"Педагогіка вищої школи" (магістр), 2024

Код та назва спеціальності 011 Освітні педагогічні науки
Освітній ступінь Магістр
Стуктурний підрозділ І медичний факультет
Випускова кафедра Кафедра української мови, основ психології та педагогіки
Гарант освітньої програми Фоміна Людмила Володимирівна
Впроваджено в дію: з 01.09.2024 року
Обговорення освітньої програми

Запрошуємо роботодавців, представників ринку праці, випускників та всіх зацікавлених сторін до обговорення проєктів освітніх програм з метою підтвердження їхньої релевантності, відповідності результатів навчання (знань, умінь, навичок, компетентностей) потребам сучасного ринку праці. Свої пропозиції та зауваження Ви можете надіслати на поштову скриньку або заповнити онлайн-форму

Фоміна Людмила Володимирівна
Завідувачка кафедри української мови, основ психології та педагогіки, к.філ.н., доцент
fomina_ukr_lang@ukr.net
  • Загальна інформація
    Повна назва вищого навчального закладу та структурного підрозділу Харківський національний медичний університет, кафедра української мови, основ психології та педагогіки
    Ступінь вищої освіти та назва кваліфікації мовою оригінала Рівень вищої освіти: другий (магістерський), сьомий рівень Національної рамки кваліфікації
    Освітня кваліфікація: магістр освітніх, педагогічних наук.
    Офіційна назва освітньої програми Педагогіка вищої школи
    Тип диплому та обсяг освітньої програми Диплом магістра, одиничний, 90 кредитів ЄКТС. Термін навчання 1 рік 5 місяців.
    Наявність акредитації Сертифікат акредитації освітньої програми – 119, дійсний до 28.01.2025
    Цикл/рівень НРК України – 7 рівень, FQ-EHEA – другий цикл, EQF-LLL – 7 рівень
    Передумови Вступ на основі НРК 7
    Форма здобуття освіти Заочна
    Мова(и) викладання Українська
    Термін дії освітньої програми З 2024р. до наступного перегляду
    Інтернет-адреса постійного розміщення опису освітньої програми https://knmu.edu.ua/program-catalog/pedagogika-vyshhoyi-shkoly-magistr-2024/
  • Мета освітньо-професійної програми

    Метою освітньо-професійної програми  є підготовка висококваліфікованих, і конкурентоспроможних, інноваційно орієнтованих професіоналів для освітнього простору, зокрема медичного, здатних до розроблення і впровадження ефективних освітніх технологій, інтеграції новітніх методів викладання, постійного оновлення наукових знань, адаптації щодо викликів сучасності, проведення комплексних наукових досліджень у галузі педагогіки,  інтегрування в освітній простір досвіду українських і закордонних наукових шкіл.

