Про нас
Кафедра хірургії № 3 ХНМУ була створена 27.06.1983 р. Базою кафедри стала мiська клінічна лікарня № 31 м. Харкова, розрахована на 150 ліжок.
З перших днів існування її очолює учень академіка О.О. Шалімова, доктор медичних наук, професор Володимир Іванович Лупальцов, який відразу почав втілювати і розвивати ідеї свого вчителя в стінах створеної хірургічної клініки.
Спочатку на кафедрі навчалися студенти 4-го курсу стоматологічного, педіатричного та санітарно-гігієнічного факультетів. За останні роки діапазон підготовки майбутніх спеціалістів значно розширився. З 1998 року на кафедрі проходять підготовку студенти випускних 6-х курсів медичних факультетів.
Протягом усіх років колектив кафедри вдосконалює навчально-методичну роботу, а також бере активну участь у численних науково-методичних конференціях як в Україні, так і за її межами.
У навчальному процесі широко впроваджуються новітні технічні засоби. Кафедра має необхідне мультимедійне обладнання для викладання, у тому числі інтерактивні дошки та проекційну апаратуру, комп’ютерний клас. Основну частину навчального часу студенти проводять безпосередньо біля ліжка хворого, у перев’язувальній, операційній. Як показали державні іспити, студенти IV курсу стоматологічного та випускних курсів медичних факультетів володіють достатнім обсягом практичних навичок, отриманих під час навчання на кафедрi. Понад 60 % студентів складають випускнi та державні екзамени на “добре” та “вiдмiнно”.
Наукові інтереси кафедри хірургічних хвороб охоплюють основні питання абдомінальної хірургії, зокрема гострої патології підшлункової залози, жовчовивідних шляхів, шлунка, дванадцятипалої кишки та кишечника, а також актуальні питання лікування та профілактики гнійної хірургічноï iнфекцiї м’яких тканин та ін. Наукова проблематика кафедри тісно переплітається з розробкою наукових проблем університету.
У клініці впроваджені сучасні хірургічні втручання (органозберігаючі операції шлунка та дванадцятипалої кишки, панкреатодуоденальнi резекції, радикальнi реконструктивні операції на жовчновивідних шляхах, кишечнику та ін.), рiзнi фiзичні методи лікування хворих із рiзноманітною хірургічною патологією і в першу чергу при гнiйнiй хірургiчнiй інфекції. Широко застосовуються в клiнiчнiй практицi методи ендоскопічної та лапароскопічної хірургії.
Колектив кафедри провів 4 науково-практичні конференції республіканського рiвня, а також видав 5 збірників наукових праць із хірургії Харківського державного медичного університету.
Колишні вихованці кафедри успішно працюють у багатьох країнах ближнього та далекого зарубіжжя, де продовжують славні її традиції.
Кафедра хірургічних хвороб заснована наказом Міністра охорони здоров’я СРСР від 27.06.1983 року. Згідно з цим наказом Харківським відділом охорони здоров’я її базовою лікувальною установою визначена 31-а міська лікарня м. Харкова, розрахована на 150 ліжок. Ця лікувальна установа надавала медичну допомогу мешканцям Жовтневого, Ленінського і Червонозаводського районів та ургентним хворим міста Харкова.
З перших днів існування кафедри її очолює учень академіка О.О. Шалімова, доктор медичних наук, професор Володимир Іванович Лупальцов, який відразу почав втілювати і розвивати ідеї свого вчителя в стінах створеної хірургічної клініки.
У клініці працює колектив лікарів високої професійної кваліфікації, які надають ургентну спеціалізовану допомогу населенню м. Харкова.
Колектив кафедри провів 4 науково-практичні конференції республіканського рiвня, а також видав 5 збірників наукових праць із хірургії Харківського державного медичного університету.
Колишні вихованці кафедри успішно працюють у багатьох країнах ближнього та далекого зарубіжжя, де продовжують славні її традиції.
Лупальцов Володимир Іванович — член-кореспондент НАМН України, академік Вищої освіти України, академік АН Прикладної радіоелектроніки Білорусі, Росії, України, Заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державної премії УРСР, заступник директора Дослідницької асоціації Американського біографічного інституту, доктор медичних наук, професор. У 2020 р. за особистий вагомий внесок у розвиток хірургії України нагороджений «Пам’ятною відзнакою ім. академіка О.О. Шалімова». Почесний громадянин м. Харкова, м. Первомайська і Первомайського району Харківської області.
На кафедрі проводиться підготовка здобувачів освіти за освітньо-професійними програмами «Медицина», «Педіатрія», «Стоматологія», «Фізична терапія та ерготерапія». Вивчаються освітні компоненти (дисципліни): абдомінальна, торакальна, невідкладна, серцево-судинна й ендокринна хірургія; лікарська виробнича практика – практична поліклінічна підготовка з хірургії, догляд за хворими хірургічного профілю (виробнича практика), хірургічні захворювання (за професійним спрямуванням).
При підготовці здобувачів освіти на кафедрі застосовують сучасні методи навчання з використанням мультимедійного обладнання, у тому числі інтерактивних екранів, проекційної апаратури, комп’ютерів.
У 2021 році до навчального процесу на кафедрі впроваджено 3-D технології моделювання клінічних ситуації, що дозволяє студентам опановувати практичні навички з дисциплін.
Практична підготовка здобувачів освіти відбувається на клінічній базі, КНП “Міська клінічна лікарня № 31” Харківської міської ради у відділеннях «чистої» та «гнійної» хірургії, хірургії кісті та гінекологічному.
За час існування кафедри захищено 3 докторські та 13 кандидатських дисертацій. За останні 5 років опубліковано 19 наукових статей у фахових медичних журналах; видано 2 монографії, 2 інформаційних листи та отримано 5 патентів на корисну модель.
– Основними напрямками науково-дослідної роботи кафедри є всебічне вивчення хірургічної патології органів шлунково-кишкового тракту і гепатопанкреатодуоденальної зони та їх ускладнень. Велика увага надається розробці та застосуванню у повсякденній практиці мініінвазивних оперативних втручань при лікуванні гострого панкреатиту та іншої абдомінальної патології. Окремим розділом наукової роботи є вивчення впливу стромальних клітин на репаративні процеси при трофічних виразках нижніх кінцівок.
– Теми наукових досліджень, НДР кафедри: «Сучасна технологія діагностики і тактики лікування хворих на гострий панкреатит» у рамках комплексної міжкафедральної НДР «Розробка хірургічних технологій діагностики і лікування захворювань і травм органів травневої системи з використанням гібридних (відкритих та малоінвазивних) операцій.
На кафедрі проводиться підготовка до захисту дисертаційної роботи на ступінь PhD, за темою “Використання вакуумної терапії та кордової крові в лікуванні виразок нижніх кінцівок”.
Наукова продукція кафедри: видано 2 монографії, 2 інформаційних листи та отримано 5 патентів на корисну модель.
Кафедра співпрацює з ДУ «Інститут терапії АМН України», ДУ «Інститут проблем кріобіології та кріомедицини НАН України» і ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії», а також підтримує постійні міжнародні наукові контакти з Інститутом хірургії ім. О.В. Вишневського, Науково-дослідним інститутом невідкладної допомоги ім. І.І. Джанелідзе, Ургенчським філіалом Національного медичного університету Узбекистану.
Лікувальна робота проводиться на базі Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 31» Харківської міської ради. Кафедра та клініка володіють достатнім обсягом діагностичних та лікувальних можливостей для надання висококваліфікованої хірургічної допомоги. Щорічно працівниками кафедри на сучасному рівні з використанням лапароскопічних та ендоскопічних технологій проліковується понад 500 пацієнтів хірургічного профілю. Проводяться обходи завідувачем кафедри, патологоанатомічні розбори, клінічні та реферативні конференції.
Керівник студентського гуртка: Скалій Микола Миколайович, канд. мед. наук.
Склад СНТ: студенти IV – VI курсів медичних факультетів. Склад оновлюється щорічно.
Формат проведення: засідання проводяться два рази на місяць в очному форматі.
Графік проведення: 1-а та 3-я середа місяця.
Метою є заохочення студентів до активної наукової праці, а також удосконалення теоретичних знать та практичних навичок з хірургії.
На засіданні студенти виступають із короткими доповідями та презентаціями, з наступною активною дискусією теми за участю всіх гуртківців та куратора. Після завершення обговорення студенти переходять до практичної частини засідання, відпрацьовують базові хірургічні навички та мають змогу відтворювати етапи хірургічних операцій.