Про нас
Кафедра патологічної анатомії та судово-медичної експертизи Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Харківського національного медичного університету була заснована у 1924 році. Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну, діагностичну та консультативну роботу.
Навчальна діяльність кафедри включає наступне:
- Проведення первинної 1,5-річної спеціалізації лікарів-інтернів за фахом «Патологічна анатомія» та «Судово-медична експертиза»;
- Щорічну організацію післядипломного удосконалення лікарів на циклах тематичного удосконалення (ТУ), спеціалізації за фахом «Патологічна анатомія», «Дитяча патологічна анатомія», «Судово-медична експертиза», «Судово-медична гістологія» та «Судово-медична криміналістика»;
- Проведення суміжних циклів «Патологічна анатомія» для лікарів-інтернів, які проходять навчання за фахом «Торако-абдомінальна хірургія», «Хірургія та проктологія» «Ендоскопія та хірургія».
Створена на кафедрі імуногістохімічна лабораторія дозволила впровадити інноваційні технології – імуногістохімічні методи дослідження, які дозволяють вивчати патологічні процеси на молекулярному рівні. Це відкрило нові можливості в усіх напрямках діяльності кафедри.
Кафедра заснована у лютому 1924 р. професором К.Ф. Єленевським на базі прозектури 2-ї міської лікарні. Доцентом кафедри було обрано Г.Л. Дермана, асистентами – М.О. Чарного та Р.М. Понаровського.
У 1930–1946 рр. кафедру очолював професор Г.Л. Дерман; у 1947–1950 рр. – доценти М.В. Константинович, Р.Р. Родовільський та М.М. Топорова; у 1951–1976 рр. – професор М.О. Тищенко; у 1977–1991 рр. – професор Ю.Л. Бутов; у 1991–2007 рр. – професор В.Д. Садчиков; з 2007 року і дотепер – професор І.І. Яковцова.
У 1924–1948 рр. співробітники кафедри проводили заняття з різних розділів патологічної анатомії зі слухачами усіх циклів Інституту удосконалення лікарів. Підготовка спеціалістів-патологоанатомів здійснювалась через інтернатуру.
З 1948 р. на кафедрі систематично проводяться цикли спеціалізації та удосконалення для патологоанатомів, а з 1961 р. вперше в СРСР організовано цикли з мікроскопічної діагностики біопсій та пухлин.
За період з 1948 р. на кафедрі пройшли спеціалізацію та удосконалення понад 3 тис. лікарів-патологоанатомів.
Протягом 1970–1991 рр. при кафедрі функціонував курс «Загальна клінічна патологія з основами медичної кібернетики». Курсом керував професор В.С. Генес, який мав великий досвід роботи в галузі патофізіології, генетики та медичної статистики. Ним була розроблена кібернетична система простих правил обробки діагностичної та фізіологічної інформації, яка значно підвищувала ефективність наукових досліджень. У 1976 р. при кафедрі було організовано курс судової медицини, який з 1975 р. виділився у самостійну кафедру.
У 50–60-х роках головним напрямком кафедри була проблема туберкульозу, а також легенева та серцево-судинна патологія. З кінця 60-х років основна увага приділяється проблемам онкоморфології та гастроентерології – вивчення взаємовідносин передпухлинних процесів та пухлинного росту, морфології, морфогенезу та природного патоморфозу різних типів раку шлунка та серозних пухлин яєчників, особливостей та терапевтичного патоморфозу різних типів раку шлунка та серозних пухлин яєчників, особливостей та терапевтичного патоморфозу хронічного гастриту, а також стану слизової оболонки товстої кишки при хронічному коліті та хронічній гастродуоденальній патології у дітей. Розроблені морфологічні критерії та класифікаційна схема хронічного коліту в останніх.
Вихованцями кафедри є професор З.В. Голберт, яка керувала прозектурою онкологічного інституту ім. Герцена у м. Москва, професор М.Г. Іванова – засновник патологоанатомічного відділення Харківського туберкульозного інституту, доцент Л.М. Сухова – засновник Інституту переливання крові в м. Харкові. На кафедрі працювали асистент А.Д. Спорик, Е.О. Буткевич, В.С. Клячко, Ю.В. Філоненко, доцент Л.І. Счастний.
З грудня 2022 р. кафедра патологічної анатомії та гістології увійшла до складу Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Харківського національного медичного університету і має назву «Кафедра патологічної анатомії та судово-медичної експертизи».
