Кафедра технологій медичної діагностики

Про нас

Кафедра клінічної лабораторної діагностики створена 01.09.2014 р., 01.07. 2024 р. змінена назва на кафедру технологій медичної діагностики. Очолює кафедру доктор медичних наук,  професор  О. І. Залюбовська.

Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну, лікувально-діагностичну та консультативну роботу.

Навчальна діяльність передбачає підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальністю  224 «Технології медичної діагностики та лікування» першого (бакалаврського) рівня (ОПП акредитована, рішення ухвалене на засіданні 08 квітня 2021 р., протокол № 5 (48)), другого (магістерського) рівня (ОПП акредитована, рішення ухвалене на засіданні 28.01.2020 р., протокол № 2 (19).2.157) та третього (доктор філософії) рівня (ОНП акредитована, рішення ухвалене на засіданні 15.02.2020 р., протокол № 24(41)), викладання вибіркових освітніх компонентів для здобувачів вищої освіти (у т.ч. іноземних) за спеціальностями 222 «Медицина», 223 «Сестринська справа», 221 «Стоматологія», 227 «Терапія та реабілітація». На кафедрі навчаються лікарі-інтерни за спеціальностю «Лабораторна діагностика, вірусологія, бактеріологія», діє аспірантура та проводяться курси тематичного удосконалення.

Наукові напрямки кафедри технологій медичної діагностики за ініціативною тематикою: «Оптимізація алгоритмів лабораторної діагностики ортопедичних захворювань та прогнозування їх ускладнень при проведенні консервативного та оперативного лікування», «Розробка біомеханічно обґрунтованих методів відновлювального лікування при захворюваннях та травмах тазу» (разом з кафедрою спортивної, фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії та ерготерапії), «Втілення нових методів лабораторної та функціональної діагностики в клініку внутрішніх хвороб» (сумісно з лабораторією «Аналітіка») та «Впровадження вимог міжнародних стандартів систем ІСО в закладах охорони здоров’я при виконанні лабораторних досліджень». На кафедрі захищено дві дисертаційні роботи на здобуття наукового ступеня доктор філософії.

Кафедральним колективом в рамках ОПП «Лабораторна діагностика» подовжується робота з коледжем «Милосердя» (штат Нью-Йорк) щодо можливості стажування, навчання та подвійних дипломів.

Контактні дані
Адреса:
вул. Олександра Шпейєра, 4, Навчально-науковий медичний комплекс «Університетська клініка» ХНМУ, перший поверх ліве крило,
м. Харків
Клінічні бази кафедри:
КНП «Харківська міська клінічна лікарня № 2 ім. проф. О.О. Шалімова» (м. Харків, пр. Героїв Харкова, 197);
ДУ «Інститут дерматології та венерології НАМН України»
(м. Харків, Чернишевська 7/9)
Завідувач
Залюбовська Ольга Іллівна
д.м.н, професор
oi.zaliubovska@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Тюпка Тетяна Іванівна
Відповідальна за наукову роботу, д.м.н, професор
ty.tiupka@knmu.edu.ua
Авідзба Юлія Наліковна
Відповідальнa за науково-методичну роботу, завуч кафедри, к. фарм. н., доцент
yn.avidzba@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Березнякова Марина Євгенівна
д.мед.н., професор
my.berezniakova@knmu.edu.ua
Карабут Лариса Василівна
к.мед.н., доцент
lv.karabut@knmu.edu.ua
Горбач Тетяна Вікторівна
к.б.н., асистент
tv.horbach@knmu.edu.ua
Савчук Юлія Андріївна
асистент
ya.savchuk@knmu.edu.ua
Волощук Валерій Олександрович
асистент
vo.voloshchuk@knmu.edu.ua

Кафедра заснована у Харківському національному медичному університеті 01.09.2014 р.

У 2015 р. відбулися перші випуски магістрів та лікарів-інтернів зі спеціальності «Лабораторна діагностика».

У 2016 р. відкрита аспірантура зі спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування».

У 2017 р. відкрили курси спеціалізації з «Клінічної лабораторної діагностики».

У 2019 р. відкрили курси тематичного удосконалення з лабораторної медицини.

У 2019 р. проведена акредитація освітньо-професійної програми «Лабораторна діагностика» другого (магістерського) рівня вищої освіти.

У 2020 р. проведена акредитація освітньо-наукової програми «Лабораторна діагностика» третього освітньо-наукового рівня (доктор філософії) .

У 2021 р. проведена акредитація освітньо-професійної програми «Лабораторна діагностика» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.

На перший курс у 2021 р. на спеціальність «Технології медичної діагностики та лікування» зараховано 33 здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) та 11 другого (магістерського) рівнів.

Для здобувачів вищої освіти 1–4-го курсів першого (бакалаврського) рівня зі спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування» спеціалізація «Лабораторна діагностика» IV медичного факультету на кафедрі викладаються наступні дисципліни: «Техніка лабораторних робіт», «Маніпуляційна техніка», «Введення в спеціальність», «Біологічна та клінічна хімія», «Лабораторна діагностика паразитарних інвазій», «Клінічна лабораторна діагностика» та проводяться виробнича і переддипломна практики.

Для здобувачів вищої освіти 1-го та 2-го курсу другого (магістерського) рівня зі спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування» спеціалізація «Лабораторна діагностика» IV медичного факультету на кафедрі викладаються наступні дисципліни: «Цитологічна діагностика», «Клінічна патогістологія», «Біохімія патологічних процесів», «Клінічна оцінка лабораторних досліджень», «Система управління якістю лабораторних досліджень», «Доказова медицина. Алгоритми та стандарти лабораторної діагностики», «Вплив ліків на лабораторні показники» та проводяться виробничі практики: педагогічна та за спеціальністю у патогістологічній, імунологічній, біохімічній, цитологічній лабораторіях.

Для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» викладається дисципліна «Лабораторна та функціональна діагностика».

Наукові напрямки кафедри клінічної лабораторної діагностики за ініціативною тематикою: «Оптимізація алгоритмів лабораторної діагностики ортопедичних захворювань та прогнозування їх ускладнень при проведенні консервативного та оперативного лікування» та «Розробка біомеханічно обґрунтованих методів відновлювального лікування при захворюваннях та травмах тазу» (разом з кафедрою спортивної, фізичної та реабілітаційної медицини, фізичної терапії та ерготерапії), «Втілення нових методів лабораторної та функціональної діагностики в клініку внутрішніх хвороб» (сумісно з лабораторією «Метролаб» ДП «Харківстандартметрологія»).

За час існування кафедри захищена 1 кандидатська дисертація. На кафедрі проходять підготовку 3 здобувачі вищої освіти рівня «доктор філософії».

Щорічно проводяться такі заходи: науково-практична конференція з міжнародною участю для лікарів-лаборантів та лікарів інших спеціальностей «Сучасні питання лабораторної медицини»; міжвузівські науково-практичні конференції для молодих вчених, здобувачів вищої освіти та лікарів-інтернів «Актуальні проблеми лабораторної медицини»; круглі столи для стейкхолдерів (представників випускаючих кафедр, роботодавців, академічної спільноти, здобувачів вищої освіти).

Проф. О. І. Залюбовська – член спеціалізованої вченої ради Д 64.600.02 при Харківському національному медичному університеті.

Проф. Т. І. Тюпка – член спеціалізованої вченої ради Д 64.600.02 при Харківському національному медичному університеті та член спеціалізованої вченої ради Д 55.051.05 при Сумському державному медичному університеті.

За 7 років існування кафедри її колективом підготовлено понад 125 наукових праць, у т.ч. 25 – в іноземних виданнях (3 статті у журналах, що індексується у базі Скопус), чотири патенти на винахід, один інформаційний лист та три авторські свідоцтва про науковий твір.

Професор О. І. Залюбовська та доцент Ю. Н. Авідзба – наукові консультанти лабораторії «Метролаб» ДП «Харківстандартметрологія».

