"Клінічна психологія" (магістр), 2024

Код та назва спеціальності 053 Психологія
Освітній ступінь Магістр
Стуктурний підрозділ І медичний факультет
Випускова кафедра Кафедра української мови, основ психології та педагогіки
Гарант освітньої програми Абасалієва Оксана Миколаївна
Впроваджено в дію: від 30 квітня 2024 р.
Обговорення освітньої програми

Запрошуємо роботодавців, представників ринку праці, випускників та всіх зацікавлених сторін до обговорення проєктів освітніх програм з метою підтвердження їхньої релевантності, відповідності результатів навчання (знань, умінь, навичок, компетентностей) потребам сучасного ринку праці. Свої пропозиції та зауваження Ви можете надіслати на поштову скриньку або заповнити онлайн-форму

Абасалієва Оксана Миколаївна
канд. психол. наук, доцент кафедри української мови, основ психології та педагогіки
  • Загальна інформація
    Повна назва вищого навчального закладу та структурного підрозділу Харківський національний медичний університет
    Ступінь вищої освіти та назва освітньої кваліфікації мовою оригіналу Ступінь вищої освіти: Магістр
    Спеціальність: 053 Психологія
    Спеціалізація – клінічна психологія
    Освітня кваліфікація: Магістр психології за спеціалізацією клінічна психологія
    Офіційна назва освітньої програми Освітньо-професійна програма: Клінічна психологія
    Тип диплому та обсяг освітньої програми Диплом магістра
    Обсяг програми – 90 кредитів ЄКТС, Термін навчання – 1 рік 6 місяців
    Наявність акредитації Відсутня
    Цикл/рівень НРК України – 7 рівень, FQ-EHEA – другий цикл, EQF-LLL – 7 рівень.
    Передумови Наявність ступеня не нижче «бакалавр» зі спеціальності 053 «Психологія» або ступеня «магістр» (ОКР спеціаліста) за спеціальностями 222 «Медицина», 228 «Педіатрія», 227 «Терапія та реабілітація» або еквівалентних спеціальностей. Умови вступу визначаються «Правилами прийому до Харківського національного медичного університету». затвердженими Вченою радою ХНМУ.
    Мова(и) викладання Українська мова
    Термін дії освітньої програми З 2024 р. до наступного перегляду
    Інтернет-адреса постійного розміщення опису освітньої програми https://knmu.edu.ua/program-catalog/klinichna-psyhologiya-magistr-2024/
  • Мета освітньої програми

    Освітня програма створена відповідно до суспільних потреб, національних та міжнародних стандартів щодо підготовки фахівців у галузі клінічної психології, готує конкурентоспроможного фахівця на сучасному українському ринку праці, через формування здатності випускників до здійснення практичної клініко-психологічної, психодіагностичної, консультативної, просвітницької та дослідної діяльності, промоції психічного здоров’я, превенції психічних розладів, абілітації та реабілітації психосоціального функціонування з поглибленими знаннями клінічної психології та відповідними компетентностями.