На кафедрі на сучасному рівні проводиться навчання лікарів з усіх регіонів України. На кафедрі розроблено та впроваджено перші в Україні цикли тематичного удосконалення з питань сучасної імуногістохімічної діагностики новоутворень різної локалізації та непухлинних захворювань. Проведення циклів забезпечується великою, створеною за 15 років, мікроколекцією імуногістохімічних препаратів, електронними посібниками, навчальними посібниками, посібниками для самостійної роботи, електронною бібліотекою та монографіями. Наявність імуногістохімічної лабораторії на кафедрі дозволяє лікарям ознайомитися та навчитися імуногістохімічним методам діагностики. Сучасне обладнання (мікроскоп з фото пристроєм, цифрова техніка та програмне забезпечення) дозволяють проводити тренінги для лікарів.
Використання імуногістохімічних методів дозволяють проводити на кафедрі наукові дослідження на високому сучасному рівні. На кафедрі виконується кандидатські, докторські дисертації, а також НДР. Основним науковим напрямком кафедри є онкоморфологія. Кафедра має вагомі досягнення в вивченні біологічних властивостей пухлин різної локалізації, які важливі для:
– фенотипування тканин, в тому числі пухлинних;
– диференційної діагностики пухлин;
– визначення джерела метастазу при невизначеному первинному осередку пухлини;
– оцінки гормонального статусу, як пухлин, так і непухлинної тканини (ендометрій, яєчник, простата, молочна залоза – при запальних та дисгормональних процесах);
– виявлення стромальних тканинних компонентів, що дозволяють достовірно діагностувати початкові ознаки інвазивного росту злоякісних новоутворень, а також інвазію в лімфатичні і кровоносні судини;
– визначення біологічної агресивності пухлин, метастатичного та інвазивного потенціалу на ранніх стадіях захворювання;
– визначення факторів прогнозу пухлинного процесу, такі як проліферативна активність, наявність білків-блокаторів апоптозу, факторів росту та порушення клітинного циклу, клітинної адгезії, рецепторів гормонів та ангіогенезу пухлин та ін.;
– вивчення терапевтичного патоморфозу різних тканин організму;
– дослідження імунологічної реактивності тканин;
– для морфологічного обґрунтування клінічних випробувань нових лікарських засобів.
Застосування імуногістохімічних методів дозволяє співробітникам кафедри надавати консультативно-діагностичну допомогу хворим на високому сучасному рівні.
Колектив кафедри патологічної анатомії та судово-медичної експертизи є активним учасником міжнародних, європейських, українських конгресів, конференцій та форумів.
Навчально-методична робота проводиться на клінічних базах кафедри, де здійснюється:
- підготовка лікарів-інтернів за фахом «Патологічна анатомія» (1,5 роки) та «Судово-медична експертиза» (1,5 роки);
- проведення спеціалізації за фахом «Патологічна анатомія» (6 та 3 міс.), «Дитяча патологічна анатомія» (5 та 2 міс.), «Судово-медична експертиза» (6 та 3 міс.), «Судово-медична гістологія» (6 та 3 міс.) та «Судово-медична криміналістика» (6 та 3 міс.);
- проведення 2-тижневих циклів тематичного удосконалення: «Мікроскопічна діагностика новоутворень», «Морфологічна та імуногістохімічна діагностика новоутворень ендокринної системи», «Патоморфологічна діагностика захворювань серцево-судинної системи», «Патоморфологічна діагностика захворювань жіночої репродуктивної системи», «Патоморфологічна діагностика захворювань органів травного тракту», «Морфологічна діагностика хірургічної патології», «Імуногістохімічне дослідження в діагностиці новоутворень та інших захворювань», «Імуногістохімічна діагностика новоутворень з епітелію», «Імуногістохімічна діагностика новоутворень м’яких тканин», «Імуногістохімічна діагностика лімфопроліферативних захворювань», «Новітні методи досліджень в судово-медичній експертизі», «Судово-медична експертиза ушкоджень тупими предметами», «Вогнепальна та вибухова травма», «Судово-медична експертиза живої людини», «Інноваційні технології в судово-медичній експертизі».
Співробітниками кафедри підготовлено:
- національний підручник «Патологічна анатомія»;
- монографія «Імуногістохімічне дослідження в діагностиці новоутворень»;
- підручник «Clinical questions of pathological anatomy»;
- навчальні посібники: «Організація патологоанатомічної служби та ІГХ-лабораторії», «Пухлини центральної нервової системи: сучасні аспекти патоморфологічної діагностики», «Новоутворення молочної залози», «Пухлини щитоподібної залози», «Пухлини легень», «Новоутворення органів травлення. Пухлини шлунку», «Морфологія непухлинних захворювань та злоякісних новоутворень печінки», «Пухлини передміхурової залози», «Новоутворення м’яких тканин (частина 1)», «Пухлини яєчників», «Патологія шийки матки», «Патологія ендометрія», «Ішемічна хвороба серця: клініко-морфологічні особливості та диференційна діагностика», «Непухлинні захворювання легень (клініко-морфологічні особливості)», «Захворювання кишечнику: запальні хвороби товстої кишки», «Захворювання нирок», «Захворювання ендокринної системи у дітей», «Реанімаційна патологія (клінічні та патологоанатомічні особливості ускладнень реанімації)», «Ускладнення хірургічних втручань».
Для забезпечення навчального процесу кафедра має в розпорядженні колекцію гістологічних (30000) та імуногістохімічних мікропрепаратів (2500), методичні рекомендації, учбово-методичні посібники, в т.ч. електронні, спеціалізовану бібліотеку, яка постійно поповнюється та оновлюється. Створена база для самостійної роботи слухачів: методичні рекомендації та навчально-методичні посібники.
На кафедрі використовуються новітні технології навчання: електронні посібники, тренінговий клас та мультимедійні лекції. Впроваджено іноваційні технології – сучасну лабораторію з імуногістохімічними методами дослідження та електронними мікроскопами ( в т.ч. з цифровою камерою), яка забезпечує навчальний процес на сучасному рівні.
Науково-педагогічними співробітниками кафедри було створено банк тестових питань з різних розділів патологічної анатомії та судово-медичної експертизи, які дозволяють проводити контроль за ефективністю викладання на циклах з елементами дистанційної освіти.
За останні 10 років співробітниками кафедри і з їх участю опубліковано понад 400 наукових робіт. Співробітники постійно беруть участь в роботі наукових форумів і конференцій в т.ч. з міжнародною участю. Наукові розробки кафедри постійно впроваджуються в навчальний та діагностично-лікувальний процес.
На теперішній час значно розширилися можливості морфологічної діагностики. Втілення сучасних методів досліджень таких як, цитогенетичний, імуногістохімічний дозволяють проводити морфологічні дослідження на молекулярному та генетичному рівні.
На кафедрі патологічної анатомії та судово-медичної експертизи проводяться наукові дослідження в різних галузях медицини на високому сучасному рівні, виконуються кандидатські, докторські дисертації, а також НДР. Завдяки впровадженню сучасних методів (імуногістохімічних) морфологічні дослідження можуть проводитися не тільки на тканинному та клітинному, але і на молекулярному та генетичному рівнях.
Основним напрямком наукових досліджень кафедри є патогістологічна та імуногістохімічна діагностика і прогноз злоякісних пухлин різної локалізації з урахуванням їх біологічних властивостей та клінічного перебігу.
Кафедра має вагомі досягнення в вивченні біологічних властивостей пухлин різної локалізації, які важливі для діагностики, лікування та прогнозування пухлинного процесу.
На кафедрі за останні 10 років виконано 10 кандидатських дисертацій. Зараз виконуються 3 дисертації на здобуття наукового ступеню доктора філософії та 1 докторська дисертація.
За останні 10 років співробітниками кафедри і за їх участю опубліковано понад 400 наукових робіт. Співробітники постійно беруть участь в роботі наукових форумів і конференцій, в т.ч. з міжнародною участю. Наукові розробки кафедри постійно впроваджуються в навчальний та діагностично-лікувальний процес українських клінік по всій території України.
Лікувально-консультативна робота кафедри здійснюється на клінічних базах:
- Патологоанатомічне відділення КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» ХМР;
- Патологоанатомічне відділення КНП ХМР «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №8»;
- Лабораторія патоморфології ДУ «Інститут медичної радіології ім. С.П.Григор’єва НАМН України»;
- Патологоанатомічне відділення КНП ХОР «ОМКЦУН» ім. В.І. Шаповала;
- Патологоанатомічне відділення КНП «ОЦО»;
- КЗОЗ Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи.
На клінічних базах співробітники кафедри щороку виконують та консультують близько 350 аутопсій та більш 10000 біоптичних досліджень. На базі кафедри проводиться консультативна допомога лікарям лікувально-профілактичних закладів міста, області та інших міст України. Науково-педагогічні співробітники кафедри сумісно з лікарями клінічних баз приймають участь у «Днях спеціалістів». Співробітники кафедри регулярно підвищують свою кваліфікацію та мають необхідну лікарську категорію.
Науково-педагогічні співробітниками кафедри проводиться консультування науковців клінічних кафедр при виконанні морфологічних розділів дисертаційних досліджень.