Про нас

Основні напрямки діяльності кафедри хірургії № 4 включають навчальну, наукову, методичну, лікувально-діагностичну та консультативну роботу.

Навчальна діяльність кафедри полягає в навчанні здобувачів освіти 2-го, 3-го, 5-го та 6-го курсів Харківського національного медичного університету з освітніх компонентів «Догляд за хворими (практика)», «Сестринська практика», «Загальна хірургія», «Хірургія. Частина II. Торакальна, серцево-судинна, ендокринна хірургія», «Хірургія. Частина III. Невідкладна хірургія», а також у підготовці клінічних ординаторів, аспірантів, інтернів.

Науковий напрямок кафедри включає поглиблене вивчення невідкладної хірургії черевної порожнини, оптимізацію обсягу хірургічних втручань та аналіз післяопераційних ускладнень при захворюваннях щитоподібної залози, лапароскопічні та торакоскопічні втручання, військово-польову, торакальну, баріатричну та реконструктивно-відновлювальну хірургію. Наукова та навчальна діяльність тісно пов’язані з методичною роботою – підготовкою та виданням монографій, навчальних посібників, методичних рекомендацій з хірургії.

Кафедра активно співпрацює з Королівським коледжем хірургів Англії, кафедрами ХНМУ, базовою кафедрою загальної хірургії Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, Львівським національним медичним університетом ім. Данила Галицького, НДІ мікробіології, вакцин та сироваток ім. І. І. Мечникова, активно налагоджуються стосунки з іншими українськими й зарубіжними університетами та лікарнями. Співробітники кафедри беруть активну участь у конгресах, наукових конференціях та стажуваннях.

Клінічними базами кафедри є 3 медичних заклади міста: комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17» Харківської міської ради (КНП «МКБЛ № 17» ХМР), Військово-медичний клінічний центр Північного регіону та Комунальне некомерційне підприємство «Міська багатопрофільна лікарня № 18» Харківської міської ради (КНП «МБЛ № 18» ХМР).

Контактні дані
Адреса:
пр. Героїв Харкова, 195, КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17» ХМР ХОСПІС, вхід зі сторони хірургічного корпусу, м. Харків
Адреса:
вул. Краснодарська, 104, КНП МБЛ № 18 ХМР, м. Харків
Завідувач
Макаров Віталій Володимирович
д.мед.н., професор, член Європейської асоціації торакальної хірургії, член Української асоціації торакальної хірургії та Української асоціації хірургії
vv.makarov@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Циганенко Оксана Сергіївна
Відповідальна за лікувальну роботу, к.мед.н., доцент
os.tsyhanenko@knmu.edu.ua
Негодуйко Володимир Володимирович
Відповідальний за науково-видавничу роботу, д.мед.н., професор, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, Заслужений лікар України, полковник медичної служби
Прийменко Дмитро Сергійович
Відповідальний за навчальну роботу, завуч кафедри, к.мед.н., доцент
ds.pryimenko@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Сипливий Василь Олексійович
лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, д.мед.н., професор
vo.syplyvyi@knmu.edu.ua
Комарчук Віктор Васильович
д.мед.н., професор
vv.komarchuk@knmu.edu.ua
Шевченко Ростислав Станіславович
д.мед.н., професор
rs.shevchenko@knmu.edu.ua
Брек Остап Орестович
к.мед.н., доцент
oo.brek@knmu.edu.ua
Доценко Володимир Васильович
к.мед.н., доцент
vv.dotsenko@knmu.edu.ua
Петюнін Олексій Геннадійович
к.мед.н., доцент
oh.petiunin@knmu.edu.ua
Сизий Максим Юрійович
д.мед.н., доцент
my.syzyi@knmu.edu.ua
Смоляник Костянтин Миколайович
к.мед.н., доцент
km.smolianyk@knmu.edu.ua
Феськов Володимир Михайлович
к.мед.н., доцент
vm.fesko@knmu.edu.ua
Хорошун Едуард Миколайович
Герой України, к.мед.н., доцент, Заслужений працівник охорони здоров’я України, полковник медичної служби
em.khoroshun@knmu.edu.ua
В'юн Ірина Анатоліївна
доктор філософії, асистент
ia.viun@knmu.edu.ua
Курбатов Вадим Олексійович
асистент
vo.kurbatov@knmu.edu.ua
Мирошниченко Дмитро Олексійович
к.мед.н., асистент
do.myroshnychenko@knmu.edu.ua
Шипілов Сергій Анатолійович
к.мед.н., асистент
sa.shypilov@knmu.edu.ua