На кафедрі проводяться клінічні випробування, верифікація лабораторних методик досліджень.

Фахівці кафедри виконують лікувально-консультативну роботу на базі ННМК «Університетська клініка» ХНМУ та клініко-діагностичної лабораторій КНП «Міська клінічна лікарня № 2 ім. проф. О. О. Шалімова» ХМР. Фахівцями кафедри встановлюються лабораторні діагнози, проводиться трактування результатів досліджень та консультування лікарів-клініцистів з питань лабораторної медицини.

Навчання лікарів-інтернів на кафедрі клінічної лабораторної діагностики проводиться  відповідно до навчального плану та програми спеціалізації (інтернатури) за фахом «Лабораторна діагностика», затверджених МОЗ України.

Навчання складається  з очного циклу (лекції, практичні заняття, семінари, конференції), самостійної позааудиторної роботи (трактування лабораторних досліджень, встановлення лабораторних діагнозів, розбір впливу лікарських засобів на лабораторні показники та ін.) та заочного циклу (робота в клініко-діагностичних лабораторіях лікувально-профілактичних закладів міста).

Велика увага приділяється  засвоєнню практичних навичок, підготовці до ліцензійних іспитів «КРОК-3. Лабораторна діагностика» та комп’ютерного тестування зі спеціальності «Лабораторна діагностика» за ліцензованою програмою «Elex».

Кафедрою клінічної лабораторної діагностики укладені договори про співробітництво з клініко-діагностичними  лабораторіями  КНП «Харківська міська клінічна лікарня № 2 ім. проф. О. О. Шалімова» Харківської МР та ендокринологічною клінікою ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського Національної академії медичних наук України», які є навчально-клінічними  базами кафедри, де проходять очний  цикл лікарі-інтерни.

На кафедрі створені всі необхідні умови для навчання. Обладнані кімнати для проведення практичних занять, де є стенди з розкладом занять і лекцій, списками рефератів та рекомендованої літератури з доповненнями. Наявні в достатній кількості необхідні  таблиці, проекційна апаратура, телевізори, комп’ютери, мікроскопи, навчальні  посібники та методичні матеріали.

На кафедрі функціонує учбово-методична лабораторія на базі клініко-діагностичної лабораторії  КНП «Харківська міська клінічна лікарня № 2 ім. проф.  О. О. Шалімова» Харківської МР.

На платформі дистанційного навчання ХНМУ Moodle створений курс для лікарів-інтернів зі спеціальності «Лабораторна діагностика», в якому розміщені навчально-методичні матеріали, приклади заповнення звітної документації для лікарів-інтернів та тестові завдання з буклетів за останні 5 років з метою підготовки до складання ліцензійного іспиту «Крок-3. Лабораторна діагностика».

Клінічними  базами  навчання лікарів-інтернів (заочний цикл)  є КНП «Харківська міська клінічна лікарня № 2 ім. проф. О. О.   Шалімова» Харківської МР,  КНП  «Харківська міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17» Харківської МР, КНП Харківської ОР «Обласна клінічна лікарня», КНП  «Харківська міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О. І. Мещанинова»,  ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. М. І. Ситенка НАМН України».

Керівниками інтернів на цих базах є завідувачі клініко-діагностичних лабораторій  –  лікарі-лаборанти  вищої категорії, які мають широкий досвід практичної роботи та  беруть активну участь у науковій діяльності.

Науковий гурток

Студентській науковий гурток кафедри у 2020–2021 роках нараховував  18 студентів освітнього рівня «Бакалавр» 3–4-го курсів та 7 студентів ОКР «Магістр», спеціальність «Технології медичної діагностики та лікування», спеціалізація «Лабораторна діагностика».

Студентські наукові дослідження виконуються на базі клініко-діагностичної лабораторії навчально-наукового медичного комплексу «Університетська клініка»  ХНМУ.

Основний науковий напрямок роботи студентського наукового гуртка сучасні питання лабораторної медицини.

Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали