Історія кафедри педіатрії № 3 та неонатології

Кафедра педіатрії № 3 та неонатології увійшла до складу Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Харківського національного медичного університету наприкінці 2022 р. шляхом об’єднання кафедр педіатрії та дитячої гастроентерології, педіатрії та дитячої кардіоревматології, неонатології, підліткової медицини, які були самостійними підрозділами реорганізованої Харківської медичної академії післядипломної освіти.

Завдяки об’єднанню кафедра стала більш гнучкою у швидкому реагуванні щодо потреб сучасної медицини, впроваджуючи нові методики та технології в практику, що позитивно впливає на якість медичної допомоги новонародженим, дітям та підліткам.

Історичний екскурс починається з 1923 р., коли було засновано Харківський інститут удосконалення лікарів. Значний внесок у справу розвитку педіатричної служби в Харкові зробив професор С.М. Ямпольський, який був першим завідувачем кафедри педіатрії, співорганізатором товариства «Крапля молока». Перші монографії «Коліти та їх лікування у дітей», «Умовно-рефлекторні анорексії у дітей» та «Чому діти не їдять» були видані кафедрою в післявоєнні роки і пов’язані із захворюваннями органів травлення в дітей.

У 1956 р. кафедру очолила професорка С.М. Бендерська. Під її керівництвом на кафедрі продовжували вивчати проблеми дитячої гастроентерології та розробили принципи терапії захворювань органів травлення в дітей. Наступні десять років кафедрою педіатрії № 1 керувала доцент О.І. Приходько, яка зосередилась на дослідженнях гастроентерології та респіраторних захворювань у дітей.

Кафедра педіатрії № 2 в Харківському інституті удосконалення лікарів була заснована в далекому 1964 році. Це був період, коли медична наука в Україні розвивалась на широкій основі та вузькі спеціальності педіатрії були дуже важливим елементом у цьому процесі. Організатором і першою завідувачкою кафедри була видатна українська вчена-педіатриня, одна із засновників дитячої кардіоревматологічної служби в Україні професорка Н.А. Дмитрова.

Заснування кафедри неонатології в 1978 р. стало значним кроком у розвитку перинатальної медицини, яка стала надзвичайно важливою галуззю для збереження здоров’я новонароджених дітей. Перша завідувачка кафедри професорка А.С. Ліхачова впровадила методики формування клінічного мислення та навчання. Під її керівництвом виховано 10 педагогів, проведено важливі наукові дослідження з проблеми внутрішньоутробного розвитку та стану здоров’я новонароджених дітей.

Ідея створення кафедри підліткової медицини в 1978 р. виникла в період, коли проблеми здоров’я та медичної допомоги підліткам не отримували достатньої уваги. За ініціативою професорки О.І. Корнілової та професора М.І. Хвисюка було вирішено зібрати команду висококваліфікованих лікарів у галузі підліткової медицини, котрі з перших днів існування почали працювати над вивченням фізіології та патології підліткового віку.

У 1979 р. кафедру педіатрії № 1 Українського інституту вдосконалення лікарів очолив заслужений діяч науки і техніки України, академік Інженерної академії України, дійсний член Нью-Йоркської академії наук, доктор медичних наук, професор Ю.В. Бєлоусов.

Юрій Володимирович був одним із перших науковців нашої країни, який оцінив значення проблеми гастроентерологічної патології дитячого віку. Саме він поєднав поняття «нутриціологія» та «дитяча гастроентерологія», довів доцільність викладання цих предметів разом.

Внесок Ю.В. Бєлоусова в галузь був настільки вагомим, що він запропонував у 1989 р. реорганізувати кафедру педіатрії № 1 в кафедру дитячої гастроентерології, яка стала першою та єдиною профільною кафедрою сучасної України, вперше розробивши програми та цикли тематичного удосконалення з питань дитячої гастроентерології. Під його керівництвом було захищено більше ніж 50 дисертацій, кожна з яких зробила помітний внесок у вивчення патології травної системи в дітей.

Продовжуючи свій науково-освітній шлях кафедру підліткової медицини в 1987 р. очолила професорка Л.К. Пархоменко, яка була засновницею і головою спеціалізованої вченої ради за фахом «Педіатрія» при Харківській медичній академії післядипломної освіти, членом Проблемної комісії з підліткової медицини, експертом МОЗ України з оцінки якості діяльності «Клініка дружня до молоді», членом Координаційної Ради МОЗ України (спільно з ЮНІСЕФ) з питань впровадження «дружніх до молоді послуг». Згідно з наказом МОЗ України від 1998 р. кафедра стала опорною з підліткової медицини.

З жовтня 2000 р. керівництво кафедрою педіатрії перейшло до доцента В.М. Савво. Маючи міжнародний практичний досвід, Володимир Михайлович продовжив розвивати плідну роботу кафедри, зосередившись на вивченні особливостей сполучення патології органів і систем у дитячій кардіоревматології та гастроентерології. За часів його керівництва на кафедрі проводилися наукові дослідження з різноманітних проблем педіатрії, підготовка висококваліфікованих фахівців, зберігання науково-дослідних традицій в галузі дитячої кардіоревматології, особлива увага приділялася підготовці лікарів первинної спеціалізації (інтернатури) за фахом «Педіатрія».

