Наукова діяльність колективу кафедри сфокусована на актуальних питаннях сучасної педіатрії та направлена на:
- впровадження Європейських та світових критеріїв медицини розвитку, підвищення ефективності профілактики захворювань на етапі формування преморбідного фону;
- удосконалення діагностики та профілактики серцево-судинних розладів у новонароджених, дітей та підлітків Харківського регіону на підставі проведення наукових досліджень щодо стратифікації найбільш впливових факторів ризику їх розвитку в дитячій популяції (з перинатального періоду до підліткового віку);
- поліпшення профілактики інвалідності, сирітства, підвищення якості життя дітей та родин, зменшення кількості та тривалості госпіталізацій;
- профілактика інтерстиціальних та епонімічних захворювань дітей у популяції Харківського регіону;
- профілактика порушень фізичного та статевого розвитку дітей, якості їх життя, психологічної та соціальної адаптації, профілактика ризику виникнення кардіоваскулярних катастроф в молодому та дорослому віці, зменшення кількості госпіталізацій як у дитячому, так і в подальшому дорослому житті;
- рання діагностика та прогнозування перебігу соматичної патології у дітей в умовах соціального стресу та різним рівнем якості життя.
Основними науковими напрямками кафедри є дослідження в галузі перинатальної та дитячої кардіології, хронічних соматичних захворювань у дітей; паліативної допомоги дітям.
Кафедра традиційно готує здобувачів ІІІ рівня вищої освіти (PhD) і докторів медичних наук.
Для здобувачів ІІІ рівня вищої освіти (PhD) запропонована ОНП, метою якої є забезпечення підготовки висококваліфікованих фахівців у галузі педіатрії, здатних розв’язувати комплексні проблеми, проводити оригінальні самостійні наукові дослідження та здійснювати науково-педагогічну діяльність.
Після отримання ступеня доктора філософії випускник має право на здобуття наукового ступеня доктора наук та присудження відповідних наукових ступенів та вчених звань.
Програма підготовки докторів філософії розрахована на 4 роки і включає освітню та наукову складові.
Наукова складова програми підготовки докторів філософії передбачає проведення власного наукового дослідження під керівництвом одного або двох наукових керівників та оформлення його результатів у вигляді дисертації.
Обсяг освітньої складової програми складає 42 кредити ЄКТС на базі попередньо здобутого ступеня магістра.
НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОФЕСОРСЬКО-ВИКЛАДАЦЬКОГО СКЛАДУ КАФЕДРИ
ДИТЯЧА КАРДІОЛОГІЯ: д. мед. н., проф. Гончарь М.О., д. мед. н., проф. Сенаторова Г.С.
- Вроджені вади серця у дітей(Гончарь М.О., 2011, Бойченко А.Д., 2009, Хапченкова Д.С., 2016–2022).
- Функціональний стан кардіореспіраторного комплексу(Сенаторова Г.С., Мацієвська Н.К., 2011; Онікієнко О.Л., 2016–2021).
- Ремоделювання кардіореспіраторного тракту у дітей з БЛД(Логвінова О.Л., 2015).
- Ремоделювання міокарда у підлітків з артеріальною гіпертензією(Гончарь М.О., Коновалова Н.В., 2015).
- Запальні захворювання серця і порушення ритму та провідності(Сенаторова Г.С., Какабадзе Х., 2011).
- Метаболічні порушення та ремоделювання міокарда у дітей з кардіоміопатіями(Сергієнко К.В., 2011; Саніна І.О., 2012).
- Колективна НДР кафедри «Якість життя та перебіг соматичної патології у дітей в умовах соціального стресу» (виконується з 2023 року)
НЕОНАТАЛЬНА КАРДІОЛОГІЯ: д.мед. н., проф. Гончарь М.О., д.мед.н., доц. Бойченко А.Д.
- Серцево-судинні розлади перинатального періоду: ризики та механізми розвитку, рання діагностика, прогнозування перебігу(Бойченко А.Д., 2018).
- Серцево-судинні розлади у новонароджених з перинатальним ушкодженням ЦНС(Тесленко Т.О, 2021).
- Критичні вроджені вади серця у новонароджених. Гемодинамічно значуща відкрита артеріальна протока у передчасно народжених дітей(Гончарь М.О., Бойченко А.Д., 2016).
- Неонатальні аритмії(Гончарь М.О., 2016).
- Прогнозування перебігу неонатальних аритмій з урахуванням даних добового моніторування ЕКГ та рівнів копептину, ішемічно-модифікованого альбуміну(Іванова Є.В., 2021).
- Неонатальні кардіоміопатії(Гончарь М.О., Бойченко А.Д., Сенаторова А.В., Шевель (Затолока) Д.В., 2018).
- Участь у розробці клінічної Настанови, заснованої на доказах та Стандарту медичної допомоги «Пульсоксиметричний скринінг критичних вроджених вад серця у новонароджених» (Наказ МОЗ України № 227 від 6 лютого 2023 року) (Гончарь М.О., Бойченко А.Д.)
З урахуванням основних напрямків наукової діяльності професорсько-викладацького складу кафедри проведені дослідження за розділами:
- перинатальна та неонатальна кардіологія: створення алгоритмів моніторингу новонароджених з вродженими вадами серця в ранній неонатальний період(розробки вперше в Україні);
- популяційні дослідження з визначенням нормативних показників стану серцево-судинної системи у дітей та підлітків Харківського регіону;
- стратифікація факторів кардіоваскулярного ризику в дитячій популяції Харківського регіону(розробки вперше в Україні);
- визначення нормативних показників стану серцево-судинної системи у дітей, які займаються спортом(розробки вперше в Україні).