  • Характеристика освітньої програми
    Предметна область (галузь знань, спеціальність, спеціалізація (за наявності)) Галузь знань: 05 Соціальні та поведінкові науки
    Спеціальність: 053 Психологія
    Спеціалізація – клінічна психологія
    Освітньо-професійна програма: Клінічна психологія
    Об’єкт вивчення: психічні явища, закономірності їх виникнення. функціонування, розвиток та відхилення; поведінка, діяльність, вчинки; взаємодія людей у малих і великих соціальних групах; психопатологічні, нейропсихологічні процеси та механізми, які лежать в основі різних форм психічної активності, психологічні ознаки хвороб.
    Цілі навчання: підготовка фахівців, здатних розв’язувати складні  практичні задачі з клінічної психології, нейропсихології в процесі навчання та професійної діяльності, що передбачає проведення діагностичних процедур та оцінки психічного стану, підбір дієвих методів клінічної психології та патопсихології, наукових та проєктних досліджень та/або упровадження інновацій у ситуаціях невизначеності умов і вимог, здійснення професійної діяльності з урахуванням загальнолюдських цінностей та норм професійної етики психолога.
    Теоретичний зміст предметної області: поняття психіки, свідомого і   несвідомого, поведінки, діяльності, вчинку, спілкування, особистості, індивідуальності; концепції та теорії, що розкривають закономірності   виникнення, розвитку, відхилень та функціонування психіки; психологічні особливості життєвого шляху особистості, взаємодії людей у малих, середніх і великих соціальних групах; міжгрупової взаємодії тощо.
    Методи, методики та технології: методи теоретичного та емпіричного дослідження, валідні, стандартизовані діагностичні методики, методи аналізу результатів та їх оцінка, технології психологічної допомоги (психотерапевтичні, просвітницькі, консультаційні, діагностичні та інші технології).
    Інструменти та обладнання: психологічні прилади, комп’ютерна техніка, мережеві системи пошуку та обробки інформації; бібліотечні ресурси та технології, зокрема електронні; мультимедійне обладнання; програми статистичної обробки та візуалізації даних.
    Орієнтація освітньої програми Освітньо-професійна програма
    Основний фокус освітньої програми  Спеціальна освіта в галузі 05 Соціальні та поведінкові науки за освітньо-професійної програмою «Клінічна психологія» спеціальності 053 Психологія.
    Професійна підготовка висококваліфікованих фахівців реалізується через формування здатності випускників до здійснення практичної клініко психологічної, діагностичної та консультативної, дослідницької діяльності, промоції психічного здоров’я, превенції психічних розладів, абілітації та реабілітації психосоціального функціонування з поглибленими знаннями клінічної психології та відповідними компетентностями. Випускники здатні працювати у галузі психології та, зокрема, у складі мультидисциплінарної команди в закладах охорони здоров’я.
    Ключові слова: психологія, клінічна психологія, основи клінічної психології та консультативної психології, планування дослідження в клінічній психології та у психотерапевтичному втручанні, психологія девіантного розвитку та поведінки, вікові особливості клінічної психології та психотерапії, методи клінічної психології та патопсихології, основи психіатрії та нейропсихології для психологів,  діагностика та оцінка в клінічній психології.
    Особливості програми Програма орієнтована на інтеграцію знань з психології, клінічної психології, нейропсихології, патопсихології, психології девіантного розвитку та поведінки, консультативної психології, діагностики та оцінки, соціальної психології в формуванні професійних умінь та навичок для роботи клінічного психолога в практичному та дослідницькому середовищі. Додатково випускники отримують усі необхідні знання і вміння для організації приватної практики як психолог, коуч, тренер тощо. Спеціальні дисципліни та дисципліни вільного вибору орієнтовані на такі сучасні напрямки як психосоматика, психологія харчової поведінки, психологія залежної поведінки, перинатальна психологія, арт-терапія в клінічній психології.
  • Придатність випускників освітньої програми до працевлаштування та подальшого навчання
    Придатність до працевлаштування Можливість обіймати первинні посади відповідно до Державного класифікатора професій ДК 003:2010.
    Професіонали в галузі психології: практичний психолог, психолог, головний психолог, начальник центру психологічного забезпечення, тощо, наукові співробітники (психологія, клінічна психологія), професіонали в галузі соціального захисту населення, професіонали з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги у сфері охорони здоров’я, зокрема клінічний психолог у складі мультидисциплінарної команди в закладах охорони здоров’я; викладач ЗВО.
    Подальше навчання Можливість навчання за програмою третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти. Набуття додаткових кваліфікацій в системі післядипломної освіти.
  • Викладання та оцінювання
    Викладання та
    навчання
    Цілі навчання:
    – забезпечити фундаментальну підготовку висококваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців, що володіють глибокими знаннями в галузі психічного здоров’я та суміжних галузях, професійно володіють науково-дослідницькими методами роботи, здатні до самостійної науково-дослідницької, експертно-діагностичної, клініко-психологічної та консультативної діяльності.
    Методи, методики, технології та інструменти:
    – Лекційні та практичні заняття, інноваційні технології у викладанні психології (активні та інтерактивні форми проведення занять, комп’ютерні презентації, ділові і рольові ігри, розв’язування проблем, виконання кейсів, психологічні та інші тренінги, сучасні педагогічні технології).
    – Проблемно орієнтоване навчання, студентоцентризм, творчо-дослідницьке навчання, навчання на основі магістерської практики, самоосвітня діяльність.
    Оцінювання Методи і форми контролю та оцінювання успішності студентів здійснюються відповідно до вимог програми та Інструкції з оцінювання навчальної діяльності здобувачів вищої освіти в ХНМУ При оцінюванні знань здобувачів вищої освіти перевага надається стандартизованим методам контролю.
    Оцінювання навчальних досягнень здобувачів вищої освіти здійснюється за: національною диференційованою шкалою (відмінно, добре, задовільно, незадовільно); національною недиференційованою шкалою (зараховано, не зараховано); 200-бальною шкалою ЄКТС (А, В, С, D, E, F, FX).
    Оцінки «відмінно», «добре», «задовільно» виставляються: за підсумками іспитів та диференційованих заліків, за результатами проходження практик.
    «Зараховано», «не зараховано» виставляється за підсумками заліків.
    Види контролю: поточний, модульний, підсумковий.
    Усне та письмове опитування, тестові завдання, презентації, звіти про практику, модульні роботи, письмові іспити, заліки, атестація та інше.
  • Програмні компетентності
    Інтегральна компетентність Здатність вирішувати складні завдання і проблеми у процесі навчання та професійної діяльності у галузі психології, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризується комплексністю та невизначеністю умов і вимог.
    Загальні компетентності ЗК1. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
    ЗК2. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.
    ЗК3. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
    ЗК4. Уміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
    ЗК5. Цінування та повага  різноманітності мультикультурності.
    ЗК6. Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів).
    ЗК7. Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
    ЗК8. Здатність розробляти та управляти проектами.
    ЗК9. Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети.
    ЗК10. Здатність спілкуватися іноземною мовою.
    Фахові (спеціальні, предметні) компетентності  ФК1. Здатність здійснювати теоретичний, методологічний та емпіричний аналіз актуальних проблем психологічної науки та / або практики.
    ФК2. Здатність самостійно планувати, організовувати та здійснювати   психологічне дослідження з елементами наукової новизни та / або практичної значущості.
    ФК3. Здатність обирати і застосувати валідні та надійні методи  наукового дослідження та/або доказові методики і техніки практичної діяльності.
    ФК4. Здатність здійснювати практичну діяльність (тренінгову, психотерапевтичну, консультаційну, психодіагностичну та іншу залежно від спеціалізації) з використанням науково верифікованих методів та технік.
    ФК5. Здатність організовувати та реалізовувати просвітницьку та освітню діяльність для різних категорій населення у сфері психології.
    ФК6. Здатність ефективно взаємодіяти з колегами в моно- та мультидисциплінарних командах.
    ФК7. Здатність приймати фахові рішення у складних і непередбачуваних умовах, адаптуватися до нових ситуацій професійної діяльності.
    ФК8. Здатність оцінювати межі власної фахової компетентності та підвищувати професійну кваліфікацію.
    ФК9. Здатність дотримуватися у фаховій діяльності норм професійної етики та керуватися загальнолюдськими цінностями.
    ФК10. Здатність самостійно розробляти проекти шляхом творчого застосування існуючих та генерування нових ідей.
    ФК11. Здатність розробляти та впроваджувати інноваційні методи психологічної допомоги клієнтам у складних життєвих ситуаціях.
    ФК12. Демонструвати розуміння закономірностей функціонування психіки у нормі та патології в контексті вікового аспекту та девіантного розвитку.
    ФК13. Здатність реалізовувати основні принципи та напрями психологічного консультування, стратегії, методи та моделі психологічного впливу у сферах психології та клінічної психології, аналізувати та оцінювати їх ефективність.
    ФК14. Здатність формулювати дослідницькі завдання у проблемному полі клінічної психології та психотерапії, вміти їх розв’язувати із застосуванням сучасних наукових методів.
    ФК15. Здатність застосовувати на практиці знання з клінічної психології, нейропсихології, основ психіатрії, психології девіантного розвитку особистості, з діагностики та оцінки психічних станів.
    ФК16. Здатність співпрацювати з профільними фахівцями в сфері охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, охорони правопорядку та іншими.
  • Програмні результати навчання

