22 січня – день Соборності України

Події
21.01.2022

День соборності України – це державне свято, яке з’явилося в 1919 році, в день проголошення Акту возз’єднання Української народної республіки та Західно-Української народної республіки.

День соборності України – свято народної єдності, що на державному рівні відзначається з 1999 року.

За традицією в цей день проводяться святкові заходи, вшанування активістів, учасників Революції Гідності, воїнів АТО та ООС, які віддали життя за те, щоб Україна була єдиною, а також створюють «живі ланцюги». Так, у 1990 році патріотичні сили організували «живий ланцюг» між Києвом і Львовом як символ духовної єдності. Кілька мільйонів людей взялися за руки та створили на дорогах і шосе безперервний ланцюг від Києва до Львова.

Традиція об’єднуватися в живі ланцюги почала знову відроджуватися у 2000 році. Кілька років поспіль такі ланцюги робили у Києві на мосту Патона, і вони символізували об’єднання Правого і Лівого берега Дніпра.

До святкової події долучилися студенти й співробітники ХНМУ. Так, протягом січня цього року у виші було проведено низку заходів щодо відзначення цієї важливої події.
У ході проведення лекційних та семінарських занять з предмету «Історія та культура України» було висвітлено події Української національної революції 1917–1921 рр. та переглянуто документальні фільми.
Крім того, на кафедрі суспільних наук було проведено навчально-меморіальну сесію, присвячену Дню Соборності України, де студенти детально розглянули події, які розгорталися навколо підготовки та підписання Акту об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу.

Довідка

22 січня 1919 року Об’єднання Української народної республіки та Західно-Української народної республіки було скріплене «Актом Злуки». До цього були переговори представників республік і укладення попереднього договору про наміри.

У листопаді 1918 року делегація ЗУНР прибула в Київ до гетьмана Скоропадського в надії отримати допомогу в боротьбі з поляками. Однак до того часу місто було вже оточене військами Директорії УНР, тому представники Західно-Української народної республіки попрямували у Фастів на зустріч з членами Директорії. 1 грудня 1918 року Л. Цегельський, Д. Левицький (від ЗУНР), В. Винниченко, С. Петлюра, А. Андрієвський, Ф. Швець та А. Макаренко (від УНР) на залізничній станції Фастова підписали попередній договір про намір об’єднання двох держав.

22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві відбулося урочисте віче, на якому і був проголошений «Акт Злуки».