Історія кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 та медсестринства

Кафедру пропедевтики внутрішніх хвороб педіатричного та санітарного факультетів Харківського медичного інституту (нині кафедру пропедевтики внутрішньої медицини № 2 та медсестринства ХНМУ) було засновано в 1938 році.

Першим завідувачем кафедри був професор С.М. Синельников, який очолював кафедру до 1959 р.

Під його керівництвом було захищено 5 кандидатських дисертацій. Наукова діяльність стосувалась нових методів дослідження та лікування різних патологій внутрішніх органів. Професор С.М. Синельников є автором однієї монографії та 20 наукових статей.

У 1960–1981 рр. кафедру очолював професор Ю.Д. Шульга. Він став фундатором Харківської нефрологічної школи. Широкого визнання отримали дослідження імунологічного гомеостазу, водно-електролітного балансу, центральної та ниркової гемодинаміки, пресорної та депресорної систем при гломерулонефриті, пієлонефриті, артеріальній гіпертензії, а також нові методи лікування цих захворювань. Ю.Д. Шульга підготував 8 докторів та 24 кандидати медичних наук. Він є автором 5 монографій з нефрології та 130 наукових праць.

З 1982 р. завідувачем кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 була Заслужений діяч науки і техніки України, академік УАН, професор, д.мед.н. Ж.Д. Семидоцька, одна з перших аспірантів професора Ю.Д. Шульги, під його керівництвом захистила кандидатську дисертацію і при його консультуванні – докторську.

Діяльність професора Ж.Д. Семидоцької як завідувача кафедри пропедевтики завжди була спрямована на поєднання кращих вітчизняних традицій із сучасними педагогічними новаціями. Професор Ж.Д. Семидоцька протягом 26 років очолює Харківську нефрологічну школу: нею підготовлено 2 доктори і 30 кандидатів медичних наук, 11 магістрів, оприлюднено 370 наукових праць, отримано 17 патентів на винаходи; вона є співавтором монографій.

З липня 2009 р. завідвачем кафедри є доктор медичних наук, професор Т.С. Оспанова.

Професор Т.С. Оспанова – перший аспірант та перший докторант професора Ж.Д. Семидоцької. У 1981 р. була аспірантом кафедри, на базі кафедри виконувала докторську дисертацію та з успіхом захистила її у 1995 році. З 1997 р. працює на посаді професора кафедри ПВМ № 2. Професор Т.С. Оспанова перша на кафедрі почала проводити практичні заняття та читати лекції англійською мовою для іноземних студентів. З 1999 р. була відповідальним виконавцем наукової роботи кафедри. Т.С. Оспанова є автором більше 200 наукових праць, членом спеціалізованої вченої ради Д 64.600.04 при ХНМУ, Української та Російської нефрологічних асоціацій, членом ERA-EDTA (Європейська ниркова асоціація діалізу та трансплантації), Європейського респіраторного товариства. Також бере активну участь у проведенні обласних, республіканських науково-практичних конференцій, виступає на симпозіумах, конгресах, у тому числі за кордоном, має відповідні сертифікаті. З 2007 р. є головою комісії з питань етики та біоетики ХНМУ, яку щорічно представляє на всеукраїнських та європейських конференціях з питань біоетики. Професор Т.С. Оспанова є гарантом освітньо-професійної програми за спеціальністю «Медсестринство».

24.09.2010 кафедру пропедевтики внутрішніх хвороб № 2 перейменовано на кафедру пропедевтики внутрішньої медицини № 2 та медсестринства.