Історія кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я

Історія кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я починається зі створення першої в Україні кафедри соціальної гігієни в Харківському медичному інституті. Фундатором кафедри був народний комісар охорони здоров’я УРСР Мусій Григорович Гуревич, який керував кафедрою з 27 жовтня 1923 року до весни 1925 року. З нагоди 10-річчя першої в Україні кафедри соціальної гігієни Харківського медичного інституту Наркомздоров’я УРСР відзначив видатну роль М.Г. Гуревича як організатора кафедри, який «заклав основу для подальшого розвитку соціальної гігієни як науки та предмету викладання в Україні».

Вагомий внесок в розробку проблем соціальної гігієни зробив Сергій Аркадійович Томілін (1877-1952), який очолював кафедру в 1925–1932 роках. Він є автором понад 100 наукових праць, у тому числі 17 монографій.

С.А. Томілін створив школу соціальних медиків у Харкові. Під його керівництвом виросли у відомих учених стали професорами (Й.О. Арнольді, З.А. Гуревич, А.М. Мерков, Ф.Й. Гройссер, П.Т. Петров, І.І. Овсієнко, К. Ф. Дупленко тощо).

У 1933 році кафедру соціальної гігієни ХМІ очолив Зіновій Анатолійович Гуревич (1898-1985). 50 років свого життя він віддав кафедрі, з яких 41 рік очолював її.

З.А. Гуревич є автором 100 друкованих праць, серед яких 14 монографій і брошур.

Протягом всієї своєї діяльності він приділяв велику увагу підготовці наукових та педагогічних кадрів. До роботи над дисертаціями залучалися співробітники, аспіранти, працівники практичної охорони здоров’я. Під керівництвом З.А. Гуревича були підготовлені та захищені 5 докторських дисертацій та 28 кандидатських.

Кафедра постійно приділяла увагу удосконаленню навчального процесу. У 1930 роки вчені кафедри підготували перші українські підручники з соціальної гігієни. Вийшли у світ «Нариси з теорії соціальної гігієни» С.С. Кагана (1932), «Соціальна гігієна» (лекції 1–8) С.А. Томіліна та А.М. Меркова (1933), «Загальна теорія санітарної статистики» А.М. Меркова (11935), «Практикум по санитарной статистике» Л.А. Абрамовича, М.Й. Камінського, П.Т. Петрова (1940).

З 3 серпня 1974 р. по 2002 р. кафедру очолювала професор Ніна Олександрівна Галічева (1931–2017). Основним напрямком наукової діяльності кафедри залишалася серцево-судинна проблематика. Цій темі була присвячена докторська дисертація Н. О. Галічевої «Инфаркт миокарда и его профилактика как социально-гигиеническая проблема». Робота була багатоплановим дослідженням з вивченням поширеності інфаркту міокарда в Харкові за 25 років, чинників ризику; простежена доля хворих на інфаркт міокарда, вивчено надання медичної допомоги цим хворим у великому місті тощо.

З лютого 2002 р. кафедру очолює професор Віктор Андрійович Огнєв, який керує нею і на сьогодні.

З 1997 р. по теперішній час В.А. Огнєв очолює Національний координаційний центр міжнародної програми «ISAAC» з вивчення бронхіальної астми у дітей. За цією програмою була виконана докторська дисертація «Медико-соціальні проблеми алергічних захворювань у дітей». Розроблені та запатентовані методики щодо виявлення симптомів бронхіальної астми та вивчення якості життя дітей з цією патологією. В.А. Огнєв науково обґрунтував анамнестичні епідеміологічні методики вивчення захворюваності, прогнозування ризику виникнення патології у дітей, розробив перші вітчизняні методики оцінки якості життя населення, запропонував системи моніторингу та управління захворюваннями.

В.А. Огнєв являється дійсним членом та віцепрезидентом Української академії історії медицини; членом спеціалізованої вченої ради Д 64.600.06 Харківського національного медичного університету; членом науково-методичної комісії з охорони здоров’я та соціального забезпечення (підкомісія: 229 – Громадське здоров’я) сектору вищої освіти Науково-методичної ради МОН України (2019 р. і дотепер); членом робочої групи з розробки мети та змісту інтегрованого тестового іспиту КРОК 2 для спеціальності 229 «Громадське здоров’я» державної організації «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищої освітою напрямів підготовки «Медицина» та «Фармація» при МОЗ України (з 2020 р. і дотепер); позаштатним експертом Національної служби здоров’я України 2020 року за напрямом Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій (з 2020 р. і дотепер); головою експертної Ради обласного конкурсу наукових робіт, поданих на здобуття звання «Найкращий молодий науковець Харківщини» у номінації «Наука про життя, нові технології профілактики та лікування найпоширеніших захворювань» (з 2017 р. і дотепер); головою Ради методичного кабінету Навчально-наукового інституту якості освіти ХНМУ (з 2013 р. і дотепер); головою методичної комісії з проблем професійної підготовки медико-профілактичного профілю (з 2010 р. і дотепер).