Про нас
Кафедра здійснює діяльність за навчальним, науковим, методичним та лікувально-консультативним напрямками.
На кафедрі проходять підготовку здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти 4-го, 5-го та 6-го курсів спеціальності «Медицина» і «Педіатрія», 4-го курсу спеціальності «Стоматологія», 1-го та 2-го курсу спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування», «Медсестринство» та «Громадське здоров’я», здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2-го, 3-го та 4-го курсів спеціальності «Технології медичної діагностики та лікування», а також лікарі-інтерни та аспіранти.
Наукова робота кафедри включає дослідження діагностики, профілактики й лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу, НСV- та HBV-інфекції, ко-інфекції ВІЛ/ХГС та COVID-19, туберкульозу.
Кафедра бере участь у проведенні міжнародних наукових досліджень щодо удосконалення діагностики та терапії ВІЛ/СНІДу, геморагічних гарячок та COVID-19, туберкульозу.
Клінічною базою кафедри є КНП ХОР «Обласна клінічна інфекційна лікарня». Співробітники кафедри здійснюють лікувально-консультативну роботу на базі всіх відділень лікарні та беруть активну участь у клінічних, патологоанатомічних конференціях і роботі Асоціації інфекціоністів України.
КНП ХОР «Обласна клінічна інфекційна лікарня»
- Історія кафедри
- Освітній процес
- Наукова робота
- Лікувальна робота
- Міжнародна діяльність
- Післядипломна освіта
У Харківському медичному інституті кафедра часткової епідеміології з клінікою інфекційних хвороб була створена в 1923 р. на базі інфекційного відділення Харківського військового шпиталю № 4 (майдан Героїв Небесної Сотні, 14). Очолила кафедру доктор медицини, професор Зінаїда Миколаївна Нєсмєлова – перша жінка-професор і доктор медицини в Україні. В 1926 p. кафедру було перетворено в 3-є інфекційне відділення 2-ї Радянської лікарні, що на проспекті Героїв Харкова. Наукові дослідження проводились у напрямку вивчення клініки висипного тифу, інфекційних еритем, клініки та епідеміології малярії, грипу, епідемічного паротиту, черевного тифу тощо.
На кафедрі проводяться заняття зі здобувачами різних рівнів вищої освіти, що навчаються за освітньо-професійними програмами «Медицина», «Педіатрія», «Стоматологія», «Лабораторна діагностика», «Сестринська справа», «Громадське здоров’я» галузі знань «Охорона здоров’я».
На кафедрі проходять підготовку здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти 4-го, 5-го та 6-го курсів спеціальності «Медицина» та «Педіатрія», які вивчають дисципліну «Інфекційні хвороби», «Фтизіатрія» та освітні компоненти за вибором. Здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти 4-го курсу за спеціальністю «Стоматологія» вивчають освітній компонент «Інфекційні хвороби». За спеціальністю «Технології медичної діагностики та лікування» здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2-го, 3-го та 4-го курсів вивчають дисципліну (освітній компонент) «Інфекційні хвороби та епідеміологія з оцінкою результатів досліджень» та курси за вибором, а здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти 1-го курсу – вибірковий освітній компонент «Інфекційний контроль». Дисципліну «Інфекційний контроль» та «Клінічне медсестринство у фтизіатрії» як вибіркову вивчають також здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти 1-го курсу спеціальності «Медсестринство». Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти 1-го курсу спеціальності «Громадське здоров’я» вивчають освітній компонент «Найважливіші соціально значимі та особливо небезпечні інфекційні хвороби».
Дисципліни викладаються державною й англійською мовою.
Планова наукова робота кафедри включає дослідження питань діагностики, профілактики й лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу; визначення ролі імунологічних і метаболічних порушень у фіброгенезі печінки хворих на НСV- та HBV-інфекцію, ко-інфекції ВІЛ/ХГС з точки зору удосконалення діагностики та оптимізації лікування. Активно розробляються питання противірусної терапії вірусних гепатитів, гострих респіраторних захворювань і герпетичних інфекцій. Досліджуються клініко-метаболічні порушення у хворих з бактеріальними і вірусними менінгітами, менінгоенцефалітами та патогенетичні можливості їх корекції. Досліджується також діагностика та лікування COVID-19 та її ускладнень. Також проводиться дослідження прогностичної значущості маркерів запалення в оцінці перебігу захворювання та ефективності хіміотерапії туберкульозу легень.
З 2008 р. кафедра бере участь у декількох міжнародних програмах щодо антиретровірусної терапії ВІЛ-інфекції, діагностики та лікування СНІДу. З 2005 р. на кафедрі проводяться наукові дослідження, спрямовані на вивчення «малодосліджених інфекцій», таких як бартонельоз та ерлихіоз. Проводилось вивчення гострих кишкових інфекцій з точки зору клініко-мікроекологічних аспектів патогенезу й розробки нових методів патогенетичної терапії на основі застосування нових пробіотиків та антисептиків. На кафедрі інфекційних хвороб ХНМУ виконуються держбюджетні НДР: «Комплексна система ранньої діагностики та моніторингу ВІЛ-інфекції» (2010–2012), «Розробка системи моніторування метаболічних порушень у хворих на ко-інфекцію ВІЛ/ХГС на тлі противірусної терапії» (2013–2015), «Рання діагностика та моніторинг уражень центральної нервової системи у ВІЛ-інфікованих хворих» (2016–2018).
З 2016 р. запроваджено підготовку докторів філософії напряму медицина.
З 1991 р. захищено 19 кандидатських та 3 докторські дисертації. За результатами науково-дослідницької роботи опубліковано 3 монографії, 15 навчальних посібників.
Колектив кафедри активно й протягом тривалого часу співпрацює з науково-дослідними установами в Україні та за її межами, зокрема, з ДУ «НДІ імунології та мікробіології ім. І.І. Мечникова АМН України», ДУ «НДІ терапії ім. акад. Л.Т. Малої АМН України», ДУ «НДІ медичної радіології АМН України», Харківським національним університетом радіоелектроніки, Cukurova University, Adana, Turkey, Харківським обласним центром профілактики та боротьби зі СНІДом.
На базі кафедри було проведено міжнародні науково-практичні конференції з державного реєстру «Загальні проблеми парентеральних інфекцій» (2013), «Мечниковські читання» (2018, 2020, 2022).
Співробітники кафедри попри складнощі військового стану проводять консультації та лікування хворих у відділеннях обласної клінічної інфекційної лікарні, консультації хворих із підозрою на інфекційну патологію – в Харківській обласній клінічній лікарні, Обласному клінічному центрі урології та нефрології ім. В.І. Шаповала та інших лікувально-профілактичних закладах Харкова та області. Співробітники кафедри надають лікувальну та консультативну допомогу хворим на весь спектр інфекційної патології, однак протягом періоду пандемії здебільшого хворим на COID-19. На кафедрі виконуються загальноприйняті та новітні лікувально-діагностичні заходи: імуноферментний аналіз; молекулярно-генетичні дослідження (полімеразна ланцюгова реакція); генотипування генома HCV; дослідження імунного статусу; неінвазивна діагностика морфологічних змін печінки; дослідження ліпідного обміну; дослідження перекисного окислення ліпідів; імуногістохімічні дослідження; ультрасонографія органів черевної порожнини; дистанційна термографія. Викладачі кафедри активно консультують хворих на туберкульоз на базі Обласного протитуберкульозного диспансера № 1 та беруть участь у засіданнях обласного ЦЛКК з чутливого та хіміорезистентного туберкульозу.
Співробітники кафедри беруть участь у міжнародних проектах на основі укладання договорів про співробітництво, а саме із Центром молекулярної кардіології Цюріхського університету у сфері дослідження COVID-19 та Інститутом мікробіології Бундесверу (Німеччина) в межах програми Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в Україні з питань досліджень удосконалення методів діагностики хантавірусної інфекції.
Співробітники кафедри беруть участь у роботі міжнародних асоціацій, зокрема, професор К.В. Юрко є членом Європейського Клінічного товариства ВІЛ (EACS), професори К.В. Юрко, А.В. Бондаренко, А.В. Сохань та доцент Д.В. Кацапов є членами в Open Medical Institute, American Austrian Foundation, Зальцбург, Австрія, проф. Бутов Д.О. є членом Європейського респіраторного товариства (EU), Міжнародного союзу з ТБ та легеневих хвороб (FR) та ін. Співробітники кафедри регулярно беруть участь у міжнародних конференціях, вебінарах та інших наукових заходах.
На кафедрі відбувається підготовка лікарів-інтернів за спеціальністю «Інфекційні хвороби» та інших суміжних спеціальностей («Загальна практика – сімейна медицина», «Внутрішні хвороби», «Стоматологія», «Дерматовенерологія», «Хірургія», «Офтальмологія», Медицина невідкладних станів»).
Також на кафедрі проходить підвищення кваліфікації лікарів: цикли тематичного удосконалення «Актуальні питання діагностики, лікування та профілактики інфекційних хвороб» для лікарів-інфекціоністів, терапевтів, лікарів загальної практики – сімейної медицини, лікарів-анестезіологів і «Сучасні підходи до діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів» для лікарів-інфекціоністів, терапевтів, лікарів загальної практики – сімейної медицини, акушерів-гінекологів, хірургів, фтизіатрів, навчання слухачів циклів спеціалізації та стажування за спеціальностями «Загальна практика – сімейна медицина» «Епідеміологія», «Ендокринологія», «Фізична та реабілітаційна медицина», «Ортопедична стоматологія», «Хірургічна стоматологія», «Дитяча стоматологія», «Кардіологія», «Торакальна хірургія», «Ультразвукова діагностика», «Судинна хірургія» тощо.
Керівник СНТ: к.мед.н., доц. Могиленець О.І.
Члени СНТ: здобувачі вищої освіти 4–6-го курсів медичних факультетів, склад оновлюється щорічно.
Формат проведення: засідання щомісячно в дистанційному форматі (Zoom, Google Meet), індивідуальна робота – самостійно та під контролем викладача-куратора. Результати роботи презентуються на студентських наукових конференціях на кафедрі, а також міжкафедральних, університетських та міжнародних.
Кращі гуртківці відбираються для участі в олімпіаді з інфекційних хвороб та інших професійно спрямованих конкурсах.