    ПР1. Здійснювати пошук, опрацювання та аналіз професійно важливих знань із різних джерел із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.
    ПР2. Вміти організовувати та проводити психологічне дослідження із застосуванням валідних та надійних методів.
    ПР3. Узагальнювати емпіричні дані та формулювати теоретичні висновки.
    ПР4. Робити психологічний прогноз щодо розвитку особистості, груп, організацій.
    ПР5. Розробляти програми психологічних інтервенцій (тренінг, психотерапія, консультування тощо), провадити їх в індивідуальній та груповій роботі, оцінювати якість.
    ПР6. Розробляти просвітницькі матеріали та освітні програми, впроваджувати їх, отримувати зворотній зв’язок, оцінювати якість.
    ПР7. Доступно і аргументовано представляти результати досліджень у писемній та усній формах, брати участь у фахових дискусіях.
    ПР8. Оцінювати ступінь складності завдань діяльності та приймати рішення про звернення за допомогою або підвищення кваліфікації.
    ПР9. Вирішувати етичні дилеми з опорою на норми закону, етичні принципи та загальнолюдські цінності.
    ПР10. Узагальнювати результати власних наукових досліджень у формі наукових звітів різних форм (тез, статей, доповідей, презентацій).
    ПР11. Оцінювати здобутки та визначати й аргументувати перспективи власної наукової роботи.
    ПР12. Здійснювати пошук і вибір індивідуальних і групових методів клініко-психологічного, нейропсихологічного досліджень, психологічних втручань.
    ПР13. Складати та реалізовувати програму діагностики психічних станів, здійснювати діагностику та оцінку, прогнозувати результати.
    ПР14. Здійснювати процедуру діагностика та оцінки, інтерпретацію результатів, підготовку звітів, визначати зміст запиту до супервізії.
    ПР15. Розробляти стратегії клініко-психологічного дослідження з врахуванням специфіки дослідження, доступних дослідницьких методів та отриманих знань.

