Міжнародний день жінок і дівчат у науці

У січні-лютому в університетських соціальних мережах відбулася фотокампанія на честь Міжнародного дня жінок і дівчат у науці, що з 2016 року за підтримки ООН і ЮНЕСКО щорічно відзначається 11 лютого. У її межах знані науковиці ХНМУ зверталися до молодих колег з побажаннями і порадами, як досягти лідерських позицій у науці. Звісно, формат фотокампанії не давав змоги запросити до слова всіх відомих науковиць нашого вишу, тож, сподіваємося, у майбутньому подібна практика буде продовжена.

Фотокампанія мала на меті привернути увагу до важливості повного й рівного доступу та участі жінок у науці, а також надихнути молодих лідерок і потенційних лідерок до майбутніх наукових звершень. Згадані в постах досягнення знаних науковиць ХНМУ наче символічно натякають наступним поколінням: ми змогли, і ви зможете теж. Отже, пропонуємо ще раз вчитатися у ці щирі поради і побажання: можливо, саме вони стануть для когось справжнім дороговказом.

ЮЛІЯ ВОЛКОВА
Завідувачка кафедри медицини катастроф та військової медицини ХНМУ, докторка медичних наук, професорка.

«Шановні науковиці, українки, гордість нашої нації! Наука – це організовані знання, мудрість – це організоване життя. Розширювати свої знання можна тільки тоді, коли дивишся прямо в очі власному незнанню. Отже намагайся знати все про щось і щось про все. Пам’ятайте: фортуна сприяє сміливим! Отже, усі наші мрії можуть здійснитися, якщо ми матимемо сміливість йти за ними. Вірте, що можете, і ви вже на півдорозі».

МАРГАРИТА ГОНЧАРЬ
Завідувачка кафедри педіатрії №1 та неонатології ХНМУ, докторка медичних наук, професорка.

«Чудові висловлювання лідерок, визнаних в усьому світі, часом надихають до найскладніших, найсміливіших кроків у житті й в науці. Яскрава промова Мішель Обами надає впевненості, що «…немає межі того, чого ми, жінки, можемо досягти». Я пишаюсь вами, дорогі молоді дослідниці, лідерки і потенційні лідерки, з огляду на обраний вами науковий шлях. Ніколи не майте сумнівів в своїх здібностях і талантах. Ви маєте право займатись улюбленою справою і бути щасливими в усіх сферах життя одночасно. Ви заслуговуєте на всі шанси для досягнення мети. Бажаю вам відчути радість від самого процесу створення успішного наукового і життєвого шляху і отримати найбажаніший результат».

ОЛЕНА ГРЕЧАНІНА
Завідувачка кафедри акушерства, гінекології, дитячої гінекології та медичної генетики, докторка медичних наук, професорка.

«Спорт, капітанська посада, величезна кількість людей, які зустрічалися на моєму життєвому шляху подарували мені нескінченну кількість добра, наснаги, знань, любові до життя, вміння перемагати і терпіти поразку, не залишаючись на ній ані хвилини. Отже, якщо захочеш бути відомою: двічі – спитай у себе, тричі – подумай, стань нею і будь успішною і щасливою жінкою!».

КАТЕРИНА КАРПЕНКО
Завідувачка кафедри філософії та суспільних наук і директорка Центру гендерної освіти ХНМУ, докторка філософських наук, професорка.

«Важливо памʼятати, що жіноче лідерство – це не лише готовність вести за собою інших, а й вміння заохочувати та підтримувати ініціативи колежанок».

МАРІАННА МАРКОВА
Завідувачка кафедри сексології, психотерапії та медичної психології ХНМУ, докторка медичних наук, професорка.

«Шановні науковиці! Любіть те, чим займаєтесь; йдіть за покликом душі, в резонансі з пріоритетами гідності, доброчесності та цінності людського буття. Поєднуйте різні соціальні ролі, бо це розцвічує життя різними фарбами і приносить задоволення. Порівнюйте себе тільки з собою в минулому, бо усі інші порівняння – токсичні і некоректні з наукової точки зору. Йдіть за своїми мріями – і тоді за спиною виростуть крила, які дадуть сили «лупати цю скалу», продовжуючи рух в різному темпі, але в заданому напрямі. Бо життєвий шлях – «шлях самурая» – це більше про процес досягнення результату, ніж про сам результат!».

НАТАЛІЯ МАРʼЄНКО
Докторантка кафедри гістології, цитології та ембріології ХНМУ, кандидатка медичних наук.

«Вірте в себе. Саме ви є рушієм власного зростання. Упевненість у своїх силах, сумлінна систематична робота і закоханість у свою справу – це саме те, що допоможе досягти великої мети!».

ОКСАНА НАКОНЕЧНА
Завідувачка кафедри біологічної хімії університету, докторка медичних наук, професорка.

«Якщо ви розумна, працьовита молода науковиця, мої побажання –  тільки вперед до нових зірок в освіті та науці, незважаючи на труднощі, з якими ви можете стикнутися у житті».

НАТАЛІЯ САВЄЛЬЄВА
Перша проректорка з науково-педагогічної роботи ХНМУ, докторка медичних наук, професорка.

«Дорогі науковиці! Бажаю вам ніколи у собі не сумніватися, йти назустріч своїм мріям, навіть, коли здається, що вони нездійснені. А у моменти, коли видається, що «ноша не по силах», завжди пригадуйте слова китайського філософа Лао Цзи: «Довга подорож починається з першого кроку»! Пам’ятайте: ми сильні, сміливі та незламні, як наша ненька Україна!».

ТЕТЯНА ЧУМАЧЕНКО
Завідувачка кафедри епідеміології ХНМУ, докторка медичних наук, професорка.

«Мрійте, навчайтесь, дійте, любіть те, що робите, вірте у власну унікальність, цінність, могутність. Саме ваш внесок, ваше лідерство може змінити світ на краще».

КАТЕРИНА ЮРКО
Завідувачка кафедри інфекційних хвороб, дитячих інфекційних хвороб та фтизіатрії ХНМУ, докторка медичних наук, професорка, деканеса I медичного факультету.

«Шановні науковиці, бажаю вам креативності, сміливості, наполегливості, натхнення, оптимізму, любові до своєї праці та справжнього задоволення від отриманих результатів. Пам’ятайте, немає нічого неможливого і недосяжного – якщо жінка любить свою роботу і прагне її вдосконалити та змінити світ на краще».

Фотокампанія була проведена в межах проєкту «EmpowerHER: просування жіночого лідерства у вищій медичній освіті», що реалізовувався за фінансової підтримки програми Going Global Partnerships від Британської Ради.

Матеріал підготували:

Наталія Мартиненко, доцентка кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я

Олег Марущенко, доцент кафедри філософії та суспільних наук

Марія Фідровська, асистентка кафедри філософії та суспільних наук