Про нас

Кафедра акушерства та гінекології № 2 Харківського національного медичного університету була заснована у 1805 році. Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну, лікувально-діагностичну та консультативну роботу.

На кафедрі займаються студенти 4-го, 5-го та 6-го курсів за спеціальністю «Медицина» другого (магістерського) рівня вищої освіти, викладання дисципліни «Акушерство та гінекологія» ведеться  українською та англійською мовами. Також на кафедрі проходять навчання студенти першого (бакалаврського) та першого (магістерського) рівнів вищої освіти (форми навчання – очна, заочна та вечірня), яким викладаються наступні дисципліни: «Акушерство та гінекологія», «Акушерство та гінекологія з оцінкою результатів дослідження», «Основи планування сім’ї та репродуктивне здоров’я», «Клінічне медсестринство в гінекології», «Медсестринство в акушерстві та гінекології». Студенти стоматологічного факультету (4-й курс) вивчають на кафедрі дисципліну «Акушерство», викладання ведеться англійською мовою. Кафедра здійснює післядипломну підготовку лікарів шляхом проведення циклів тематичного удосконалення з актуальних питань акушерства та гінекології. Ведеться підготовка докторів філософії третього (освітньо-наукового) рівня  вищої освіти за спеціальністю 222 «Медицина»  спеціалізація «Акушерство та гінекологія».
За останні роки співробітниками кафедри видано 17 методичних вказівок з акушерства та гінекології для вітчизняних та англомовних студентів.

Контактні дані
Адреса:
пр. Незалежності, 13,
КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня»,
Корпус №003, 1-й поверх, ліве крило, м. Харків
Завідувач
Лазуренко Вікторія Валентинівна
д.м.н., професор
vv.lazurenko@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Овчаренко Ольга Борисівна
Відповідальна за навчально-методичну роботу, к.мед.н., доцент
Лященко Ольга Анатоліївна
Відповідальна за науково-дослідну роботу та міжнародне співробітництво, к.мед.н., доцент
Каліновська Ольга Іванівна
Відполідальна за лікувально-профілактичну роботу, к.мед.н., доцент
Колектив кафедри
Старкова Ірина Володимирівна
к.мед.н., доцент
Паращук Валентин Юрійович
к.мед.н., доцент
Сафонов Роман Анатолійович
к.мед.н., доцент
Тіщенко Олександра Миколаївна
к.мед.н., асистент
Луцький Андрій Сергійович
д.філ.н., асистент
Романенко Анна Олексіївна
доктор філософії, асистент
Абдуллаєва Нубар Азадівна
Борзенко Ірина Борисівна
д.філ.н., асистент
Тертишник Денис Юрійович
доктор філософії, асистент
Білий Євген Євгенович
Ковтун Олена Володимирівна
старший лаборант

Історія кафедри акушерства та гінекології № 2 Харківського національного медичного університету є складовою частиною розвитку акушерства в Україні. Її становлення нерозривно пов’язано з Харківським університетом, який був заснований 17 січня 1805 р. за Указом Імператора Олександра І. При його відкритті було створено чотири факультети, серед яких і лікарський. Згідно з Уставом університету від 1804 року до складу медичного факультету входило шість кафедр, зокрема кафедра повивального мистецтва. Першим, хто керував кафедрою, був ад’юнкт медицини А. Я. Калькау (1805–1811).

