність до проведення заходів щодо організації, інтеграції надання лабораторної допомоги населенню та проведення маркетингу лабораторних послуг.
    ПРН 15. Координувати, модифікувати і комбінувати різні методи дослідження з метою виконання типових і нетипових професійних завдань.
    ПРН 16. Виконувати точно та якісно лабораторні дослідження, удосконалювати методики їх проведення, забезпечувати якість клінічних лабораторних досліджень, достовірність і єдність результатів та навчати інших.

  • Освітні компоненти

    Перелік нормативних компонент навчального плану ОП «Лабораторна діагностика» спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування» освітнього ступеня «магістр»:
    1-й курс
    2-й курс

    Перелік вибіркових компонент навчального плану ОП «Лабораторна діагностика» спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування» освітнього ступеня «магістр»:
    1-й курс
    2-й курс

  • Ресурсне забезпечення реалізації програми
    Кадрове забезпечення До реалізації програми залучаються науково-педагогічні працівники з науковими ступенями доктора наук, кандидата наук, вченими званнями професора та доцента, інші професіонали з відповідною освітою,  підтвердженим рівнем наукової і професійної активності,  достатнім практичним досвідом за певною спеціальністю.
    Матеріально-технічне забезпечення Забезпеченість навчальними приміщеннями, комп’ютерними робочими місцями, мультимедійним обладнанням відповідає потребі. Наявна вся необхідна соціально-побутова інфраструктура, кількість місць у гуртожитках відповідає вимогам. Наявні бази практики для практичного навчання.
    Наявні сховища для облаштування безпечних умов для навчання та облаштовано доступність навчальних приміщень для маломобільних груп населення.
    Мережеве та комунікативне обладнання повністю ґрунтується на оптико волоконних технологіях із швидкістю передачі даних до 1 Гб/с; 22 комп’ютерних класи, 32 локальних комп’ютерних мережі та 55 точок бездротового доступу до мережі Інтернет, користування якою є безлімітним і безоплатним. В навчальному процесі використовується комп’ютерна техніка з терміном експлуатації не більше  8 років.
    Наявні власні сервери та впроваджено використання хмарних сервісів для збереження і використання масиву даних, застосовуються різні платформи, що забезпечують ефективність використання дистанційних технологій в в управлінні та реалізації освітнім процесом (АСУ, платформа дистанційного навчання Moodle, корпоративні сервіси Google, MS Teams та інші).
    Наявність навчально-наукового медичного комплексу «Університетська клініка», НДІ гігієни праці та професійних захворювань, Університетського стоматологічного центру, Центру доклінічних та клінічних досліджень, Центру гендерної освіти, 4 проблемних лабораторій, анатомічного музею, віварію, центру тестування, Симуляційного центру, Центральної науково-дослідної лабораторії університету, навчально-наукового інституту з підготовки іноземних громадян, навчально-наукового інституту якості освіти, 6 навчальних науково-виробничих об’єднань посилює матеріально-технічне забезпечення програми. В університеті працює Психологічна служба, а також Центр психічного здоров’я на базі ННМК «Університетська клініка».
    Практична підготовка проводиться в провідних клініко-діагностичних лабораторіях міста (згідно договорам про співпрацю).
    Наукові дослідження проводяться у Центральній науково-дослідній лабораторії університету, лабораторії полімеразної ланцюгової реакції, клініко-діагностичній лабораторії навчально-наукового медичного комплексу
    «Університетська клініка» ХНМУ, клініко-діагностичній лабораторії НДІ гігієни праці та професійних захворювань ХНМУ, мікробіологічній лабораторії кафедри мікробіології, вірусології та імунології та ін.
    Наявні збалансована система факультетів, кафедр, структурних підрозділів, відділів й інших підрозділів, студентська рада ХНМУ.
    Матеріально-технічне забезпечення відповідає вимогам Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 (зі змінами).
    Інформаційне та навчально-методичне забезпечення Наявність офіційного сайту ХНМУ https://knmu.edu.ua, наукової бібліотеки з повним набором навчальної літератури з усіх дисциплін, що вивчаються (державною, англійською мовами)
    Наукова бібліотека ХНМУ має власний веб-сайт http://libr.knmu.edu.ua, який є зручною точкою доступу до різноманітних інформаційних ресурсів освітнього та наукового характеру, серед яких:
    власної генерації:
    − Репозитарій ХНМУ – головний електронний архів університету, перший серед медичних вишів України із вільним доступом до навчально-методичних і наукових матеріалів, налічує понад 32,5 тис. повнотекстових документів, в зокрема понад 3 тис. – навчально-методичних і лекційних матеріалів. Включення в Репозитарій не тільки наукових, але і навчально-методичних, лекційних матеріалів, забезпечує студентів можливістю самопідготовки у режимі 24/7;
    − фахово-орієнтований е-контент (ФОеК): веб-покажчик з посиланнями на повні тексти навчальних та наукових книжкових видань репозитаріїв вишів та наукових установ України( 3 256 назв);
    − електронний каталог – понад 330 тисяч бібліографічних описів, в т.ч. посилань на повні тексти – понад 11 тисяч (підручники, навчально-методична література, матеріали конгресів та конференцій, періодичні видання тощо), створено і постійно поповнюються проблемно-орієнтовані бази даних, зокрема за основними напрямками наукових досліджень університету – «Здоров’я здорових», «Мініінвазивні втручання», «Серцево-судинні захворювання», «Вірусно-бактеріальні інфекції», а також з актуальної тематики – «Доказова медицина», «Військова медицина» тощо;
    зовнішньої генерації:
    − доступ до баз даних, зокрема медико-біологічного профілю, серед яких PubMed, Medline, Cochrane Library, DOAJ, Open J-Gate, BioOne та ін.;
    − доступ до наукометричних баз даних SCOPUS та Web of Science;
    − доступ до освітніх та наукових ресурсів 30 міжнародних компаній в новій колекції «Актуальні ресурси на підтримку українських освітян та науковців у воєнний час, серед них AMBOSS, ScienceDirect, Springer, BMJ Best Practice та BMJ Learning, CAPSULE, EBSCO Health,  Coursera,  CASUS, Coursera та ін.
    − наповнюються колекції «Academic Integrity», «Розвиток soft skills», «Відкриті освітні ресурси», «Відкриті журнали»,  «Ресурси з історії України, української мови та літератури» тощо.
    Під час воєнного стану в Україні Наукова бібліотека ХНМУ працює у змішаному форматі – обслуговує користувачів на робочих місцях та дистанційно.
    Для координації та підтримки освітнього процесу, зокрема в синхронному режимі з використанням технологій дистанційного навчання, гібридних занять функціонує Центр дистанційного навчання.
    Навчально-методичні матеріали розміщуються на платформі дистанційного навчання Moodle у вигляді електронних курсів, що доступні для здобувачів освіти у будь-який час. Платформа відіграє допоміжну роль в організації легкого і швидкого доступу до інформаційних та методичних матеріалів та комунікації з викладачами, як при аудиторному навчанні, так і з використанням дистанційних технологій, має значні переваги при заочному навчанні. Платформа дозволяє систематизовано розміщувати різні види та значні обсяги навчальних матеріалів та допоміжної інформації, що регулярно доповнюються і оновлюються. Платформа дистанційного навчання Moodle  є однією із складових системи технологічних рішень та ресурсів для забезпечення освітнього процесу, що також включає корпоративний додаток Google з відповідними сервісами, MS Teams, АСУ тощо.
  • Академічна мобільність
    Національна кредитна мобільність Укладені угоди про академічну мобільність, які передбачають включене навчання студентів в рамках кредитно-трансферної системи з можливістю перезарахування кредитів
    Міжнародна кредитна мобільність Укладені угоди про міжнародну академічну мобільність, які передбачають включене навчання студентів в рамках кредитно-трансферної системи з можливістю перезарахування кредитів
    Навчання іноземних здобувачів вищої освіти Не передбачено