У 1805 р. при Харківському університеті було сформовано кафедру теоретичної (або умоглядної) хірургії і хірургічної патології, яку очолив проф. Шумлянский Павло Михайлович.

Серед працівників кафедри були такі відомі хірурги, лікарі та науковці, як М. І. Еллінський, П. А. Бутковський, П. А. Наранович, А. К. Струве, В. Ф. Грубе, І. К. Зарубін, М. С. Субботін, А. Г. Подрєз, Л. В. Орлов, М. А. Соколов, О. А. Мартинов, М. П. Трінклер, Б. Г. Пржевальський, О. В. Мельников, О. 3. Цейтлін, С. Л. Мінкін, О. П. Дьяченко, Ю. М. Орленко, С. А. Шалимов, Т. І. Тихонова, О. В. Береснєв, В. М. Зибін, С. І. Шевченко, Р. С. Шевченко.

З початку свого існування кафедра загальної хірургії базувалась у багатьох клінічних лікарнях міста Харкова, пройшла через ланку реорганізацій та перейменувань, але незмінним залишається основний вектор навчальної та науково-практичної роботи. Сьогодні молодий, цілеспрямований, зорієнтований на науковий пошук і вирішення актуальних проблем сучасної хірургії склад кафедри готовий надати знання майбутнім лікарям і вченим та спроможний сприйняти й реалізувати величезний досвід своїх попередників.

З вересня 2021 року кафедра загальної хірургії № 1 була перейменована в кафедру хірургії № 4 у зв’язку з розширенням діяльності кафедри.

На кафедрі проводиться підготовка здобувачів освіти за освітньо-професійними програмами «Медицина» магістри, «Педіатрія» магістри та вивчаються освітні компоненти «Хірургія. Частина III. Невідкладна хірургія», «Хірургія. Частина II. Торакальна, серцево-судинна, ендокринна хірургія», «Загальна хірургія» здобувачами освіти 6-го, 5-го та 3-го курсів медичних факультетів та 2-го курсу за напрямом підготовки «Технології медичної діагностики та лікування» за спеціалізацією «Лабораторна діагностика»; «Сестринська практика» здобувачами освіти 3-го курсу медичних факультетів; «Медичні симуляції» здобувачами освіти 3-го та 2-го курсів медичних факультетів; «Догляд за хворими (практика)» здобувачами освіти 2-го курсу медичних факультетів.

Проводиться тематичне удосконалення за циклами «Основи пластичної хірургії» та «Аугментаційна мамопластика».

При підготовці здобувачів освіти на кафедрі широко використовуються сучасні методи навчання, симуляційні заняття з використанням сучасних медичних тренажерів на базі Симуляційного центру ННІ ЯО ХНМУ, проводяться огляди хірургічних хворих, здобувачі освіти беруть участь у чергуваннях в хірургічних відділеннях.

Практична підготовка здобувачів освіти відбувається на клінічних базах КНП «МКБЛ № 17» ХМР, КНП «МБЛ № 18» ХМР та Військово-медичного клінічного центру Північного регіону.

З метою підготовки до ліцензійних інтегрованих іспитів «КРОК-2» та «КРОК-3» на кафедрі проводяться тренінги для здобувачів освіти, які полягають у розв’язанні та обговоренні бази тестових завдань з хірургії.

Розроблено та впроваджено в педагогічний процес низку методичних матеріалів, навчальних посібників та монографій для здобувачів освіти і лікарів-інтернів. За останні декілька років за результатами наукових досліджень одержано 18 патентів на винахід.

Всі методичні матеріали для здобувачів освіти на кафедрі видаються двома мовами – українською та англійською.

Для здобувачів освіти на кафедрі діє науковий гурток з хірургії.

Наукові інтереси кафедри: невідкладна хірургія черевної порожнини, оптимізація обсягу хірургічних втручань та аналіз післяопераційних ускладнень при захворюваннях щитоподібної залози, лапароскопічні та торакоскопічні втручання, військово-польова, торакальна, баріатрична та реконструктивно-відновлювальна хірургія.
На кафедрі запланована та виконується НДР, присвячена розробці хірургічних технологій діагностики і лікування захворювань та травм органів травної системи із використанням гібридних (відкритих та мініінвазивних) операцій.

Наукова продукція кафедри
За останні 7 років було надруковано 11 монографій, опубліковано 74 статті у фахових вітчизняних і 41 статтю у зарубіжних журналах та 39 тез доповідей. За цей період на кафедрі захищено 3 кандидатські дисертації. Зараз виконуються 2 кандидатські дисертації та 1 докторська дисертація. За результатами наукових досліджень одержано 18 патентів на винахід.

Лікувально-діагностична робота кафедри здійснюється у базових відділеннях КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17» ХМР, КНП «Міська багатопрофільна лікарня № 18» ХМР та Військово-медичного клінічного центру Північного регіону.

Щорічно працівники кафедри консультують та лікують біля 4 500 хворих із найрізноманітнішою хірургічною патологією. Проводяться щотижневі обходи професорів і доцентів кафедри, клінічні та патологоанатомічні конференції, консиліуми. Виконуються складні оперативні втручання у хворих із різною хірургічною патологією печінки, жовчного міхура, позапечінкових жовчних протоків, підшлункової залози.

У МКБЛ № 17 оперують пацієнтів із хірургічною патологією органів черевної порожнини, варикозною хворобою нижніх кінцівок, післяопераційними грижами великих розмірів, у тому числі у хворих з ожирінням, із хірургічною патологією щитоподібної залози, паращитоподібних залоз, надниркових залоз. Хірургічна клініка цілодобово забезпечує невідкладну хірургічну допомогу мешканцям міста. На базі лікарні функціонує цілодобовий травматологічний пункт.

Співробітники кафедри, аспіранти, інтерни та члени наукового гуртка активно беруть участь у лікувально-діагностичному процесі.

Завідувач кафедри – д. мед. н., професор В. В. Макаров є членом Європейської асоціації торакальної хірургії.

Кафедра плідно співпрацює з Королівським коледжем хірургів Англії з питань надання висококваліфікованої допомоги пацієнтам, проведення стажувань, сумісних наукових та тренінгових проектів.

Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних конференціях, симпозіумах та конгресах.

З 2021 року на кафедрі впроваджено два курси тематичного вдосконалення за циклами «Основи пластичної хірургії» та «Аугментаційна мамопластика».

Науковий гурток

Відповідальний за науковий гурток здобувачів освіти: Петюнін Олексій Геннадійович – к.мед.н., доцент  oh.petiunin@knmu.edu.ua

Члени НТ: здобувачі освіти 2–6-го курсів, склад оновлюється щорічно.

Формат проведення: засідання гуртка проводяться на базі хірургічних відділень КНП «МКБЛ № 17» ХМР.

На засіданнях здобувачі освіти відпрацьовують практичні навички на тренажерах, проводять обговорення запланованих тем з ургентної хірургічної патології, проводять курацію хворих, беруть участь у чергуваннях та відвідують операційну.

Гуртківці кафедри беруть активну участь у наукових конференціях та науковій роботі кафедри.