Систематичне викладання акушерства пов’язано з іменем І. П. Каменського, який очолював кафедру з 1811 до 1819 року.  З 1862 по 1885 роки кафедру очолював видатний акушер-гінеколог Іван Павлович Лазаревич, який вписав яскраву сторінку в історію вітчизняного та світового акушерства. Основна його заслуга в тому, що акушерство та гінекологія стали розвиватись на науковій основі, прийняли фізіологічний напрямок, а це в свою чергу сприяло удосконаленню практичного акушерства.  З 1885 по 1902 роки кафедрою завідував видатний вчений і талановитий педагог Микола Пилипович Толочинов. В подальшому на цій посаді були П. А. Ясинський (1902 – 1903), П. В. Міхін (1903 – 1912), В. Д. Брант (1912 – 1922), П. Х. Хажинський (1922 – 1946). З 1946 по 1972 роки кафедрою завідував професор, заслужений діяч науки Іван Іванович Грищенко. В своїй педагогічній роботі він звертав особливу увагу на засвоєння студентами під час занять та чергувань практичних навичок. Цьому сприяло запровадження в 1951 р. субординатури, яка мала велике значення в підвищенні якості підготовки спеціалістів з акушерства та гінекології. З 1972 по 1999 роки кафедру очолював учень професора І. І. Грищенка, заслужений діяч науки і техніки України, професор Микола Григорович Богдашкін. З 1999 по 2018 роки кафедрою завідував професор, заслужений працівник  освіти України, лауреат Державної премії України Юрій Степанович Паращук. У грудні 2018 р. кафедру очолила доктор медичних наук, професор Вікторія Валентинівна Лазуренко, яка є провідним науковцем з акушерства та гінекології в Україні. Основні результати її досліджень висвітлено у 336 публікаціях, з них 50 іноземних (16 індексовано у наукометричній базі SCOPUS), 19 патентах на корисну модель. Під керівництвом В.В. Лазуренко захищені 1 дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук та  4 дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії, на даний час  виконується ще 7.

На кафедрі займаються студенти 4-го, 5-го та 6-го курсів за спеціальністю «Медицина» другого (магістерського) рівня вищої освіти. Викладання дисципліни «Акушерство та гінекологія» ведеться українською та англійською мовами. Також на кафедрі проходять навчання студенти першого (бакалаврського) та першого (магістерського) рівнів вищої освіти (форми навчання – очна, заочна та вечірня), яким викладаються наступні дисципліни: «Акушерство та гінекологія», «Акушерство та гінекологія з оцінкою результатів дослідження», «Основи планування сім’ї та репродуктивне здоров’я», «Клінічне медсестринство в гінекології», «Медсестринство в акушерстві та гінекології». Студенти стоматологічного факультету (4-й курс) вивчають на кафедрі дисципліну «Акушерство», викладання ведеться англійською мовою. Кафедра здійснює післядипломну підготовку лікарів шляхом проведення циклів тематичного удосконалення з актуальних питань акушерства та гінекології. Ведеться підготовка докторів філософії третього (освітньо-наукового) рівня  вищої освіти за спеціальністю 222 «Медицина»  спеціалізація «Акушерство та гінекологія».

За останні роки співробітниками кафедри видані 17 методичних вказівок з акушерства та гінекології для вітчизняних та англомовних студентів.

Основним напрямком наукової діяльності кафедри є вивчення проблем діагностики і лікування захворювань репродуктивної системи та ускладнень вагітності у жінок з екстрагенітальною патологією:

– вивчення проблем аденоміозу, аномальних маткових кровотеч на тлі патології щитоподібної залози;
– дослідження проблеми стану фетоплацентарного комплексу у вагітних із цукровим діабетом, бронхіальною астмою, цереброваскулярними порушеннями;
– аномальні кровотечі у жінок з патологією щитоподібної залози та метаболічним синдромом.– удосконалення методів хірургічної корекції аномалій та неправильних положень жіночих статевих органів, доброякісних пухлин матки та придатків.

Одним із провідних напрямків наукових досліджень кафедри також залишається розробка новітніх допоміжних репродуктивних технологій, зокрема преімплантаційна генетична діагностика методом NGS, морфокінетична селекція ембріонів, вибір оптимальної тактики підтримки лютеїнової фази у жінок із безпліддям.

За останній рік на кафедрі було захищено 2 дисертації на здобуття на наукового ступеню доктора філософії. На даний час аспірантами та співробітниками кафедри   виконуються 7 робіт на наукового ступеню доктора філософії.

При виконанні наукових досліджень співробітники кафедри співпрацюють з Науково-дослідним інститутом експериментальної та клінічної медицини ХНМУ  та з  кафедрами університету, зокрема з кафедрою патологічної анатомії, педіатрії та неонатології №1, пропедевтики педіатрії №1, пропедевтики внутрішньої медицини №2 та медсестринства, неврології. У 2022 році був укладений договір про співробітництво з Інститутом кріобіології та кріомедицини НАН України.