  • Освітні компоненти

    Перелік нормативних компонент навчального плану ОП «Клінічна психологія» спеціальності «Психологія» освітнього ступеня «магістр»:

    1-й курс

    2-й курс

    Перелік вибіркових компонент навчального плану ОП «Клінічна психологія» спеціальності «Психологія» освітнього ступеня «магістр»:

    1-й курс

    2-й курс

     

  • Ресурсне забезпечення реалізації програми
    Кадрове забезпечення До реалізації програми залучаються науково-педагогічні працівники, працівники з науковими ступенями доктора психологічних/медичних наук, кандидата психологічних/медичних наук, доктора та кандидати наук з вченими званнями з фахових дисциплін, з підтвердженим рівнем наукової і професійної активності, інші науково-педагогічні працівники з достатнім практичним досвідом за певною спеціальністю.
    Матеріально-технічне забезпечення Забезпеченість навчальними приміщеннями, комп’ютерними робочими місцями, мультимедійним обладнанням відповідає потребі. Наявна вся необхідна соціально-побутова інфраструктура, кількість місць у гуртожитках відповідає вимогам. Наявні бази практики для практичного навчання.
    Наявні сховища для облаштування безпечних умов для навчання та облаштовано доступність навчальних приміщень для маломобільних груп населення.
    Мережеве та комунікативне обладнання повністю ґрунтується на оптико волоконних технологіях із швидкістю передачі даних до 1 Гб/с; 22 комп’ютерних класи, 32 локальних комп’ютерних мережі та 55 точок бездротового доступу до мережі Інтернет, користування якою є безлімітним і безоплатним. В навчальному процесі використовується комп’ютерна техніка з терміном експлуатації не більше  8 років.
    Наявні власні сервери та впроваджено використання хмарних сервісів для збереження і використання масиву даних, застосовуються різні платформи, що забезпечують ефективність використання дистанційних технологій в в управлінні та реалізації освітнім процесом (АСУ, платформа дистанційного навчання Moodle, корпоративні сервіси Google, MS Teams та інші).
    Наявність навчально-наукового медичного комплексу «Університетська клініка», НДІ гігієни праці та професійних захворювань, Університетського стоматологічного центру, Центру доклінічних та клінічних досліджень, Центру гендерної освіти, 4 проблемних лабораторій, анатомічного музею, віварію, центру тестування, Симуляційного центру, Центральної науково-дослідної лабораторії університету, навчально-наукового інституту з підготовки іноземних громадян, навчально-наукового інституту якості освіти, 6 навчальних науково-виробничих об΄єднань посилює матеріально-технічне забезпечення програми. В університеті працює Психологічна служба, а також Центр психічного здоров’я на базі ННМК «Університетська клініка».
    Наявні збалансована система факультетів, кафедр, структурних підрозділів, відділів й інших підрозділів, студентська рада ХНМУ.
    Матеріально-технічне забезпечення відповідає вимогам Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 (зі змінами).
    Інформаційне та навчально-методичне забезпечення Інформаційне та навчально методичне забезпечення здійснюється через офіційний сайт університету (https://knmu.edu.ua/) Наукову бібліотеку та систему ресурсів дистанційного та змішаного навчання і АСУ.
    Наукова бібліотека ХНМУ має власний веб-сайт http://libr.knmu.edu.ua, який є зручною точкою доступу до різноманітних інформаційних ресурсів освітнього та наукового характеру, серед яких:власної генерації:

