Про нас

Кафедра акушерства та гінекології № 1 Харківського національного медичного університету заснована в 1805 р. Основні напрямки діяльності кафедри включають навчально-методичну, наукову, лікувально-діагностичну та консультативну роботу.

Педагогічна робота полягає у навчанні здобувачів освіти 4-х, 5-х, 6-х курсів І, ІІ медичних факультетів і V–VIІ факультетів ННІ з підготовки іноземних громадян ХНМУ за спеціальністю 222 «Медицина», другий (магістерський) рівень, з дисципліни «Акушерство та гінекологія»; 4-х курсів стоматологічного факультету та VI факультету з підготовки іноземних студентів ННІ з підготовки іноземних громадян ХНМУ за спеціальністю 221 «Стоматологія», другий (магістерський) рівень, з дисципліни «Акушерство». Навчання на кафедрі проводиться українською та англійською мовами. При організації навчального процесу на кафедрі використовуються як традиційні навчально-методичні підходи, так і нові форми навчання з акушерства та гінекології.

Методична робота здійснюється з використанням у навчальному процесі підручників, методичних вказівок та навчальних посібників для здобувачів освіти та викладачів, виданих у 2017–2020 рр. українською та англійською мовами. Заняття проводяться з урахуванням сучасних трактувань акушерства та гінекології, при активному застосуванні комп’ютерних програм із контролю знань студентів. Лекції та практичні заняття викладаються із застосуванням новітніх технічних засобів навчання.

Наукові дослідження кафедри акушерства та гінекології № 1 ХНМУ спрямовані на оптимізацію діагностики, лікування перинатальних інфекцій у вагітних групи високого ризику; визначення ролі релаксину в преіндукції пологів; оптимізацію діагностики та лікування гіперпластичних станів ендометрія при метаболічному синдромі, визначення нових патогенетичних підходів до діагностики та лікування аденоміозу та ін.

Співробітники кафедри проводять консультації вагітних та гінекологічних хворих у стаціонарах та жіночих консультаціях, виконують діагностично-лікувальні маніпуляції, оперативні втручання, беруть участь у консиліумах, патологоанатомічних конференціях, «Днях спеціаліста». Щорічно на базах кафедри підвищують кваліфікацію лікарі з інших лікувальних установ.

Контактні дані
Адреса:
вул. Малиновського, 4, КНП ХОР «Обласний клінічний перинатальний центр», м. Харків
Email:
hnmu_akusherstvo1@ukr.net
Завідувач
Щербина Микола Олександрович
д. мед. н., професор
Відповідальні особи
Кузьміна Ольга Олександрівна
Відповідальна за навчальну роботу, к.мед.н., доцент
Аралов Олег Миколайович
Відповідальний за наукову роботу, к.мед.н., доцент
Салтовський Олексій Володимирович
Відповідальний за лікувальну роботу та студентський гурток, к.мед.н., доцент
Колектив кафедри
Мерцалова Ольга Владиславівна
д.мед.н., професор
Потапова Лілія Вікторівна
д.мед.н., професор
Капустник Наталія Володимирівна
д.мед.н., професор
Ліпко Оксана Петрівна
д.мед.н., професор
Демиденко Олексій Дмитрович
к.мед.н., доцент
Нагута Людмила Олександрівна
к.мед.н., доцент
Муризіна Ірина Юріївна
к.мед.н., доцент
Плахотна Ірина Юріївна
к.мед.н., доцент
Ткачова Ольга Володимирівна
к.мед.н., доцент
Шарашидзе Кетіно Зурабівна
к.мед.н., доцент
Щедров Андрій Олександрович
к.мед.н., доцент
Бородай Інна Станіславівна
к.мед.н., асистент
Горбатовська Ельвіра Володимирівна
к.мед.н., асистент
Диннік Олександра Олексіївна
к.мед.н., асистент
Карташова Марина Олександрівна
к.мед.н., асистент
Курічова Наталія Юріївна
к.мед.н., асистент
Скорбач Олена Іванівна
к.мед.н., асистент
Юркова Ольга Валентинівна
к.мед.н., асистент
Фесенко Тетяна Григорівна
учбовий лаборант

