Один із принципів організації навчально-виховної роботи в сучасних вищих закладах освіти – це «навчання через дослідження». СНГ допомагає вирішувати проблеми з підвищення якості підготовки науковців медичного профілю шляхом оволодіння передовими досягненнями медицини, розширює та поглиблює знання студентів у галузі теоретичних дисциплін. Розвиток та ефективне впровадження НДР у ЗВО є необхідною умовою підвищення його конкурентоспроможності у міжнародному науковому та освітньому просторі. НДР студентів ХНМУ є невід’ємним чинником розвитку студентського потенціалу, потужного та надійного засобу підготовки наукових співробітників університету. Ефективність наукової діяльності ЗВО необхідно розглядати, виходячи із головного завдання вищої школи, а саме вдосконалення підготовки висококваліфікованих спеціалістів. Специфічний індикатор ефективності науково-дослідної діяльності ЗВО – це показник «навчально-педагогічний ефект», який оцінює ступінь впровадження результатів наукової діяльності в навчальний процес.
СНГ є важливим фактором для підвищення професійної підготовки майбутніх фахівців у вищій медичній освіті, перш за все тому, що забезпечує індивідуалізацію навчання, дозволяє особистісно-орієнтоване навчання, розширює знання, вміння та навички студентів, сприяє активності, ініціативі, допитливості, розвиває творче мислення, спонукає до самостійного пошуку. Керівник студентського наукового гуртка «Кофеїн» к. фарм. н., доц. Лук’янова Лариса Володимирівна.
Члени СНТ
У роботі СНГ «Кофеїн» беруть активну участь студенти різних курсів і факультетів:
- Гайчук Алеся Василівна – староста, ІІ медичний, 2-й курс, 13-а група.
- Савельєв Владислав Віталійович – інтерн.
- Журавльов Євгеній Олександрович – інтерн.
- Неліна Єлизавета Василівна – І медичний, 5-й курс, 5-а група.
- Макарова Валерія Віталіївна – I медичний, 1-й курс, 10-а група.
Графік проведення
Протягом навчального року проходять засідання СНГ «Кофеїн», де співробітники кафедри знайомлять студентів з біоетичними правилами поводження з лабораторними тваринами, різними науковими методиками проведення експериментальних досліджень, відбувається підготовка викладачами кафедри студентів-гуртківців до усних та постерних доповідей на студентських конференціях.
Для забезпечення додержання вимог нормативно-правових актів з питань встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у зв’язку зі складною епідеміологічною ситуацією в Україні, спричиненою поширенням коронавірусної хвороби та можливим підвищенням рівня захворюваності на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію освітній процес для студентів ХНМУ всіх курсів та форм навчання проводиться з використанням технологій дистанційного навчання.
Напрями роботи
За ініціативою проф. Г. О. Сирової на кафедрі медичної та біоорганічної хімії ХНМУ у вересні 2009 р. було створено студентський науковий гурток «Кофеїн». Багато студентів починають свій шлях у науці з першого курсу на нашій кафедрі, навчаються виконувати експериментальні дослідження, набувають досвід, який використовують протягом студентського життя в науці.
Головними напрямками роботи гуртка є участь у проведенні квантово-хімічних досліджень молекул та експериментальних досліджень біологічної активності дослідних речовин на лабораторних тваринах (щурах) у рамках кафедральної НДР під керівництвом співробітників кафедри.
Студенти-гуртківців беруть участь у:
- написанні статей, тез (за результатами отриманих даних під керівництвом досвідчених викладачів);
- виступах на щорічних наукових форумах, конференціях, студентських Всеукраїнських олімпіадах (під керівництвом досвідчених викладачів), як вітчизняних, так і тих, що проводяться у країнах зарубіжжя;
- ярмарках наукових гуртків, які відбуваються за ініціативою Студентського наукового товариства ХНМУ, у яких взяли участь представники майже 40 кафедр.
Роботу гуртків представляли старости, які демонстрували основні напрямки наукової діяльності та окреслювали здобутки студентів.
Студентські конференції
Колектив кафедри під керівництвом проф. Г. О. Сирової активно займається науковою роботою зі студентами: регулярно проводить студентські наукові конференції з першокурсниками, що сприяє покращенню їх адаптації (особливо іноземних студентів) до нових умов навчання. Традиційно з 2010 р. кафедра проводить студентські конференції «Хімія. Екологія. Медицина», в 2020–2021 н.р. її було проведено online у зв’язку з СOVID-19.
З 01 вересня 2009 р. по теперішній час на кафедрі медичної та біоорганічної хімії за ініціативою проф. Г. О. Сирової було проведено більше 50 студентських наукових конференцій, присвячених різноманітним питанням хімії, медицини, фармації.
За результатами отриманих експериментальних даних, під керівництвом досвідчених викладачів кафедри, студенти-гуртківці беруть участь у написанні статей, тез, виступають на наукових форумах, конференціях, студентських міжфакультетських конференціях першокурсників. Також вони є учасниками багатьох міжнародних конференцій та форумів, як вітчизняних, так і тих, що проводяться у зарубіжних країнах, студентських Всеукраїнських олімпіад із дисциплін «Медична хімія» і «Хімія».
Так, студенти-гуртківці беруть участь у щорічних конференціях молодих вчених та студентів «Медицина третього тисячоліття» та International Scientific interdisciplinary Congress of medical students and young doctors.
Інші студентські заходи
Починаючи з 2015 р. співробітники кафедри зі студентами-гуртківцями беруть активну участь у науковому житті міста – підтримують загальноміські традиційні наукові заходи «Ніч науки», «Пікнік Науки», «День Здоров’я» і т. д.