Перша кафедра дитячої хірургії на Україні була створена в 1934 р. у Харкові на базі дитячого хірургічного відділення 5-ї дитячої лікарні і нараховувала 40 ліжок. Завідував кафедрою проф. С.Л. Мінкін.
Семен Леонтійович Мінкін народився 18 березня 1892 р. у Харкові. Після закінчення гімназії з 1911 до 1915 р. навчався на медичному факультеті університету в Цюріху (Швейцарія), а потім повернувся на батьківщину і закінчив медичну освіту в 1915–1916 р. у Саратовському університеті.
У 1933 р. він очолює хірургічне відділення 5-ї дитячої лікарні, на базі якої організує дитячу хірургічну клініку 1-го Харківського медичного інституту. З 1933 р. він одночасно завідує кафедрою оперативної хірургії і кафедрою дитячої хірургії, але в 1939 р. залишає за собою тільки кафедру дитячої хірургії.
Проф. С.Л. Мінкін є фундатором великої школи харківських дитячих хірургів. До їхнього числа належать проф. А.Г. Кисельов, доц. К.А. Канторович, доц. Г.І. Бахур, А.С. Вайнштейн, С.3. Белявський, Е.Д. Двожильна, Т.В. Золотарьова, Р.М. Фішкес, І.І. Мирошников, С.Г. Кріцштейн, Т. 1. Тихонова й ін. Він і його учні написали близько 50 робіт, присвячених розробці окремих питань дитячої хірургії. В основному їхня тематика типова для дитячих хірургів 20–30-х років і стосується питань лікування непрохідності кишечнику, гострого апендициту, диплококового перитоніту, гриж, випадання прямої кишки і низки урологічних захворювань, притаманних дитячому віку.
З 1945 до 1963 р. кафедрою дитячої хірургії Харківського медичного інституту завідував проф. А.В. Габай. Під його керівництвом виконані 10 кандидатських і 1 докторська дисертації. Численні наукові дослідження, широкі за діапазоном і різноманітні за тематикою, викладені у 80 друкованих працях і 125 наукових доповідях. Більше 45 років Абрам Веніамінович віддав праці на благо народу, з них 42 роки присвятив лікарській, педагогічній, науковій і громадській діяльності. А.В. Габай за свою працю був нагороджений 4 урядовими нагородами. 24 грудня 1963 р. після тяжкої хвороби він помер. Будучи тяжкохворим, Абрам Веніамінович продовжував творчо узагальнювати свій великий досвід і буквально за день до смерті закінчив монографію «Хірургія селезінки у дітей».
З 1964 до 1970 р. кафедрою дитячої хірургії ХМІ завідувала доцент Г.Т. Колесникова. За цей час вона домоглася розширення клінічної бази з 40 до 130 ліжок; підготувала докторську дисертацію на тему: «Порушення білкового й електролітного обміну при гострих хірургічних захворюваннях у дітей і їхнє клінічне значення»; опублікувала 24 роботи з проблем дитячої хірургії (лікування і дослідження перитонітів, панкреатитів, крипторхізму, СДЛ та ін.).
Історію дитячої хірургії на Харківщині неможливо уявити без видатного вченого і хірурга, талановитого педагога й організатора, професора В.С. Топузова.
У вересні 1970 р. Вадим Сергійович був обраний завідувачем кафедри дитячої хірургії ХМУ й очолював її до 1991 р. Завдяки йому на кафедрі та в клініці відбулися революційні перетворення. Досягнення стали багато в чому відповідати високим вимогам світового рівня дитячої хірургії. Значно виріс штат кафедри, розширилася її клінічна база. Поряд з раніше працюючими співробітниками – доцентами Ю.О. Шелудьком, Л.М. Бредихіним, М.І. Оболенцевим, асистентом Л.М. Білецькою, кафедра поповнилася новими викладачами – доцентами А.О. Сіренком, О.Ю. Остріком, асистентами В.Б. Давиденком, Б.Є. Сігаєвим, В.О. Заїкою, Ю.В. Пащенком, О.М. Шведовим. Під керівництвом проф. В.С.Топузова підготовлені і захищені 1 докторська і 10 кандидатських дисертацій.
З 1970 р. на кафедрі організовано курс дитячої анестезіології. Було реорганізоване відділення реанімації, посилена анестезіологічна служба (доценти Оболонцев М.І, Сіренко А.О.). Кафедра і клініка стали методичним і науковим центром регіону, до якого входили Харківська, Сумська, Полтавська та Белгородська області. Відповідно зріс обсяг надання хірургічної допомоги, покращилася робота дитячих хірургів у поліклініках міста.
Несподівана смерть професора В.С. Топузова – видатного вченого, хірурга і наставника – стала справжньою втратою для всієї школи радянської дитячої хірургії. Але навіть вона є для його учнів яскравим прикладом самовідданого служіння своїй спеціальності: Вадим Сергійович помер в операційній, зав’язавши останній шов.
З 1991 до 2015 р. кафедрою дитячої хірургії та дитячої анестезіології завідував проф. Давиденко В.Б. , який прийшов на кафедру дитячої хірургії у 1977 р.
З липня 2015 до липня 2019 р. завідувачем кафедри дитячої хірургії та дитячої анестезіології був доктор медичних наук, професор Пащенко Юрій Володимирович. Він мав 200 наукових робіт з різних розділів дитячої хірургії та був автором 10 винаходів та патентів. Згадують його як мудру, дотепну, чуйну людину з інтелігентним, доброзичливим ставленням до оточуючих, віддану справі свого життя – лікуванню маленьких пацієнтів – майбутнього України.
У вересні 2020 р. завідувачем кафедри дитячої хірургії та дитячої анестезіології обрали доктора медичних наук, професора Давиденка В’ячеслава Борисовича. Він досвідчений дитячий хірург з широким колом оперативних втручань у дітей і талановитий викладач.