Історія кафедри хірургії №6

Кафедра хірургії № 6 утворена шляхом об’єднання кафедри загальної хірургії, проктології та судинної хірургії (в минулому кафедра хірургії та проктології) ХМАПО та кафедри комбустіології, реконструктивної і пластичної хірургії ХМАПО.

Історія кафедри хірургії та проктології

Кафедра заснована в 1925 р. Засновником клініки та першим її завідувачем був професор М.М. Шевандін.

Підготовка кадрів у 1925–1932 рр. складалася з 7 циклів удосконалення з хірургії (69 курсантів). Наукова тематика: патогенез виразкової хвороби, хірургії щитоподібної залози, клініка та діагностика струсу мозку, кишкова непрохідність.

З 1945 по 1948 р. кафедру очолював професор Я.Л. Леві. Підготовка кадрів мала 16 циклів удосконалення з хірургії (350 курсантів). Наукова тематика: лікування гнійних ран, кишкова непрохідність, патологія підшлункової залози.

У 1952 р. відбулося злиття кафедри хірургії № 1 з кафедрою невідкладної хірургії (завідувач – професор О.Л. Слобідській). Того ж року були об’єднані кафедри хірургії № 1 і № 3. Кафедру очолив професор О.І. Мєщанінов, який керував нею до 1957 р. Підготовка кадрів складалася з 10 циклів удосконалення з хірургії (208 курсантів). Наукова тематика: питання тканинної терапії, лікування мимовільної гангрени, гетерогенне пересадження органів.

З 1957 по 1971 р. кафедрою завідував професор В.О. Картавін. База була розширена до 110 ліжок і мала 3 відділення (хірургічне, травматологічне та онкологічне). Підготовка кадрів з хірургії мала 27 циклів (488 курсантів), з проктології – 4 цикли (39 курсантів ). Наукова тематика кафедри: травми черепа, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, питання невідкладної проктології.

З 1973 по 1978 р. кафедру очолював доцент В.П. Вербицький. Підготовка кадрів з проктології складалася з 8 циклів (74 курсанти), з хірургії – 12 циклів (255 курсантів). Наукова тематика: невідкладна хірургія, хірургія жовчних шляхів, невідкладна проктологія.

З 1978 по 2007 р. завідувачем був професор Б.М. Даценко. Щороку кафедра проводила такі цикли: хірургія органів черевної порожнини, гнійна інфекція у хірургії – 3 цикли, проктологія – 2 цикли, амбулаторно-поліклінічна хірургія, актуальні питання у хірургії та організації хірургічної допомоги на селі. Наукова тематика: розробка нових методів лікування гнійних ран, розробка шляхів оптимізації діагностики та лікування панкреатиту та холециститу, удосконалення методів операції на товстій кишці.

90-ті роки XX ст.

Поряд із циклами з хірургії та проктології з 1991 р. на кафедрі введено цикли спеціалізації з ультразвукової діагностики, а з 1994 р. – з ендоскопії. Наукова тематика: лікування гнійних ран, патогенез та лікування діабетичної стопи, малоінвазивні методи лікування в абдомінальній хірургії, діагностика та лікування деструктивного панкреатиту, діагностика та лікування ускладненої жовчнокам’яної хвороби, удосконалення методів хірургічного лікування захворювань періанальної ділянки.

З 2007 по 2022 р. кафедрою завідувала професор Т.І. Тамм. Основними науковими напрямками кафедри були мініінвазивні втручання в хірургії та проктології, хірургічна панкреатологія, мультидисциплінарний підхід до лікування хірургічних хворих, патогенез кишкової непрохідності, комплексне лікування синдрому діабетичної стопи.

Під керівництвом Т.І. Тамм в клініці були впроваджені лапароскопічні технології хірургічного лікування колоректального раку, мініінвазійні втручання при ускладненнях варикозної хвороби нижніх кінцівок, сучасні аспекти радикального хірургічного лікування злоякісних новоутворень гепатопанкреодуоденальної зони.

Кафедра комбустіології, реконструктивної і пластичної хірургії заснована 2 січня 2007 р. на базі клініки термічної травми і пластичної хірургії кафедри травматології, ортопедії та комбустіології. Засновником та її першим завідувачем стала лауреат Державної премії України, доктор медичних наук, проф. Т.Г. Григор’єва.

З 2014 року кафедру очолював доктор медичних наук, професор Г.А. Олійник.

Основні наукові напрямки роботи:

  • розробка та впровадження нових методів діагностики і раннього хірургічного лікування глибоких опіків та їх наслідків шляхом подолання дефіциту донорських ресурсів шкіри людини на основі застосування аутоклітинних технологій;
  • розробка нових органозберігаючих технологій в реконструктивній та естетичній хірургії на основі керованого неоколагеногенезу;
  • вивчення патогенезу та нові підходи до діагностики, лікування та профілактики холодової хвороби;
  • розробка нових та удосконалення існуючих методів реконструктивно-відновних оперативних втручань при дефектах шкірного покриву різного генезу.

Співробітники кафедри стояли біля джерел розробки та клінічної апробації методу дерматензії з використанням тканинних експандерів для отримання додаткового пластичного матеріалу при усуненні ранових дефектів різного генезу та наслідків перенесеної термічної травми.

Після об’єднання кафедри загальної хірургії, проктології та судинної хірургії та кафедри комбустіології, реконструктивної і пластичної хірургії виконуючим обов’язки завідувача кафедри хірургії № 6 призначено доктора медичних наук, доцента І.М. Мамонтова.