Діяльність кафедри розпочалася із заснування 1805 р. Харківського університету, у складі якого була кафедра повивального мистецтва (з 1835 р. – повивального мистецтва, жіночих і дитячих хвороб, 1863 р. – акушерства та жіночих хвороб із підрозділом дитячих хвороб і клінікою, 1884 р. – акушерства та жіночих хвороб із клінікою). Першим керівником кафедри був ад’юнкт медицини А. Я. Калькау (1805–1811). Методологічне викладання дисципліни започаткував його послідовник І. П. Каменський (1811–1819) у вигляді курсу лекцій і теоретичних занять з опануванням практичних навичок на фантомі. Славетний період в історії кафедри пов’язаний з ім’ям видатного акушера-гінеколога І. П. Лазаревича, який був завідувачем протягом 1862–1885 рр. Видатна постать вітчизняного та світового акушерства, він не тільки забезпечив наукове підґрунтя викладанню дисципліни, що сприяло вдосконаленню практичного акушерства, але й створив Повивальний інститут (1869 р.) для підготовки акушерок.
Продовжив розвиток Харківської школи акушерів-гінекологів наступний завідувач кафедри М. П. Толочинов (1885–1902), який запропонував метод зупинки атонічних маткових кровотеч шляхом тампонади матки, описав клініку незрощення міжшлуночкової перетинки новонароджених (хвороба Толочинова–Роже). Продовжили традиції і наступні керівники кафедри: П. А. Ясинський (1902–1903) – автор підручника «Курс акушерства», П. В. Міхін (1903–1912), В. Д. Брандт (1912–1922). У 1920 р. зі складу Харківського університету вийшов медичний факультет, який після об’єднання з Жіночим медичним інститутом Харківського медичного товариства став Медичною академією, а потім – Харківським медичним інститутом. У той час в інституті відокремилися дві акушерсько-гінекологічних кафедри: госпітальна та пропедевтична (у подальшому – № 1 і № 2). Засновником кафедри № 1 можна вважати М. М. Миронова – завідувача акушерсько-гінекологічного відділення Олександрівської лікарні. За його ініціативою 1913 р. за проектом О. М. Бекетова в лікарні було відбудовано нове триповерхове приміщення, яке стало базою кафедри акушерства та гінекології Жіночого медичного інституту (з 1921 р. після об’єднання в медичний інститут – госпітальна акушерсько-гінекологічна кафедра). М. М. Миронов розробляв напрямки знеболювання пологів, профілактики післяпологових інфекцій, довів рефлекторний механізм виділення молока, заснував Товариство допомоги породіллям.
Протягом 1930–1934 рр. кафедру очолював А. Е. Мандельштам, який здобув всесоюзний авторитет завдяки запропонованим методикам відновлення прохідності маткових труб (перший запропонував використання атмосферного повітря задля визначення їх прохідності), корекції вад розвитку жіночих геніталій (спосіб формування штучної піхви за ректальним методом), оперативних втручань при доброякісних пухлинах матки та яєчників. Високий рівень наукової, лікувальної та педагогічної роботи на кафедрі забезпечили її наступні керівники: Д. Е. Шмундак (1939–1953), В. Ф. Матвєєва (1953–1966). З 1966 р. до 2011 р. кафедру очолював В. І. Грищенко – академік АН України, директор Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України, експерт ВОЗ з питань репродукції людини, який першим на Україні почав застосовувати екстракорпоральне запліднення, вперше у світі впровадив метод кріоконсервування сперми й ембріонів людини. З 2011 р. кафедрою завідує доктор медичних наук, професор М.О. Щербина, який продовжує та розвиває основні науково-педагогічні напрямки, закладені на кафедрі.