    • Репозитарій ХНМУ – головний електронний архів університету, перший серед медичних вишів України із вільним доступом до навчально-методичних і наукових матеріалів, налічує 32,5 тисячі повнотекстових документів, в зокрема понад 3 тисячі – навчально-методичних і лекційних матеріалів. Включення в Репозитарій не тільки наукових, але і навчально-методичних, лекційних матеріалів, забезпечує студентів можливістю самопідготовки у режимі 24/7;
    • фахово-орієнтований е-контент (ФОеК): веб-покажчик з посиланнями на повні тексти навчальних та наукових книжкових видань репозитаріїв вишів та наукових установ України( 3 256 назв);
    • електронний каталог – понад 330 тисяч бібліографічних описів, в т.ч. посилань на повні тексти – понад 11 тисяч (підручники, навчально-методична література, матеріали конгресів та конференцій, періодичні видання тощо), створено і постійно поповнюються проблемно-орієнтовані бази даних, зокрема за основними напрямками наукових досліджень університету – «Здоров’я здорових», «Мініінвазивні втручання», «Серцево-судинні захворювання», «Вірусно-бактеріальні інфекції», а також з актуальної тематики – «Доказова медицина», «Військова медицина» тощо;

    зовнішньої генерації:

    • доступ до баз даних, зокрема медико-біологічного профілю, серед яких PubMed, Medline, Cochrane Library, DOAJ, Open J-Gate, BioOne та ін.;
    • доступ до наукометричних баз даних SCOPUS та Web of Science;
    • доступ до освітніх та наукових ресурсів 30 міжнародних компаній в новій колекції «Актуальні ресурси на підтримку українських освітян та науковців у воєнний час, серед них AMBOSS, ScienceDirect, Springer, BMJ Best Practice та BMJ Learning, CAPSULE, EBSCO Health,  Coursera,  CASUS, Coursera та ін.
    • наповнюються колекції «Academic Integrity», «Розвиток soft skills», «Відкриті освітні ресурси», «Відкриті журнали», «Ресурси з історії України, української мови та літератури» тощо.

    Під час воєнного стану в Україні Наукова бібліотека ХНМУ працює у змішаному форматі – обслуговує користувачів на робочих місцях та дистанційно.
    Для координації та підтримки освітнього процесу, зокрема в синхронному режимі з використанням технологій дистанційного навчання, гібридних занять функціонує Центр дистанційного навчання.
    Навчально-методичні матеріали розміщуються на платформі дистанційного навчання Moodle у вигляді електронних курсів, що доступні для здобувачів освіти у будь-який час. Платформа відіграє допоміжну роль в організації легкого і швидкого доступу до інформаційних та методичних матеріалів та комунікації з викладачами, як при аудиторному навчанні, так і з використанням дистанційних технологій, має значні переваги при заочному навчанні. Платформа дозволяє систематизовано розміщувати різні види та значні обсяги навчальних матеріалів та допоміжної інформації, що регулярно доповнюються і оновлюються. Платформа дистанційного навчання Moodle  є однією із складових системи технологічних рішень та ресурсів для забезпечення освітнього процесу, що також включає корпоративний додаток Google з відповідними сервісами, MS Teams, АСУ тощо.

  • Академічна мобільність
    Національна кредитна мобільність Національна кредитна мобільність здійснюється на підставі Закону України «Про Вищу освіту» та згідно з угодами між закладами освіти, з можливістю перезарахування кредитів.
    Міжнародна кредитна мобільність Міжнародна кредитна мобільність здійснюється на підставі Закону України «Про Вищу освіту» та угодами між закладами освіти.
    Навчання іноземних здобувачів вищої освіти
    Не передбачено