Продовжуючи роботу в перинатальній медицині з 2001 по 2022 р. кафедру неонатології очолювала видатна науковиця, професорка Т.М. Клименко. Пройшовши шлях від лікаря-неонатолога до доктора медичних наук, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Національної премії України ім. Б. Патона, членкині Правління Асоціації неонатологів України, Тетяна Михайлівна залишається однією з провідних вчених у цій галузі.

Завдяки вагомому особистому внеску, кафедра продовжує виховання висококваліфікованих кадрів, проводяться регіональні семінари «Харківська школа неонатології», розробляються та впроваджуються сучасні стандарти та протоколи надання медичної допомоги новонародженим в Україні. В Тренінговому центрі симуляційного навчання, створеному в 2006 р., проводиться моніторинг стану грудного вигодування, відпрацювання практичних навичок з надання реанімаційної допомоги новонародженим у пологовому залі.

У 2012 р. кафедру педіатричної гастроентерології та нутриціології очолила доктор медичних наук, професорка О.Ю. Бєлоусова. Під її керівництвом колектив кафедри підтримує високий рівень наукової, педагогічної, лікувальної і суспільної роботи, започаткований Юрієм Володимировичем.

Упровадження в педагогічний процес нових методик викладання вдосконалило підвищення кваліфікації лікарів на тематичних циклах, стало доброю звичкою проведення щорічної науково-практичної конференції з міжнародною участю «Інновації в дитячій гастроентерології та нутриціології в практиці педіатра і сімейного лікаря. Читання імені професора Ю.В. Бєлоусова». Додатково до цього, О.Ю. Бєлоусова є фундаторкою та організаторкою щомісячного авторського онлайн-семінару «Конспект педіатра: актуальні питання дитячої гастроентерології», гарантом координаційної ради МОН України з якості освітніх програм за спеціальністю 228 «Педіатрія».

1 грудня 2012 р. відбулася важлива подія для кафедри педіатрії – її реорганізація. Кафедру об’єднали з частиною кафедри невропатології та дитячої неврології, а саме дитячою неврологією. Доктор медичних наук, професорка І.Б. Даценко (за фахом «дитячий невролог») очолила нову кафедру. Об’єднання дозволило зробити навчання більш інтегрованим, що сприяло покращанню якості підготовки майбутніх лікарів-педіатрів та дитячих неврологів, відкривши нові можливості для співпраці науковців та здобувачів з різних галузей медицини.

Проте у 2014 р. кафедра знову пройшла реорганізацію, і на цей раз її очолила доктор медичних наук, професорка З.В. Єлоєва. Заліна Володимирівна мала багаторічний досвід роботи в педіатрії загалом та дитячій інфектології зокрема, тому її призначення стало новим етапом в розвитку кафедри. Вона відновила попередню назву кафедри – «Кафедра педіатрії» і розпочала роботу з метою ще більшого розширення обсягів наукової діяльності, підвищення якості навчального процесу та встановлення плідної співпраці з лікувальними базами та науковими центрами.

Під її керівництвом кафедра продовжувала працювати над розробкою нових методик діагностики та лікування дитячих захворювань, вдосконалення навчального процесу та розвитку наукових досліджень в різних галузях педіатрії. Нова назва кафедри, яку вона отримала в 2021 р., підкреслює актуальність досліджень у галузі дитячої кардіоревматології.

З травня 2021 р. до початку реорганізації Харківської медичної академії післядипломної освіти кафедру підліткової медицини очолювала доктор медичних наук, професорка Л.А. Страшок. Під її керівництвом кафедра продовжила приділяти особливу увагу питанням фізіології та патології дітей у період статевого дозрівання, удосконалення медико-соціальних аспектів роботи з підлітками, оцінки/переоцінки відділень на відповідність звання «Клініка дружня до молоді», безперервного підвищення кваліфікації лікарів, підготовки магістрів та аспірантів.

У різні роки суттєвий внесок у розвиток кафедри, проведення наукових досліджень з різноманітних проблем педіатрії, дитячої гастроентерології, дитячої кардіоревматології, неонатології та підліткової медицини внесли: проф. О.А. Цодікова, проф. О.І. Сіренко, доц. І.З. Коренєва, доц. С.Ю. Лупальцова, доц. Т.В. Бєлікова, доц. О.О. Рожнов, доц. С.С. Бринцова, доц. Л.П. Кисельова, доц. Н.І. Мамалуй, доц. І.Д. Асс, доц. І.Г. Присіч, доц. Н.І. Шульга, доц. Г.А. Пащук, доц. Н.М. Гріднєва, доц. А.Д. Цуккетті, доц. К.В. Савицька, доц. К.В. Волошин, доц. Т.В. Сандуляк, доц. О.А. Сердцева, доц. М.З. Щетиніна, доц. Є.В. Почепцов, доц. З.Т. Балацька, доц. Т.О. Глібова, ас. О.М. Апанасенко, ас. Кріщенко О.П., ас. С.В. Березін, ас. Н.Б. Гайдай.

Об’єднання кафедр Харківської медичної академії післядипломної освіти в кафедру педіатрії № 3 та неонатології Навчально-наукового інституту Харківського національного медичного університету є важливою подією для медичної спільноти. Це дає змогу створити більш ефективну структуру, збільшити кадровий потенціал та розширити можливості наукової діяльності.

Кафедру очолює доктор медичних наук, професорка Т.М. Клименко, яка продовжує розвивати основні науково-педагогічні напрямки, зберігаючи багаторічний досвід унікальних педіатричних шкіл.