Про нас
Кафедра неврології та дитячої неврології – одна з найстаріших кафедр в ННІ ПО ХНМУ. Її було засновано в 1929 році. Організатором та першим завідувачем кафедри став відомий український невролог А.Б. Йозефович. У різні роки кафедру очолювали видатні вчені-неврологи – професори Л.Б. Литвак, Ф.Ф. Харченко, О.П. Зінченко, Я.В. Пішель, В.Д. Деменко, П.В. Волошин
В останні десятиліття кафедра стала провідною в Україні та Європі з актуальних проблем пароксизмальних станів епілептичного та іншого генезу в дорослих та дітей, з питань діагностики та лікування запальних захворювань нервової системи, а також з розділу судинних уражень головного мозку. Очолює кафедру доктор медичних наук, професор Тетяна Анатоліївна Літовченко.
Усього за час існування кафедри захищено 11 докторських та понад 120 кандидатських дисертацій. Вихованці кафедри працюють у навчальних та наукових закладах не тільки Харкова, але й інших міст України. На кафедрі також навчались у клінічній ординатурі лікарі з іноземних держав: Лівану, Індії, Єгипту, Палестини, Сирії, Йорданії, Арменії, Грузії, Узбекистану, Пакистану, Азербайджану, Судану, Туркменії.
Кафедра неврології та дитячої неврології до 2022 року в складі Харківської медичної академії післядипломної освіти мала два крила – кафедру неврології та дитячої неврології й кафедру невропатології та нейрохірургії. Її було засновано в 1929 році. Організатором та першим завідувачем став відомий український невролог А.Б. Йозефович. У різні роки кафедру очолювали видатні вчені-неврологи – професори Л.Б. Литвак, Ф.Ф. Харченко, О.П. Зінченко, Я.В. Пішель, В.Д. Деменко.
З 1979 по 1989 р. кафедрою завідував відомий український невролог проф. Я.В. Пішель. Основним напрямком наукових досліджень проф. Я.В. Пішеля і фахівців кафедри були віддалені наслідки закритої черепно-мозкової травми.
З 1989 по 2006 р. кафедру очолював видатний невролог проф. В.Д. Деменко, який разом зі співробітниками продовжував поглиблено вивчати проблему віддалених наслідків закритої черепно-мозкової травми та деякі питання цереброваскулярної патології.
У різні роки на кафедрі працювали: проф. Зінченко О.П., проф. Клєпіков Е.І., проф. Харченко Ф.Ф., проф. Деменко В.Д., доц. Головко Г.О. та інші вчені, які зробили суттєвий внесок у розвиток вітчизняної неврології.
З 2006 р. і дотепер кафедрою неврології та дитячої неврології керує доктор медичних наук, професор Т.А. Літовченко, яка успішно захистила в 2005 р. докторську дисертацію на тему: «Характер метаболічних порушень і обґрунтування принципів патогенетичної терапії при епілепсії».
У початковий період кафедра розробляла проблеми судинних захворювань нервової системи, захворювань вегетативної нервової системи, розсіяного склерозу, нервово-м’язових захворювань. Дещо пізніше, у 1979 р., до сфери наукових досліджень кафедри було включено проблему віддалених наслідків закритої черепно-мозкової травми. З 2007 по 2012 р. кафедра виконувала науково-дослідну роботу, присвячену епілепсії та іншим пароксизмальним станам у дорослих та дітей. Основними напрямками наукових досліджень кафедри є проблеми діагностики різноманітної неврологічної патології, а також різні напрямки медикаментозної і немедикаментозної терапії та реабілітації в неврологічній практиці. За останні роки кафедра стала провідною в Україні з актуальних проблем епілепсії у дорослих та дітей.
Кафедра невропатології та нейрохірургії була заснована в 1982 р. Її засновником і беззмінним керівником був видатний вчений, заслужений діяч науки і техніки України, голова Громадської організації «Асоціація неврологів, психіатрів і наркологів України», директор, а потім почесний директор Інституту неврології, психіатрії і наркології АМН України, доктор медичних наук, професор П.В. Волошин. З листопада 2021 р. обов’язки завідувача кафедри невропатології та нейрохірургії виконувала професор Дубенко Ольга Євгеніївна.
За час існування обох кафедр сумарно підготовлено понад 10 000 лікарів-неврологів та 500 інтернів. Останнім часом щорічно на кафедрі навчалося більше 500 лікарів. У процесі навчання застосовується комп’ютерний та теоретичний контроль знань, а також включаються клінічні розбори, які проводять професори й доценти, реферативні та науково-практичні конференції.
Сьогодні кафедра є провідною в Україні та Європі з актуальних проблем пароксизмальних станів епілептичного та іншого генезу в дорослих та дітей, з питань діагностики та лікування запальних захворювань нервової системи, а також з розділу судинних уражень головного мозку. Очолює кафедру доктор медичних наук, професор Тетяна Анатоліївна Літовченко.
