Навчально-науковий центр «Практична морфологія»

З метою осучаснення викладання дисциплін, підвищення зацікавленості серед здобувачів освіти та вдосконалення опанування практичних навичок у 2019 році на кафедрі анатомії людини ХНМУ відкрито навчально-науковий центр «Практична морфологія». Він складається з трьох лабораторій, які у свою чергу відповідають трьом головним напрямкам вивчення будови людини в сучасному освітньому просторі:

• Лабораторія симуляційних технологій;
  • Лабораторія штучних органів і систем;
  • Лабораторія по роботі з трупним матеріалом.

Лабораторія симуляційних технологій. У цій лабораторії представлено Anatomage table, який є найбільш технологічно просунутою системою анатомічної візуалізації в медичній освіті, що прийнята багатьма провідними світовими медичними школами і університетами. Технічно Anatomage table яляє собою дуже потужний комп’ютер з двома сенсорними панелями, він дуже простий у використанні та надає можливість наочно демонструвати групі студентів усі найбільш складні та складно доступні особливості будови тіла людини. Завдяки тому, що було придбано останню модель, а саме Anatomage table 6.0 convertible, можна працювати у двох режимах: горизонтальному та вертикальному. У програмному забезпеченні ми маємо чотири повноцінних тіла та п’яте, що зібране за допомогою КТ-досліджень (а це найбільша база серед існуючих анатомічних столів, яка не має аналогі) базу анатомічних структур надвисокої чіткості, бібліотеку патологічних станів, збірку гістологічних препаратів, каталог тривимірних фотографій анатомічних органів та ділянок тіла людини, ембріологічні зображення, навіть колекцію тривимірної анатомії тварин та ще багато іншого.

Лабораторія штучних органів і систем. Дана частина центру оснащена синтетичним трупом Syndaver. Це унікальний муляж, який є першим не тільки в Україні, але і у країнах східної Європи. Він розроблений у Syndaver labs, яка розташована у місті Тампа, штат Флорида. Починаючи з 2004 року, засновник компанії Крістофер Сакізліс працював над розробкою цілого набору з більш ніж 100 видів штучних тканин, зроблених на основі солоної води і синтетичних волокон, які здатні імітувати людські та інші живі тканини для медичних цілей. Коли ж було виготовлено достатньо окремих органів, Сакізліс зібрав своє перше штучне тіло у 2009 році. Кожна структура чи орган майже стовідсотково імітує фізичні та біомеханічні властивості аналогів живої людини. Він дозволяє наочно демонструвати особливості розташування та характеристику зовнішнього вигляду органа, пояснювати можливі рухи в суглобах та ін.  Кожен Syndaver збирається виключно вручну, покроково, починаючи зі скелету, м’язів, внутрішніх органів, судинно-нервових компонентів, після чого формується цілісне «тіло», яке може використовуватись у навчальних цілях. Syndaver є цілком безпечним, тому що зберігається у простій воді з невеличким додавання хлорвмісних препаратів, майже як у плавальних басейнах.

Лабораторія по роботі з трупним матеріалом. Цей вид діяльності призначений для проведення навчальних занять і наукових досліджень з використанням препаратів з колекції кафедри та обробки і оновлення препаратів музею кафедри.