Кафедра дерматології, венерології і СНІДу

Про нас

На кафедрі викладаються: дисципліна «Дерматологія, венерологія» для студентів 4-го курсу І, ІІ, V, VΙ та VΙΙ (іноземні студенти, що навчаються англійською мовою) медичних факультетів, спеціальність «Медицина» та дисципліна «Дерматологія, венерологія з оцінюванням результатів дослідження» для студентів-бакалаврів 4-го курсу (спеціальність «Технології медичної діагностики та лікування»), а також проводиться підготовка клінічних ординаторів та інтернів.
Науково-педагогічні працівники кафедри постійно підвищують рівень професійної майстерності, вчасно проходять підвищення кваліфікації, стажування, відвідують тренінги, вебінари.
Наукова діяльність кафедри проводиться у різних напрямках, що стосуються вивчення патогенетичних механізмів гострих і хронічних дерматозів. Кафедра займається розробкою і впровадженням актуальних результатів науково-дослідної роботи, що стосуються методів лікування і профілактики шкірних захворювань, в навчальну і практичну діяльність. До наукової роботи активно залучаються здобувачі вищої освіти. На кафедрі діє студентський науковий гурток, проводяться студентські наукові конференції.
На кафедрі проводяться науково-практичні конференції та методичні засідання, відкриті практичні заняття та лекції.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, узвіз Куликівський, 15,
4-й поверх
Завідувач
Дащук Андрій Михайлович
д.мед.н, професор
Відповідальні особи
Добржанська Євгенія Ігорівна
Відповідальна за навчальну роботу, к.мед.н, доцент
Фоміна Людмила Володимирівна
Відповідальна за лікувальну роботу, асистент
Історія кафедри

У 1883 р. ректору Харківського університету було представлено рішення Ради медичного факультету про утворення кафедри шкірних та венеричних хвороб. Обов’язковою умовою при цьому висувалося відкриття профільної клініки. Приват-доцент В.Г. Порай-Кошиц почав читання систе¬матичного курсу лекцій зі шкірних і венеричних хвороб.
Великий внесок у подальший розвиток кафедри шкірних і венеричних хвороб медичного факультету зробив проф. І.Ф. Зеленев, який очолював кафедру з 1887 по 1911 р. У період з 1912 по 1921 р. місце завідувача кафедри було вакантним і лекції зі шкірних та венеричних хвороб читали хірург проф. І.В. Кудінцев та фармаколог проф. Я.Я. Постоєв.
У 1921 р. завідувачем кафедри шкірних та венеричних хвороб було обрано професора М.В. Тіпцева. У 1925 р. кафедру очолив проф. Л.А. Соболев. Завдяки його наполегливості у 1937 р. для клініки шкірних і венеричних хвороб ХМІ було передано двоповерховий будинок по вул. Революції, 15. З 1943 по 1966 р. кафедрою завідував І.С. Попов. У 1967 р. на цю посаду був обраний проф. Б.А. Задорожний, а в 1993 р. до завідування кафедрою приступив його учень – доктор медичних наук, професор А.М. Дащук.
Під керівництвом А.М. Дащука було виконано й захищено 9 кандидатських дисертацій. Він є автором 32 монографій та підручників, 858 публікацій, також має 21 патент на винаходи, 2 авторських свідоцтва.

Освітній процес

Навчально-педагогічна робота проводиться на базі КНП «МКШВД № 5» ХМР й полягає в підготовці студентів 4-го курсу медичних факультетів, лікарів-інтернів, бакалаврів за спеціальністю «Лабораторна діагностика»; у тематичному та передатестаційному циклі вдосконалення лікарів за циклом «Дерматологія». Навчання проводиться за Європейською кредитно-трансферною системою організації навчального процесу. На кафедрі створено 120 методичних рекомендацій, більше 200 ситуаційних задач для комп’ютерного навчання з дерматології і венерології. Перероблено та доповнено низку навчальних програм.

Наукова робота

Протягом останніх років кафедра проводила дослідження патогенетичних механізмів гострих та хронічних дерматозів з метою оптимізації лікування хворих. Основна тематика наукових досліджень: «Комплексна терапія хворих на псоріаз з урахуванням про- та антиоксидантного статусу й функціонального стану печінки», «Корекція порушень стану перекисного окислення ліпідів, білків, нуклеїнових кислот та антиоксидантної системи у хворих на псоріаз з метою оптимізації патогенетичної терапії», «Комплексне лікування хворих на екзему стимуляторами інтерферону з урахуванням імунного статусу», «Ефективність комплексної терапії хворих на екзему антиоксидантами з урахуванням стану про- та антиоксидантних систем», «Патологія шкіри й слизових оболонок у хворих із ендокринною патологією», «Оптимізація порушень адаптаційних механізмів при гострих і хронічних дерматозах».
За останні роки на кафедрі було захищено 2 кандидатські дисертації; одержано 11 патентів України на винахід, 2 авторські свідоцтва і 70 актів впровадження. Проводиться підготовка здобувачів вищої освіти ступеня кандидата наук та доктора філософії.

Лікувальна робота

Лікувальна робота здійснюється на базі КНП «МКШВД № 5»ХМР. Колектив кафедри надає висококваліфіковану медичну допомогу хворим на шкірні та венеричні захворювання. Проф. Дащук А. М. та доценти кафедри регулярно виступають на «Днях фахівця».
Колектив кафедри забезпечує роботу медичних кадрів та підвищення їхньої професійної кваліфікації шляхом проведення спільних клінічних і науково-практичних конференцій, семінарів, консиліумів із застосуванням сучасних досягнень медичної науки й практики охорони здоров’я, надає організаційно-методичну допомогу в плануванні та впровадженні у практику нових методів лікування й діагностики захворювань, бере участь у проведенні аналізу їх ефективності. За результатами досліджень створюються клінічні рекомендації та оптимальні стандарти (клінічні протоколи) із надання медичної допомоги населенню.

Міжнародна діяльність

Співробітники кафедри беруть активну участь у міжнародному співробітництві з країнами ближнього та далекого зарубіжжя. У міжнародних збірниках були опубліковані 12 наукових робіт, з них – 5 статей у виданнях бази SCOPUS та Web of Science.
Представники професорсько-викладацького складу кафедри є членами European Academy of Dermatology and Venereology, American Academy of Dermatology.
Протягом останніх років співробітники кафедри брали участь у зарубіжних науково-практичних конференціях і симпозіумах, проходили стажування за кордоном.

Післядипломна освіта

На кафедрі проводяться курси підвищення кваліфікації за фахом «Дерматологія».
Програмана вчальної дисципліни «Дерматологія, венерологія».
Програма навчальної дисципліни «Дерматологія, венерологія з оцінюванням результатів досліджень».
Програма навчальної дисципліни «Медсестринство в дерматології і венерології».

Науковий гурток

Традиційно 2 рази на місяць по суботах на кафедрі проводяться засідання наукового студентського гуртка. У роботі гуртка беруть участь студенти 4–6-х курсів та викладачі кафедри, де розглядаються різні захворювання, сучасні методи їх діагностики та лікування. Усі засідання супроводжуються розбором хворих з представленою патологією, велика увага приділяється правильному збору анамнезу, вивченню лабораторних методів дослідження, їх ретельному розбору і правильній постановці діагнозу.

Щорічно на кафедрі проводяться наукові студентські конференції для студентів-гуртківців.

Відповідальною за діяльність наукового гуртка кафедри є асистентка Фоміна Людмила Володимирівна.

Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали