Відкриття мобільної протезно-ортопедичної лабораторії
13 вересня 2024 р. на базі Навчально-наукового медичного центру «Університетська клініка» Харківського національного медичного університету відбулася презентація реабілітаційного проєкту та відкриття мобільної протезно-ортопедичної лабораторії. Захід розпочався хвилиною мовчання за трьома загиблими працівниками Міжнародного комітету Червоного Хреста внаслідок обстрілу росією прифронтового району Донеччини, де планувалась роздача гуманітарної допомоги.
На захід завітали Народна депутатка України Вікторія Кінзбурська та заступниця Харківського міського голови з питань охорони здоровʼя та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан. Вони наголосили на актуальності проєкту, який є дуже важливим для Харкова. Світлана Олександрівна зазначила: «Філософією Харкова є активна співпраця з усіма юридичними особами, що опікуються найактуальнішими проблемами фізичної реабілітації та соціалізації, які потребують ретельного й швидкого вирішення. Цей проєкт є часткою повернення людини до мирного життя».
Голова Харківської суб-делегації Стефані Гартлахер відзначила, що на теперішній час кількість українців, що втратили кінцівки і потребують протезування зростає. Програми протезування для пацієнтів з ампутаціями ніг реалізуються на базі навчально-університетської клініки протягом року. У планах – розширювати даний проєкт, що передбачає комплексний підхід у напрямку допомоги людям із втраченими кінцівками і їх повноцінній інтеграції у суспільство.
Також до обговорення проєкту долучився і проректор з науково-педагогічної роботи Максим Хаустов. Він наголосив, що проєкт відбувається за підтримки Міністерства охорони здоров’я України та Міжнародного комітету Червоного Хреста й відкриває нові можливості не тільки надавати увесь комплекс реабілітаційних послуг постраждалим, а й забезпечити потужну навчальну базу для реалізації освітньої програми «Протезування–ортезування», на яку в цьому році відбувся перший набір. «Відкриття мобільної протезно-ортопедичної лабораторії на базі університетської клініки демонструє, що ХНМУ дає гідну відповідь на ті виклики, які приносить війна, – сказав пан Максим.
Заступник директора клініки Володимир Коростій та керівник групи програми з фізичної реабілітації МКЧХ у м. Харкові Оскар Бермудес презентували концепцію роботи протезно-ортопедичної лабораторії в умовах лікарні. Присутні мали змогу ознайомитися з нею під час екскурсії клінікою в ортопедично-травматологічному відділенні, відділенні медичної реабілітації, Центрі психічного здоров’я. Учасники побачили комплекс спеціалізованих послуг, спрямованих на відновлення і компенсацію порушених та втрачених функцій кінцівок, підготовку кукси до первинного протезування й опанування навичок ходи в протезі. Також присутні могли поспілкуватися з пацієнтами клініки, які втратили кінцівки на тлі вогнепальних поранень і міно-вибухових пошкоджень та побачити приклади виготовлення та встановлення протезів, організацію фізичної, психологічної та психосоціальної реабілітації.
Екскурсія до мобільної протезно-ортопедичної лабораторії продемонструвала потужність технічного оснащення для надання повного спектру послуг у реабілітації: від створення протеза до фізіотерапії та відновлення навичок ходи. Також учасники заходу ознайомилися з проєктом будування нового відділення фізичної реабілітації з використанням вже діючої протезно-ортопедичної лабораторії для надання комплексної підтримки людям з інвалідністю.
Проєкт реально продемонстрував, що фізична реабілітація матиме вирішальне значення для відновлення повноцінного життя пацієнтів у суспільстві.