  • Характеристика освітньо-професійної програми
    Предметна область (галузь знань, спеціальність, спеціалізація) Галузь знань – 01 Освіта/Педагогіка
    Спеціальність – 011 Освітні, педагогічні науки.
    Орієнтація освітньо-професійної програми Освітньо-професійна
    Основний фокус освітньо-професійної програми та спеціалізації Програма спрямована на оволодіння фундаментальними та прикладними знаннями у галузі 01 Освіта/Педагогіка за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки, їхнє впровадження в професійну освіту, зокрема медичну; оволодіння уміннями впроваджувати новий зміст освіти, послуговуватися у своїй діяльності інноваційними, цифровими технологіями в процесі підготовки фахівця, технологіями дистанційної освіти,  проводити науково-дослідну роботу, з подальшим використанням її результатів у професійній педагогічній діяльності, набувати навичок комунікації в професійному середовищі. Програма закцентована на розвиток педагогічної майстерності, творчого підходу до вирішення професійних завдань, на формування лідерських якостей і компетентностей, необхідних для управління освітніми процесами.
    Ключові слова: освіта, педагогіка, заклад вищої освіти, педагогіка вищої школи, інноваційна педагогічна діяльність, організація освітнього простору, методи, форми, технології навчання, дистанційна освіта, педагогічна майстерність, викладач ЗВО, сучасне освітнє середовище, науково-дослідна діяльність.
    Особливості освітньо-професійної програми На сьогодні залишається проблемним питання педагогічних компетентностей серед науково-педагогічних та педагогічних працівників закладів вищої та передвищої фахової, зокрема медичної, освіти. Саме тому, одним із базових підходів до формування програми, поряд з основними досягненнями  науки та практики в сфері педагогіки вищої освіти став медикоцентрований підхід у навчанні, що є визначальною особливістю цієї програми. Особливості педагогіки у вищій медичній освіті враховувалися при укладанні ОПП (зокрема, у частині вибору освітніх компонентів, їхнього змісту, програмних компетентностей та результатів навчання) з дотриманням вимог Стандарту вищої освіти спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки та Концепції педагогічної освіти, Стандарту на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти». При укладанні даної програми враховувалася думка роботодавців, з якими плідно співпрацює проєктна група. Також особливістю даної програми вважаємо акцент на  оволодіння інноваційними технологіями навчання, методикою дистанційної освіти, симуляційного навчання; науково-дослідна діяльність у сфері педагогіки в медичній освіті; поєднання теоретичної підготовки з практичними аспектами освітньої діяльності;  формування навичок вирішення складних психологічних ситуацій в освітньому та професійному просторі;вміння співпереживати і реагувати; досконале володіння мовленнєвою компетентністю фахівця, що дозволяє випускникам бути готовими до викликів сучасного освітнього простору, сприяти його розвитку на національному та міжнародному рівні.
    Опис предметної області Об’єкти вивчення: системи освіти, принципи і закономірності функціонування, узагальнений соціально-педагогічний досвід, висвітлений у педагогічних теоріях, концепціях, контекстних (професійно-орієнтованих) практиках, методики викладання освітніх компонентів у закладах вищої освіти, моделі підготовки фахівців.
    Цілі навчання: підготовка фахівців, здатних вирішувати актуальні проблеми у галузі освіти та педагогіки, розв’язувати складні задачі дослідницького та/або інноваційного характеру та відповідати запитам сучасної педагогічної науки у ЗВО.
    Теоретичний зміст: основні поняття, концепції, принципи освіти та педагогіки, теоретичні основи досліджень у галузі освіти та педагогіки, освітні вимірювання, управління освітою.
    Методи, методики та технології: Методи організації, здійснення, стимулювання, мотивації та контролю за ефективністю освітньо-пізнавальної діяльності; бінарні, інтегровані, індивідуально-орієнтовані, коучингові освітні технології; соціологічні та статистичні методи, сучасні технології навчання та організації освітнього процесу, цифрові технології.
    Інструменти та обладнання: інформаційно-комунікаційні системи, комп’ютеризовано-технічне обладнання, програмне забезпечення відповідно до спеціалізації.
  • Придатність випускників до працевлаштування та подальшого навчання
    Придатність до працевлаштування Згідно з Національним класифікатором професій ДК 003: 2010, з урахуванням наказу Міністерства економіки України від 25 жовтня 2021 року № 810-21 «Про затвердження Змін № 810-21 до національного класифікатора ДК 003:2010», фахівці, які здобули освіту за освітньою програмою, можуть працювати на таких посадах:
    231 Викладачі закладів вищої освіти
    2310 Викладачі закладів вищої освіти
    2322 Викладачі закладів фахової передвищої освіти
    Академічні права випускників Мають право продовжувати здобуття освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти та набувати додаткових кваліфікацій у системі освіти дорослих.
  • Викладання та оцінювання
    Викладання та навчання Студентоцентроване навчання, самонавчання, проблемно-орієнтоване навчання, індивідуально-творчий підхід, активні та інтерактивні методи навчання, навчання через науково-дослідну та педагогічну практики,
    В освітньому процесі застосовуються: лекції, практичні заняття, індивідуальні консультації, самостійна робота, науково-дослідна та педагогічна практики, написання   кваліфікаційної роботи. З використанням ІКТ, цифрових застосунків, ресурсів платформи дистанційної освіти Moodle.
    Оцінювання Методи і форми контролю, а також оцінювання успішності навчання здобувачів вищої освіти здійснюється відповідно до нормативних документів ХНМУ, вимог програми та «Інструкції з оцінювання навчальної діяльності при ЄКТС організації навчального процесу»
    Оцінювання навчальних досягнень здобувачів вищої освіти здійснюється за: національною диференційованою шкалою (відмінно, добре, задовільно, незадовільно); національною недиференційованою шкалою (зараховано, не зараховано); 200-бальною шкалою ЄКТС (А, В, С, D, E, F, FX).
    Оцінки «відмінно», «добре», «задовільно» виставляються: за підсумками іспитів та диференційованих заліків, за результатами проходження практик.
    «Зараховано», «не зараховано» виставляється за підсумками заліків.
    Види контролю: поточний, модульний, підсумковий.
    Усне та письмове опитування, тестові завдання, презентації, звіти про практику, модульні роботи, письмові іспити, заліки, атестація та інше.
  • Програмні компетентності
    Інтегральна компетентність Здатність розв’язувати проблеми, задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері освітніх, педагогічних наук.
    Загальні
    компетентності (ЗК)
    ЗК1.Здатність до абстрактного мислення, аналізу і синтезу.
    ЗК2.Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
    ЗК3.Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
    ЗК4.Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
    ЗК5.Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
    ЗК6.Здатність виявляти, ставити  та розв’язувати проблеми.
    ЗК7.Здатність до міжособистісної взаємодії.
    ЗК8.Здатність діяти соціально відповідально і свідомо.
    ЗК9.Здатність працювати в міжнародному контексті.
    ЗК10.Здатність проводити дослідження на відповідному рівні.
    Спеціальні (фахові, предметні) компетентності СК1.Здатність проєктувати і досліджувати освітні системи.
    СК2.Здатність застосовувати та розробляти нові підходи до вирішення задач дослідницького та/або інноваційного характеру в сфері освіти й педагогіки.
    СК3.Здатність враховувати різноманітність, індивідуальні особливості студентів у плануванні та реалізації освітнього процесу в закладі освіти.
    СК4.Здатність здійснювати експертизу та надавати консультації з питань освітньої політики та інновацій в освіті.
    СК5.Здатність розробляти і реалізовувати нові освітні інструменти, проєкти та інтегрувати їх в освітнє середовище закладу освіти.
    СК6.Здатність управляти стратегічним розвитком команди в педагогічній, науково-педагогічній та науковій діяльності.
    СК7.Критичне осмислення проблем у сфері освіти, педагогіки й на межі галузей знань.
    СК8.Здатність інтегрувати знання у сфері освіти/педагогіки та розв’язувати складні задачі у мультидисциплінарних та міждисциплінарних контекстах.
    СК9.Здатність до використання сучасних інформаційно-комунікаційних та цифрових технологій у освітній та дослідницькій діяльності.
    СК10.Здатність розв’язувати педагогічні проблеми і задачі у процесі підготовки фахівця медичного профілю.
    СК11.Здатність застосовувати науково-педагогічні теорії, концепції, інструменти та методи у професійній діяльності медичного ЗВО.
  • Результати навчання

    ПРН1.Знати на рівні новітніх досягнень концепції розвитку освіти і педагогіки, методологію відповідних досліджень.
    ПРН2.Використовувати сучасні цифрові технології і ресурси у професійній, інноваційній та дослідницькій діяльності.
    ПРН3.Формувати педагогічно доцільну партнерську міжособистісну взаємодію, здійснювати ділову комунікацію, зрозуміло і недвозначно доносити власні міркування, висновки та аргументацію з питань освіти і педагогіки до фахівців і широкого загалу, вести проблемно-тематичну дискусію.
    ПРН4. Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення результатів освітньої, професійної діяльності, презентації наукових досліджень та інноваційних проєктів.
    ПРН5.Організовувати освітній процес на основі студентоцентрованого, компетентнісного, контекстного підходів та сучасних досягнень освітніх, педагогічних наук, управляти навчально-пізнавальною діяльністю, об’єктивно оцінювати результати навчання здобувачів освіти.
    ПРН6. Розробляти та реалізовувати інноваційні й дослідницькі проєкти у сфері освіти/педагогіки та міждисциплінарного рівня із дотриманням правових, соціальних, економічних, етичних норм.
    ПРН7.Створювати відкрите освітньо-наукове середовище, сприятливе для здобувачів освіти та спрямоване на забезпечення результатів навчання.
    ПРН8.Розробляти і викладати освітні курси в закладах вищої освіти, використовуючи методики, інструменти і технології, необхідні для досягнення поставлених цілей.
    ПРН9.Здійснювати пошук необхідної інформації з освітніх/педагогічних наук у друкованих, електронних та інших джерелах, аналізувати, систематизувати її, оцінюючи достовірність та релевантність.
    ПРН10.Приймати ефективні, відповідальні рішення з питань управління в сфері освіти/педагогіки, зокрема у нових або незнайомих середовищах, за наявності багатьох критеріїв та неповної або обмеженої інформації.
    ПРН11.Здійснювати консультативну діяльність у сфері освітніх, педагогічних наук.
    ПРН12.Удосконалювати та адаптувати провідні педагогічні концепції для створення якісного освітнього контенту в галузі вищої медичної освіти.
    ПРН13.Проєктувати та модифікувати педагогічні методи, принципи, технології з урахуванням специфіки ЗВО, а саме медичного профілю.

  • Освітні компоненти

    Навчальний план 2024

    Перелік нормативних компонент навчального плану ОП «Педагогіка вищої школи» спеціальності «011 Освітні педагогічні науки» освітнього ступеня «магістр»:

    1-й курс

    2-й курс

    Перелік вибіркових компонент навчального плану ОП «Педагогіка вищої школи» спеціальності «011 Освітні педагогічні науки» освітнього ступеня «магістр»:

    1-й курс

    2-й курс

  • Ресурсне забезпечення реалізації програми
    Кадрове забезпечення До реалізації програми залучаються науково-педагогічні працівники з науковими ступенями доктора наук, кандидата наук, вченими званнями професора та доцента, інші професіонали з відповідною освітою,  підтвердженим рівнем наукової і професійної активності,  достатнім практичним досвідом за певною спеціальністю.
    Матеріально-технічне забезпечення Забезпеченість навчальними приміщеннями, комп’ютерними робочими місцями, мультимедійним обладнанням відповідає потребі. Наявна вся необхідна соціально-побутова інфраструктура, кількість місць у гуртожитках відповідає вимогам,  бази практики для практичного навчання.
    Наявні сховища для забезпечення безпечних умов  навчання та облаштовано доступність навчальних приміщень для маломобільних груп .
    Мережеве та комунікативне обладнання повністю ґрунтується на оптиковолоконних технологіях із швидкістю передачі даних до 1 Гб/с; 22 комп’ютерні класи, 32 локальні комп’ютерні мережі та 55 точок бездротового доступу до мережі Інтернет, користування якою є безлімітним і безоплатним. У навчальному процесі використовується комп’ютерна техніка з терміном експлуатації не більше  8 років.
    Наявні власні сервери та впроваджено використання хмарних сервісів для збереження і використання масиву даних, застосовуються різні платформи, що забезпечують ефективність використання дистанційних технологій в управлінні та реалізації освітнього процесу (АСУ, платформа дистанційного навчання Moodle, корпоративні сервіси Google, MS Teams та інші).
    Наявність Навчально-наукового інституту якості освіти (ННІЯО), що об’єднує підрозділи та відділи університету, які відповідають за діяльність та розвиток навчального, навчально-методичного, соціально-
    психологічного, інформаційно-технологічного напрямків роботи ХНМУ. До його складу входять :
    -Навчальна лабораторія моніторингу та систем управління якістю освіти з Групою інформаційного забезпечення та Групою АСУ;
    – Психологічна служба;
    -Методичний кабінет;
    -Центр тривимірних технологій;
    -Центр дистанційного навчання;
    – Симуляційний центр.
    Наявність Центру гендерної освіти. В університеті працює Центр психічного здоров’я на базі ННМК «Університетська клініка».
    Наявні збалансована система факультетів, кафедр, структурних підрозділів, відділів, інших підрозділів, студентська рада ХНМУ.
    Матеріально-технічне забезпечення відповідає вимогам Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 (зі змінами).
    Інформаційне та навчально-методичне забезпечення Інформаційне та навчально методичне забезпечення здійснюється через офіційний сайт університету (https://knmu.edu.ua/) Наукову бібліотеку, систему ресурсів дистанційного та змішаного навчання , АСУ.
    Наукова бібліотека ХНМУ має власний веб-сайт http://libr.knmu.edu.ua, який є зручною точкою доступу до різноманітних інформаційних ресурсів освітнього та наукового характеру, серед яких:

    1. Власної генерації:
    • Репозитарій ХНМУ – головний електронний архів університету, перший серед медичних вишів України із вільним доступом до навчально-методичних і наукових матеріалів, налічує 32,5 тисячі  повнотекстових документів, в зокрема понад 3 тисячі – навчально-методичних і лекційних матеріалів. Включення в Репозитарій не тільки наукових, але і навчально-методичних, лекційних матеріалів, забезпечує студентів можливістю самопідготовки у режимі 24/7;
    • фахово-орієнтований е-контент (ФОеК): веб-покажчик з посиланнями на повні тексти навчальних та наукових книжкових видань репозитаріїв вишів та наукових установ України( 3 256 назв);
    • електронний каталог – понад 330 тисяч бібліографічних описів, в т.ч. посилань на повні тексти – понад 11 тисяч (підручники, навчально-методична література, матеріали конгресів та конференцій, періодичні видання тощо), створено і постійно поповнюються проблемно-орієнтовані бази даних;

    2.Зовнішньої генерації:

    • доступ до баз даних, зокрема медико-біологічного профілю, серед яких PubMed, Medline, Cochrane Library, DOAJ, Open J-Gate, BioOne та ін.;
    • доступ до наукометричних баз даних SCOPUS та Web of Science;
    • доступ до освітніх та наукових ресурсів 30 міжнародних компаній в новій колекції «Актуальні ресурси на підтримку українських освітян та науковців у воєнний час, серед них AMBOSS, ScienceDirect, Springer, BMJ Best Practice та BMJ Learning, CAPSULE, EBSCO Health,  Coursera,  CASUS, Coursera та ін.
    • наповнюються колекції «Academic Integrity», «Розвиток soft skills», «Відкриті освітні ресурси», «Відкриті журнали», «Ресурси з історії України, української мови та літератури» тощо.

    Під час воєнного стану в Україні Наукова бібліотека ХНМУ працює у змішаному форматі – обслуговує користувачів на робочих місцях та дистанційно.
    Для координації та підтримки освітнього процесу в синхронному режимі з використанням технологій дистанційного навчання, гібридних занять функціонує Центр дистанційного навчання.
    Навчально-методичні матеріали розміщуються на інформаційно-освітньому порталі «Дистанційне навчання ХНМУ» у вигляді електронних курсів, що доступні для здобувачів освіти у будь-який час. Портал  відіграє допоміжну роль в організації легкого і швидкого доступу до інформаційних та методичних матеріалів та комунікації з викладачами як при аудиторному навчанні, так і з використанням дистанційних технологій, має значні переваги при заочному навчанні. Портал дозволяє систематизовано розміщувати різні види та значні обсяги навчальних матеріалів та допоміжної інформації, що регулярно доповнюються і оновлюються. Портал «Дистанційне навчання ХНМУ» є однією із складових системи технологічних рішень та ресурсів для забезпечення освітнього процесу, що також включає корпоративний додаток Google з відповідними сервісами, MS Teams, АСУ тощо.
    Навчально-методичне забезпечення підготовки здобувачів   відповідає нормативним документам ХНМУ щодо організації освітнього процесу.

  • Академічна мобільність
    Національна кредитна мобільність Укладені угоди про академічну мобільність, які передбачають включене навчання здобувачів освіти в рамках кредитно-трансферної системи з можливістю перезарахування кредитів з урахуванням позицій Стратегії інтернаціоналізації ХНМУ на 2019-2025 рр.
    Міжнародна кредитна мобільність Укладені угоди про міжнародну академічну мобільність, які передбачають включене навчання здобувачів освіти з можливістю перезарахування кредитів
    Навчання іноземних здобувачів вищої освіти Не передбачено