Завідувачка кафедри, професор В.В. Лазуренко очолює комісію з питань етики та біоетики ХНМУ, доцент О.А.Лященко є секретарем цієї комісії.

Завідувачка кафедри  професор В.В.Лазуренко є членом редколегії журналу «Inter collegas».

Лікувальна робота співробітників характеризується сьогодні удосконаленням методик хірургічного лікування хворих, лапароскопії, гістероскопії. Активно впроваджена в практичну діяльність методика лапароскопічної та трансвагінальної екстирпації матки, реконструктивно-пластичних операції, сучасні методики виконання кесарева розтину, лікування безпліддя з використанням допоміжних репродуктивних технологій. Цьому сприяє наявність двох клінічних баз розташування кафедри, а саме – Харківського регіонального перинатального центру в складі КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» та Клініки репродуктивної медицини ім. академіка В. І. Грищенко. З 2021 р. на кафедрі розпочато проведення циклів тематичного удосконалення для лікарів (куратор циклу доцент В. І. Черепова).
Професор В. В. Лазуренко є членом контрольно-експертної комісії Департаменту охорони здоров’я Харківської ОДА «Організація моніторингу випадків материнської летальності», Експертної комісії для проведення експертної оцінки відповідності стандартам акредитації закладів охорони здоров’я, Комісії з лікування безпліддя із застосуванням методів допоміжних репродуктивних технологій обласної програми «Здоров’я Слобожанщини». Доценти О. І. Каліновська, В. І. Черепова та О. А. Лященко є членами постійно діючих контрольно-експертних комісій Департаменту охорони здоров’я Харківської ОДА. Професор М. Г. Грищенко є головним позаштатним фахівцем із питань репродуктивної медицини Департаменту охорони здоров’я Харківської міської ради.

Фахівці кафедри є провідними вченими країни в галузі акушерства, гінекології, репродуктології. Всі співробітники є  членами Асоціації акушерів-гінекологів України. Завідувачка кафедри професор В.В. Лазуренко є членом Асоціації остеопорозу України, Європейської Асоціації з вітаміну D (EVIDAS), Української Асоціації репродуктивної медицини. Доцент В.Ю.Паращук та асистент А.С. Луцький є членами Європейської асоціації репродукції людини та ембріології (ESHRE);  доцент Р.А.Сафонов  – член Міжнародного товариства ультразвукової діагностики в акушерстві та гінекології (ISUOG); асистент О.Г.Граділь – член Європейської академії алергології та клінічної імунології  (EAACI).

Кафедра проводить курси тематичного удосконалення за тематикою: «Сучасні технології в акушерстві та гінекології» та «Гінекологічна ендоскопія з питаннями безпліддя» для акушерів-гінекологів стаціонарів та жіночих консультацій, викладачів ВНЗ, сімейних лікарів, анстезіологів пологових будинків. Метою проведення циклів є підтримання сучасного рівня підготовки з акушерства та гінекології, що спрямоване на поглиблення професійних знань та навичок шляхом надання теоретичного матеріалу у вигляді лекцій,  презентацій, симуляційних засобів навчання. Кафедра може запропонувати очне та дистанційне навчання. Базою кафедри є багатопрофільна лікарня – КНП ХОР “Обласна клінічна лікарня” у складі з Харківським регіональним перинатальним центром, що надає можливість ознайомити слухачів з рідкісною акушерською та гінекологічною  патологією, з останніми даними щодо можливостей ендоскопії в гінекології, з сучасними методами діагностики і лікування.

Науковий гурток

Відповідальні за роботу студентського наукового гуртка – асистент Олександра Миколаївна Тіщенко.

Студентський науковий гурток кафедри акушерства та гінекології № 2, заснований на добровільному членстві та спільності інтересів студентського об’єднання.

Цілі студентського наукового гуртка:

  • об’єднання зусиль студентів, викладачів кафедри, лікарів акушерів-гінекологів з вивчення актуальних питань акушерства та гінекології;
  • сприяння в реалізації гуртківців як молодих лікарів-науковців.
Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали