Енергоефективність та енергозбереження

Закон України «Про енергетичну ефективність»
Порядок впровадження систем енергетичного менеджменту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2021 року № 1460

Наказом ректора від 30.09.2022 року №109/2022-адм в Харківському національному медичному університеті:

  • започатковано впровадження системи енергетичного менеджменту,
  • затверджено Декларацію енергетичної політики, яка визначає основні наміри, напрями діяльності та зобов’язання університету щодо енергетичної результативності
  • затверджено План діяльності системи енергетичного менеджменту Харківського національного медичного університету

Щоденне ощадливе використання енергетичних ресурсів працівниками та студентами дозволить зменшити обсяги їх споживання в  будівлях Харківського національного медичного університету та, відповідно, скоротити витрати на комунальні послуги закладу, що забезпечить економію бюджетних коштів, знизить кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище та підвищить комфорт у приміщеннях.

Енергоощадні заходи, які доцільно вживати кожному працівнику на робочому місці
  • ОСВІТЛЕННЯ

    Максимально використовуйте денне світло (відгорніть штори / жалюзі, звільняйте зону перед вікнами від зайвого, розташуйте робочий стіл ближче до вікна). Виходячи з кімнати, завжди гасіть світло. Навіть якщо освітлення енергоефективне, рекомендується його вимикати, якщо в приміщенні немає співробітників. Тримайте чистими вікна, адже пил здатен затримувати до 50% світла.

    На освітлення робочого кабінету припадає до 40% спожитої електроенергії, в той час як природне освітлення сприяє підвищенню продуктивності праці.

  • ЕЛЕКТРИЧНЕ ОБЛАДНАННЯ

    Після завершення роботи вимикайте та від’єднуйте від електромережі все електрообладнання (комп’ютери / ноутбуки, принтери, БФП, сканери, зарядні пристрої тощо). Вмикайте їх лише у разі потреби.

    Електрообладнання в робочих кабінетах часто ввімкнено в мережу живлення в режимі очікування та продовжує споживати енергію. Таке споживання може сягати 10% і більше витрат.

    Не можна залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора. Мінімізуйте  користування ліфтами, віддайте перевагу пересуванню сходами.

  • КОМП’ЮТЕРНЕ ОБЛАДННЯ

    Налаштуйте перехід комп’ютера / ноутбука в сплячий режим через 10 – 15 хвилин після припинення роботи. Не застосовуйте заставок для монітора. Завдяки застосуванню сплячого режиму можна заощадити 60 – 70% енергії, спожитої обладнанням. Відрегулюйте яскравість монітора. Надмірно яскравий монітор шкодить зору. Водночас яскравість монітору в межах 160 кд/м може знизити споживання енергії з 40 до 30 Вт/Г. Уникайте друку документів без особливої потреби. Робота з документами в електронному вигляді забезпечить економічну роботу принтерів, заощадить енергію та папір, який становить 20–25% твердих побутових відходів.

  • ОПАЛЕННЯ ТА ОХОЛОДЖЕННЯ ПРИМІЩЕННЯ

    Вікна та двері. В опалювальний період та під час роботи кондиціонерів тримайте вікна і двері зачиненими. Провітрюйте приміщення залповим методом – відкривайте вікна навстіж (повністю) на короткий проміжок часу (до 10 хвилин). У зимовий період холодне повітря з вулиці потребує багато тепла для його прогрівання до кімнатної температури, а в літній період через потрапляння гарячого повітря з вулиці знадобиться більш тривала робота кондиціонера для охолодження кабінету. Неконтрольований впуск повітря може становити близько 20 % потреби в опаленні.

    Водночас не слід зловживати зачиненими вікнами та дверима через можливе погіршення якості повітря в приміщеннях.

    Екрани для радіаторів опалення. Закриті радіатори опалення меблями, коробками чи іншими речами, що стоять перед ними, значно погіршують їх ефективність унаслідок зменшення частки тепла, що надходить у приміщення та збільшення частки тепла, що поглинається зовнішніми стінами. Це призводить до необхідності додаткового опалення приміщення, наприклад, електрообігрівачами. Рекомендується знімати з радіаторів усі елементи, що їх накривають.

    Раціональне використання електричних обігрівачів. Часто в приміщеннях використовують портативні електричні обігрівачі. Такі пристрої допомагають користувачам підвищувати температуру в приміщеннях, але водночас вони інтенсивно споживають електроенергію. Крім того, вони виділяють тепло способом конвекції. Це означає, що порівняно з традиційними опалювальними системами повітря має дещо вищу температуру для досягнення задовільного рівня комфорту. Досвід показує, що деякі користувачі хочуть мати більш високий рівень температури в своїх кабінетах, ніж рекомендований. Вони продовжують користуватися такими пристроями, що неминуче призводить до значних комунальних витрат на електроенергію.

  • ВОДА

    Щільно закривайте крани води в приміщеннях. У разі протікань негайно повідомляйте коменданта будівлі. З крана, який капає, витікає 24 літри води на добу, а з крана, який підтікає, втрати води становлять до 200 літрів на добу.