Про нас
На кафедрі викладаються дві навчальні дисципліни: радіологія та радіаційна медицина. Навчання студентів проводиться українською та англійською мовами.
Дисципліна «Радіологія» має два розділи: «Діагностична радіологія» (інша назва, яка вживається в державах ЄС – «Клінічна радіологія») і «Терапевтична радіологія», або «Радіаційна онкологія». Обидва розділи викладаються на III курсі усіх факультетів, «Радіаційна медицина» викладається студентам університету на V курсі.
Визначення радіологічної семіотики захворювань (зокрема, онкологічних), пошук радіологічних діагностичних предикторів рецидивів злоякісних захворювань у віддалені строки; пошук нових підходів до радіотерапії злоякісних пухлин з метою збільшення її ефективності або/і зниження радіаційних ускладнень.
Внутрішня безперервна освіта і професійне вдосконалення педагогічного складу кафедри здійснюються завдяки щотижневим конференціям, де заслуховують реферативні доповіді (статті із 10 провідних наукових журналів із діагностичної радіології, радіаційної онкології, радіаційної безпеки) та розглядають поточні випадки з практики. Кафедра має електронну бібліотеку журналів за останні 10 років.
У вересні 1923 р. в Харківському медичному інституті було організовано першу в Україні та одну з перших на території колишнього Радянського Союзу кафедру рентгенології. Очолив її відомий спеціаліст професор А.І. Штернман, який за 9 років перебування на посаді (1923–1932 рр.) чимало зробив для організації та оснащення кафедри. У 30–40-х рр. ХХ ст. завідувачами кафедри були проф. Г.І. Хармандар’ян, проф. О.А. Лемберг, проф. Е.Я. Бриль, а з 1946 до 1966 р. – проф. Ю.А. Бурлаченко. У 1954 р. було впроваджено викладання медичної радіології і кафедру перейменували на кафедру рентгенології та медичної радіології. У 1967 р. її завідувачем став канд. мед. наук, доцент І.Ф. Бодня. З 1980 до 1982 р. у зв’язку з хворобою І.Ф. Бодні кафедру очолював професор В.І. Шантир. З 1982 до 2018 р. завідувачем кафедри був чл.-кор. НАМН України, професор Пилипенко Микола Іванович. У 1995 р. кафедру названо кафедрою променевої діагностики, променевої терапії та радіаційної медицини, а в 2007 р. – кафедрою радіології та радіаційної медицини.
З 2018 р. кафедру очолив доктор мед. наук, професор Старенький Віктор Петрович (загальний стаж – 29 років, педагогічний стаж – 11 років). Він підготував 3 кандидатів наук, з 2009 р по теперішній час – завідувач відділення променевої терапії та з 2018 року по теперішній час – головний науковий співробітник відділу радіології ДУ «ІМР НАМН України». Наукова діяльність Віктора Петровича спрямована на розробку нових методів та технологій у галузі променевої терапії злоякісних новоутворень. Значна частина наукових результатів пов’язана з розв’язанням проблем підвищення ефективності променевої терапії. Суттєвий внесок він зробив у вивчення впливу променевої терапії на цитогенетичні ефекти в онкологічних хворих під час лікування. У 2010 р. нагороджений дипломом Міжнародного Академічного Рейтингу популярності «Золота Фортуна» та медаллю «Незалежність України» ІІI ступеня в номінації «За вагомі науково-практичні досягнення в галузі медичної радіології, розробку принципово нових підходів хемопроменевого лікування раку легенів, гуманне ставлення до хворих» (2010 р.). Нагороджений двома Почесними Грамотами Президії Національної Академії медичних наук України (2003 р.) та Почесною грамотою Президії Українського товариства онкологів (2014 р.). З 2009 р. віце-президент УТРО. За час роботи опубліковано 360 робота, 30 винаходів, 144 статей, 29 з яких зафіксовані у світових науково-метричних базах (Scopus та/або Web of Science), 35 патентів, 12 монографії, 2 навчальних посібники, 1 навчальне видання, 1 підручник.