На кафедрі проводиться підготовка здобувачів освіти за освітньо-професійними програмами 222 Медицина Другий (магістерський) рівень та 221 Стоматологія Другий (магістерський) рівень та вивчаються освітні компоненти (дисципліни) «Акушерство і гінекологія» та «Акушерство».
При підготовці здобувачів освіти на кафедрі широко використовуються сучасні методи навчання:
– навчання здобувачів методам застосування в клінічній практиці досягнень доказової медицини;
– впровадження нових форм клінічних протоколів з акушерства та гінекології в навчальний процес;
– інформування здобувачів освіти під час лекцій і практичних занять про сучасні методи діагностики, лікування та профілактики в акушерстві, гінекології та перинатології;
– широке застосування дистанційних технологій для забезпечення освітнього процесу в синхронному та асинхронному режимі.
У 2021 р. в навчальний процес на кафедрі впроваджено 3-D технології моделювання клінічних ситуації, що дозволяє здобувачам вищої освіти опановувати практичні навички з акушерства та гінекології.
Практична підготовка здобувачів освіти відбувається на клінічних базах:
1. КНП ХОР «ОКПЦ» (вул. Маліновського, 4): відділення патології вагітності, відділення екстрагенітальної патології вагітності, пологове відділення, 2 акушерські фізіологічні відділення, 2 гінекологічні відділення, ендоскопічне відділення, 2 анестезіологічні відділення.
2. Регіональний центр клінічної медицини (площа Конституції, 21): поліклінічне відділення, гінекологічне відділення.
На кафедрі створений підручник «Акушерство і гінекологія у 2 книгах» за ред. В. І. Грищенка та М. О. Щербини, виданий українською та англійською мовами; навчальні посібники «Основи перинатальної медицини», «Генітальний ендометріоз», «Davidson’s Principlesand Practice of Medicine» та ін. Навчальний процес повністю забезпечений методичними вказівками для практичних занять та роботи здобувачів освіти, методичними розробками для викладачів щодо проведення лекційних та практичних занять.
Проводиться підготовка наукових кадрів за освітньо-науковою програмою «Сучасні наукові дослідження в акушерстві та гінекології» та післядипломна підготовка фахівців.

Наукові дослідження кафедри акушерства та гінекології № 1 ХНМУ спрямовані на оптимізацію діагностики, лікування перинатальних інфекцій у вагітних групи високого ризику; визначення ролі релаксину в преіндукції пологів; оптимізацію діагностики та лікування гіперпластичних станів ендометрія при метаболічному синдромі, визначення нових патогенетичних підходів до діагностики та лікування аденоміозу та ін.
На кафедрі виконується ініціативна НДР «Оптимізація діагностики та лікування репродуктивних порушень, їх вплив на перебіг вагітності та пологів». Проводяться заочні міжнародні науково-практичні конференції «Інноваційні питання в акушерстві та гінекології» та «Пріоритетні напрямки перинатальної медицини».
За останні роки захищені 2 докторські та 10 кандидатських дисертацій, отримано 8 патентів на винахід, 18 патентів на корисну модель, одержано 2 авторських свідоцтва, 12 галузевих нововведень, опубліковано понад 500 наукових праць.

Кафедра розташована на клінічних базах КНП ХОР «ОКПЦ» (вул. Маліновського, 4) та Регіонального центра клінічної медицини (площа Конституції, 21). Співробітники кафедри проводять консультації вагітних та гінекологічних хворих у стаціонарах та жіночих консультаціях, виконують діагностично-лікувальні маніпуляції, оперативні втручання, беруть участь у консиліумах, патологоанатомічних конференціях, «Днях спеціаліста». Щорічно на базах кафедри підвищують кваліфікацію лікарі з інших лікувальних установ. Професор М. О. Щербина – член правління Національної асоціації акушерів-гінекологів України, голова Харківської обласної асоціації акушерів-гінекологів України, член постійної комісії ОЗО з аналізу материнської смертності. Професори кафедри входять до складу численних комісій із розбору випадків перинатальної захворюваності та смертності.

Співробітники кафедри беруть участь у міжнародних наукових форумах, виграють міжнародні ґранти, проходять стажування в закордонних клініках.

На кафедрі проводяться курси тематичного удосконалення «Ультразвукова діагностика в акушерстві та гінекології» та «Ендоскопічні методи діагностики та лікування в акушерстві та гінекології» в рамках БПР лікарів.

Науковий гурток

Керівник гуртка: Салтовський Олексій Володимирович – кандидат медичних наук, доцент.

Члени СНГ: здобувачі освіти 4-го, 5-го та 6-го курсів медичних факультетів. Склад постійно оновлюється.

Формат проведення: один раз на місяць в онлайн або офлайн режимі залежно від карантинних вимог.

На засіданні викладач знайомить учасників із новітніми тенденціями в сучасному акушерстві та гінекології. Гуртківці виступають з презентаціями своїх пошукових робіт. Проводиться дискусія.

Нормативні документи освітнього процесу
Навчальні матеріали