За основними науковими напрямками за останні 5 років отримано 3 патенти на корисну модель, 1 – на винахід.
Отримано 5 свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір.
Опубліковано 52 статті в журналах наукометричної бази, з них 7 статтей – в журналах бази SCOPUS та Web of Science.
Результати досліджень були оприлюднені на численних Міжнародних форумах та науково-практичних конференціях.
Науково-дослідні роботи, що проводились та проводяться на кафедрі:
- 2014–2016 рр. «Стратифікація факторів розвитку кардіоваскулярного ризику в дитячій популяції Харківського регіону», кількість обстежених дітей – 1178.
- 2017–2019 рр. «Стратифікація факторів кардіоваскулярного ризику у новонароджених та дітей раннього віку харківського регіону», кількість обстежених дітей – 1102.
- 2020–2022 рр. «Стратифікація кардіореспіраторного ризику у дітей з соматичною патологією Харківського регіону», кількість обстежених дітей – 827.
- 2019–2020 рр. «Аssessment of the current nutritional status, nutrition-related health problems, nutrition-related health problems in school-age children in Ukraine» – пріоритетне фінансування Т.В. Чайченко, М.О. Гончарь –
- 2023-2025 рр. «Якість життя та перебіг соматичної патології у дітей в умовах соціального стресу» – 126.
Дисертаційні роботи, виконані на кафедрі
Всього на кафедрі захищено 8 докторських дисертацій, 96 кандидатських дисертацій та підготовлено 5 докторів філософії, з них:
- Клініко-інструментальні та біохімічні зіставлення стану серцево-судинної системи у дітей з природженими вадами серця. Здобувач ступеня «доктор медичних наук» – Гончарь Маргарита Олександрівна, 2011 р.
- Хронічне захворювання нирок у дітей: концепція розвитку, прогресування та формування кардіоваскулярних ускладнень. Здобувач ступеня «доктор медичних наук» – Макєєва Наталія Іванівна, 2011 р.
- Ожиріння у дітей – системний аналіз предикторів формування метаболічного синдрому. Здобувач ступеня «доктор медичних наук» – Чайченко Тетяна Валеріївна, 2012 р.
- Діагностика та прогнозування гемодинамічних порушень у новонароджених. Здобувач ступеня «доктор медичних наук» – Ріга Олена Олександрівна, 2013 р.
- Бронхолегенева дисплазія у дітей: ризик розвитку, прогнозування наслідків та їх профілактика. Здобувач ступеня «доктор медичних наук» – Логвінова Ольга Леонідівна, 2016 р.
- «Серцево-судинні розлади перинатального періоду: стратифікація ризику розвитку, діагностика, прогнозування перебігу». Здобувач ступеня «доктор медичних наук» – доц. Бойченко Альона Дмитрівна, 2018 р.
- Функціональний стан кардіореспіраторного комплексу хлопчиків 10–11 років, які займаються спортом. Здобувач ступеня «кандидат медичних наук» – Онікієнко Олександр Леонідович, 2021 р.
- Серцево-судинні розлади у новонароджених із судомним синдромом: діагностика та прогнозування. Здобувач ступеня «кандидат медичних наук» – Тесленко Тетяна Олександрівна, 2021 р.
- Прогнозування та профілактика неонатальних аритмій з урахуванням даних добового моніторування ЕКГ та рівнів копептину, ішемічно-модифікованого альбуміну. Здобувач ступеня «доктор філософії» – Іванова Євгенія Володимирівна, 2020 р.
- Прогностичне значення поліморфізму Tyr113His в гені mEPOX1 та магнію крові у дітей з гострим обструктивним бронхітом. Здобувач ступеня «доктор філософії» – Стрелкова Марина Ігорівна, 2020 р.
- Оптимізація діагностики та корекції гіповітамінозу D у дітей з паралітичними синдромами під час пандемії хвороби СОVID-19. Здобувач ступеня «доктор філософії» – Михайлова Олександра Валентинівна, 2023 р.
- Оптимізація діагностики і лікування хронічного болю у дітей з паралітичними станами. Здобувач ступеня «доктор філософії» – Орлова Наталя Василівна, 2023 р.
Дисертаційні роботи, що виконуються на кафедрі
- Варіанти інсуліносенситивності у дітей з гіперліпідеміями та фактори кардіоваскулярного ризику їх батьків. Здобувач ступеня «доктор філософії» – Харькова Марія Олегівна. Термін виконання: 2018–2022 (відпустка по догляду за дитиною).
- Діагностика та профілактика порушень сну у дітей з паралітичними синдромами. Здобувач ступеня «доктор філософії» – Ткаченко Ольга Дмитрівна, термін виконання: 2022-2026
За останні 5 років співробітниками та співшукачами кафедри було захищено 1 докторська дисертація, 2 кандидатських та підготовлено 5 «докторів філософії». Наразі виконується 2 роботи на здобуття ступеня «доктора філософії». Проводиться науковий пошук щодо планування дисертаційної роботи з напряму Неонатальна кардіологія здобувачем Шевель Д.В.
За весь період існування кафедри за результатами проведених досліджень отримано 18 патентів на корисну модель та 3 на винахід та більш ніж 650 актів впровадження. Кафедрою видано більше 500 статей та близько 600 тез доповідей на наукових форумах різного рівня, в тому числі Міжнародних.