Для підготовки студентів до складання тестового іспиту «Крок-2» і самостійних занять на головній клінічній базі кафедри (вул. Пушкінська, 82, Інститут медичної радіології НАМН України, 3-й поверх) обладнана учбова кімната, яку можна відвідати з 15.30 до 17.00 і отримати в цей термін консультативну допомогу чергового викладача. Кафедра рекомендує студентам для підготовки до практичних занять користуватися навчальними текстовими та ілюстративними матеріалами на сайті університету «Репозитарій».
Визначення радіологічної семіотики захворювань (зокрема, онкологічних), пошук радіологічних діагностичних предикторів рецидивів злоякісних захворювань у віддалені строки; пошук нових підходів до радіотерапії злоякісних пухлин з метою збільшення її ефективності або/і зниження радіаційних ускладнень.
Під науковим керівництвом чл.-кор. НАМНУ, професора М.І. Пилипенка виконано і захищено 9 докторських і 18 кандидатських дисертацій. У поточний час виконується 2 докторські й 3 кандидатські дисертації.
Внутрішня безперервна освіта й професійне удосконалення педагогічного складу кафедри здійснюється через щотижневі конференції, на яких заслуховуються реферативні доповіді (статті із 10 провідних наукових журналів з діагностичної радіології, радіаційної онкології, радіаційної безпеки) та розгляд поточних випадків із практики. Кафедра має електронну бібліотеку журналів:за останні 10 років.
Крім того, створено електронну слайдотеку з усіх розділів радіології, яка використовується для підготовки лекцій для студентів (додипломна освіта) та інтернів.
При кафедрі відкрита клінічна ординатура та очна і заочна аспірантура.
НДР кафедри «Покращення якість та діагностичної інформативності рентгенологічних досліджень органів грудної порожнини шляхом вибору оптимальних умов режиму опромінення, застосування програм контролю якості та комп’ютерної постобробки зображень».
Кафедра радіології та радіаційної медицини ХНМУ співпрацює у межах договору про науково-практичне співробітництво з наступними медичними закладами:
– ДУ Інститут медичної радіології та онкології ім. С.П. Григор’єва Національної академії медичних наук України;
– Навчально-науковий медичний комплекс «Університетська клініка» ХНМУ;
– Харківський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення;
– ТОВ «МДЦ Експерт-Харків»;
– КЗОЗ «Коломацька центральна районна лікарня»;
– КЗОЗ «Валківська центральна районна лікарня»;
– ТОВ «Небозвід»;
– КНП “ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ОНКОЛОГІЇ”;
– ТОВ “БРИГІД”;
– ПП “Екомед”.
Лікувальна робота кафедри здійснюється на клінічних базах:
- ДУ Інститут медичної радіології та онкології ім. С.П. Григор’єва Національної академії медичних наук України
- Навчально-науковий медичний комплекс «Університетська клініка» ХНМУ
- Харківський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення
Співробітники, які є членами міжнародних наукових організацій та професійних об’єднань
- Старенький Віктор Петрович Європейське товариство терапевтичних радіологів та онкологів
- Грушка Ганна Василівна – Європейська асоціація ядерної медицини (EANM), Всесвітня асоціація радіофармацевтичної і молекулярної терапії (WARMTH), Європейське товариство терапевтичних радіологів та онкологів
- Астап’єва Ольга Миколаївна Європейське товариство терапевтичних радіологів та онкологів
Керівник гуртка: доц. Спузяк Роман Михайлович
Члени СНТ: студенти 3-го, 5-го курсу медичних факультетів.
Формат проведення: раз на місяць на кафедрах, або в online форматі.
На засіданнях демонструються цікаві випадки, обговорюються радіологічні методики дослідження та лікування, інноваційні технології. Студенти виступають із презентаціями за результатами пошукової роботи. Відбувається обговорення доповідей.