Наукова робота колективу охоплює декілька актуальних напрямків, а саме вивчення інформативних діагностичних та прогностичних маркерів при пароксизмальних станах різного генезу та при судинних захворюваннях нервової системи. Зараз на кафедрі виконується 5 дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня доктора філософії. Крім того кафедра бере участь у міжнародних клінічних дослідженнях, присвячених сучасним методам лікування розсіяного склерозу та епілепсії.
Співробітники кафедри є членами міжнародних та національних професійних організацій (Міжнародна протиепілептична ліга, Українська асоціація боротьби з інсультом, Міжнародна федерація нейрореабілітації, Міжнародне товариство хвороби Паркінсона та рухових розладів, Європейська спілка головного болю, Міжнародна асоціація з вивчення болю та ін.).
Співробітниками кафедри опубліковано понад 1000 наукових робіт, видано 19 монографій, близько 50 навчальних посібників, отримано 30 авторських свідоцтв. Наукові досягнення широко впроваджені в практичну діяльність закладів охорони здоров’я. Кафедра бере активну участь у створенні державних стандартів лікування. Співробітники кафедри є членами редакційної ради кількох українських і міжнародних журналів: «Міжнародний неврологічний журнал», «Український вісник психоневрології», «Проблеми медичної науки та освіти». Вони постійно беруть участь у роботі всесвітніх та європейських конгресів, конференцій, симпозіумів неврологів та дитячих неврологів.
Сьогодні кафедра є провідною в Україні та Європі з актуальних проблем пароксизмальних станів епілептичного та іншого генезу в дорослих та дітей, з питань діагностики та лікування запальних захворювань нервової системи, а також з розділу судинних уражень головного мозку. Очолює кафедру доктор медичних наук, професор Тетяна Анатоліївна Літовченко.
Усього за час існування кафедри захищено 16 докторських та понад 120 кандидатських дисертацій. Вихованці кафедри працюють у навчальних та наукових закладах не тільки Харкова, але й інших міст України. На кафедрі також навчались у клінічній ординатурі лікарі з іноземних держав: Лівану, Індії, Єгипту, Палестини, Сирії, Йорданії, Арменії, Грузії, Узбекистану, Пакистану, Азербайджану, Судану, Туркменії.
Лікувально-консультативна робота кафедри здійснюється у всіх відділеннях клінічних баз. Вона складається з курації хворих, обходів, консультацій, клінічних розборів.
Клінічні бази кафедри:
- Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті №1, АО Укрзалізниця – основна клінічна база.
- КНП Міська клінічна поліклініка №9 Харківської міської ради.
- КНП Обласний клінічний спеціалізований диспансер протирадіаційного захисту населення.
- КНП Харківська міська студентська лікарня.
- КНП Міська клінічна дитяча лікарня № 5 Харківської міської ради.
- КНП Міський перинатальний центр, відділення для дітей з порушеннями ЦНС.
- КНП Міська клінічна лікарня № 7 Харківської міської ради.
- КНП Міська клінічна лікарня № 25 Харківської міської ради.
- Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті №2, АО Укрзалізниця.
- Приватний медичний центр «Нейрон».
- Лікувально-діагностичний центр «Лоритом».
Викладачі кафедри проходили стажування за кордоном: професор М.В. Лизогуб – 2021 р., Польща; доцент О.І. Щур – 2019 р., Словаччина; доцент М.О. Голяніщев – 2020 р., Польща.
Участь у міжнародних наукових програмах:
- The ILAE Emergency Response (Ukraine) Task Force, Літовченко Т.А. Організація та надання допомоги українським хворим на епілепсію під час війни
- Pain Control, Тондій О.Л., Степанченко К.А., Завальна О.П. Освітня програма IASP в співпраці з Українською асоціацією з вивчення болю
- Пілотний проект зі створення регістру дітей та дорослих, хворих на епілепсію, Літовченко Т.А., Сухоносова О.Ю. Epilepsy out of Shadow
- Проведення школ-семінарів для неврологів та дитячих неврологів, Літовченко Т.А., Сухоносова О.Ю. Epilepsy out of Shadow
- Створення інструкцій для хворих з немоторними розладами, Степанченко К.А., Тондій О.Л. Care patients with Motor and Non-motor Disorders (Motor Disorders Society MDS)
- Інтернатура з анестезіології
- БПР для лікарів
Цикли ТУ:
- Раціональна антибактеріальна терапія в педіатрії (для лікарів педіатричного профілю).
- Невідкладні стани в педіатрії (для лікарів дитячих анестезіологів, дитячих інфекціоністів, педіатрів, лікарів загальної практики – сімейної медицини, МНС).
- Актуальні питання респіраторної терапії у дітей (для анестезіологів, дитячих анестезіологів, неонатологів, педіатрів, лікарів з медицини невідкладних станів).
- Регіонарна анестезія при оперативних втручаннях на нижніх кінцівках (для анестезіологів, лікарів лікувального профілю).
- Невідкладні стани в акушерстві (для лікарів лікувального профілю).