Сьогодні в університеті функціонує 8 факультетів та 88 кафедр, склад яких нараховує понад 1153 науково-педагогічних працівники, cеред них 230 докторів медичних наук, 698 кандидатів медичних наук, 3 дійсних члени НАМН та 3 члени НАМН України, 15 заслужених діячів науки і техніки України, 3 заслужені працівники вищої освіти України, 2 заслужені працівники охорони здоров’я України, 27 заслужених лікарів України, 9 лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки, 28 академіків громадських Академій України.
Учені університету працюють над вирішенням важливих проблем сучасної медичної науки й практики охорони здоров’я. Наукові дослідження мають світову новизну, про що свідчать патенти США, Китаю, Німеччини. Науковці активно співпрацюють з багатьма закордонними та міжнародними науково-дослідницькими закладами та організаціями, зокрема з такими, як Європейська Федерація фізіологічних товариств, Європейська асоціація урологів, Європейська асоціація репродуктології та ембріології, Міжнародна організація з дослідження головного мозку, Регіональне європейське бюро ВООЗ, Американський медичний науково-дослідницький фонд та багатьма ін.
Заклад є сучасним багатопрофільним навчальний закладом із потужною науковою й матеріально-технічною базою, що нараховує 6 навчальних науково-виробничих об’єднань, а також наукові інститути та центри: Науково-дослідний інститут гігієни праці та професійних захворювань, Український інститут мітохондріальної та епігеномної медицини, Науково-дослідний інститут експериментальної та клінічної медицини ХНМУ, Навчально-науковий медичний центр «Університетська клініка», Університетський стоматологічний центр, Медичний фаховий коледж. В університеті функціонують центральна науково-дослідна лабораторія та 4 проблемні лабораторії.
Інноваційний підхід до освітніх послуг забезпечують Центр тривимірних технологій, Симуляційний центр, стоматологічні фантомні класи. Дистанційне навчання студентів забезпечено інформаційно-комунікативними технологіями Центру дистанційного навчання.
Лікувально-консультативна робота та клінічна підготовка студентів, лікарів-інтернів здійснюється в університеті на 48 клінічних кафедрах, які розміщуються на клінічних базах лікувально-профілактичних і спеціалізованих медичних закладів м. Харкова.
Наукова бібліотека ХНМУ – сучасний інформаційний комплекс з розгалуженою мережею пунктів обслуговування користувачів всіх категорій: 5 абонементів, 15 читальних залів та залів для самостійної роботи на 680 посадкових місць, включаючи коворкінг і читальні зали в 5 студентських гуртожитках. Загальний бібліотечний фонд налічує майже 1,3 млн примірників, зокрема 46 тис. — у цифровому форматі, включає як вітчизняні, так і оригінальні зарубіжні видання світових видавництв — Elsevier, McGraw Hill, Oxford Press, Springer та ін.
В університеті функціонують 6 спеціалізованих вчених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій за 16 спеціальностями.
Харківський національний медичний університет з 1951р., одним із перших у країні, почав готувати медичні кадри для зарубіжних країн. За цей час університетом було підготовлено понад 3600 спеціалістів для 125 країн світу. У рамках міжнародного партнерства Університет реалізує понад 65 програм академічної мобільності та співпрацює з більш ніж 100 закордонними партнерами.
У закладі широко розвинена діяльність органів студентського самоврядування. Його представники беруть активну участь у процесі внутрішнього забезпечення якості, моніторингу та оцінки освітніх програм, його представники входять до складу Вченої ради університету та Вчених рад факультетів, є представниками Конференції трудового колективу.
Для вирішення основних завдань фізкультурно-оздоровчої діяльності в університеті діють 18 секцій спортивної досконалості. Розвитку креативних здібностей сприяє активне заняття студентів різними видами художньої творчості в Молодіжному центрі ХНМУ, який нараховує 28 творчі гуртки та клуби за інтересами. У цілому в навчальному закладі створені всі умови для успішного навчання, проведення наукових досліджень, набуття практичних навичок лікарської професії, всебічного розвитку молоді.