Кафедра анатомії людини, клінічної анатомії та оперативної хірургії

Про нас

Кафедра анатомії людини, клінічної анатомії та оперативної хірургії Харківського національного медичного університету сформована у 2023 р. шляхом приєднання до кафедри анатомії людини (1804 р. заснування) кафедри клінічної анатомії та оперативної хірургії (1884 р. заснування). Основні напрямки діяльності кафедри включають навчальну, наукову, методичну роботу.

З метою осучаснення викладання дисциплін, підвищення зацікавленості серед здобувачів освіти та вдосконалення опанування практичних навичок у 2019 році на кафедрі анатомії людини ХНМУ відкрито навчально-науковий центр «Практична морфологія». Він складається з трьох лабораторій, які у свою чергу відповідають трьом головним напрямкам вивчення будови людини в сучасному освітньому просторі:

  • Лабораторія симуляційних технологій;
  • Лабораторія штучних органів і систем;
  • Лабораторія по роботі з трупним матеріалом.

У травні 2023 р. центр доповнено першим в країні повноцінним класом віртуальної реальності.

Контактні дані
Адреса:
м. Харків, пр. Незалежності, 12 (Анатомія людини)
Адреса:
м. Харків, вул. Трінклера, 6, 1-й поверх, праве крило (клінічна анатомія та оперативна хірургія)
Email:
kaf.1med.anatomii@knmu.edu.ua
Завідувач
Вовк Олег Юрійович
д.мед.н., професор
oy.vovk@knmu.edu.ua
Відповідальні особи
Чеканова Ірина Вікторівна
Відповідальна за навчальну роботу , PhD, ст. викладач
iv.chekanova@knmu.edu.ua
Колісник Ігор Леонідович
Відповідальний за наукову роботу, д.мед.н., професор
il.kolisnyk@knmu.edu.ua
Сухоносов Роман Олександрович
Відповідальний за студентський науковий гурток, к.мед.н., доцент
ro.sukhonosov@knmu.edu.ua
Колектив кафедри
Терещенко Анатолій Олександрович
к.мед.н., професор
ao.tereshchenko@knmu.edu.ua
Шиян Денис Миколайович
д.мед.н., професор
dm.shyian@knmu.edu.ua
Боягіна Ольга Дмитрівна
д.мед.н., професор
om.boiahina@knmu.edu.ua
Дуденко Володимир Григорович
д.мед.н., професор
vh.dudenko@knmu.edu.ua
Шевцов Олександр Олександрович
к.мед.н., доцент
oo.shevtsov@knmu.edu.ua
Шкляр Антон Сергійович
к.мед.н., доцент
as.shkliar@knmu.edu.ua
Крівченко Юрій Васильович
к.мед.н., доцент
yv.krivchenko@knmu.edu.ua
Лупир Марина Вікторівна
к.мед.н., доцент
mv.lupyr@knmu.edu.ua
Коробчанська Анна Борисівна
к.мед.н., доцент
ab.korobchanska@knmu.edu.ua
Куліш Віталій Петрович
к.мед.н., доцент
vp.kulish@knmu.edu.ua
Коновал Наталія Станіславівна
к.мед.н., доцент
ns.konoval@knmu.edu.ua
Кондрусик Наталія Юріївна
к.мед.н., доцент
ny.kondrusyk@knmu.edu.ua
Вдовіченко В’ячеслав Юрійович
к.мед.н., доцент
vy.vdovichenko@knmu.edu.ua
Сазонова Ольга Миколаївна
к.мед.н., доцент
om.sazonova@knmu.edu.ua
Лютенко Михайло Анатолійович
асистент
ma.liutenko@knmu.edu.ua
Сосонна Лілія Олександрівна
асистент
lo.sosonna@knmu.edu.ua
Яковлєва Юліана Вадимівна
асистент
yv.yakovlieva@knmu.edu.ua
Лебедєва Анастасія Олександрівна
асистент
ao.lebedieva@knmu.edu.ua
Даниленко Костянтин Миколайович
асистент
km.danylenko@knmu.edu.ua
Войницька Олена Михайлівна
Асистент
om.voinytska@knmu.edu.ua

Кафедра анатомії людини була започаткована разом зі створенням медичного факультету в складі Імператорського Харківського університету, який був заснований з ініціативи В.Н. Каразіна. Доречно відмітити, що медичний факультет університету став першим вищим навчальним закладом медичного спрямування на території України

Студенти медичних факультетів вивчають анатомію людини протягом трьох семестрів, стоматологічного факультету – протягом двох семестрів і в кінці отримують оцінку з дисципліни. Кафедра постійно опікується забезпеченням студентів навчально-методичними матеріалами, створенням нормативних документів та стандартизованої процедури рейтингової оцінки, розширенням навчальної матеріально-технічної бази, яка необхідна для забезпечення самостійної роботи студентів. Навчальні та наукові надбання плідно поєднуються з новими розробками, які підготовлені згідно з вимогами до закладів вищої медичної освіти. Реалізуючи концепцію реформи освіти щодо поліпшення підготовки медичних кадрів, кафедра поряд із традиційними методами навчання (лекції та практичні заняття з використанням демонстраційного трупного матеріалу) застосовує нові технології – сучасні системи тривимірної анатомічної візуалізації, наочні приладдя з синтетичних матеріалів, заняття у класі віртуальної реальності та ін.

З метою удосконалення навчального процесу кафедра приділяє особливу увагу підвищенню кваліфікації викладацького складу, а також поповненню штату кафедри випускниками університету.

Співробітники кафедри здійснюють наукові дослідження за основною темою: «Індивідуальна анатомічна мінливість краніотопографічних особливостей та просторових взаємовідношень ділянок голови людини в постембріональному періоді онтогенезу».

Наукова діяльність кафедри пов’язана з роботою багатьох кафедр, морфологічних і клінічних лабораторій Харкова, інших міст України та країн світу і присвячена дослідженню індивідуальних особливостей будови ділянок голови людини. Кафедра бере активну участь у міжнародних наукових конференціях, симпозіумах, конгресах.

Кафедра анатомії людини протягом багатьох років має тісні наукові зв’язки з морфологічними кафедрами інших ЗВО України та світу. Усі співробітники кафедри є активними членами наукових товариств: International Federation of Association of Anatomists (IFAA), European Federation for Experimental Morphology (EFEM), анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України (НТ АГЕТ), при цьому проф. Вовк О.Ю. є головою Харківського обласного осередку НТ АГЕТ.

За результатами наукових досліджень, співробітниками кафедри за останні п’ять років захищено 3 докторські та 3 кандидатські дисертації, виконуються 6 кандидатських дисертацій; внесок кафедри становить понад 230 публікацій, 70 статей, 130 тез, 5 патентів, 3 монографії, 25 доповідей та участь у 45 наукових форумах.

Співробітники кафедри анатомії людини щорічно презентують наукові дослідження морфологічного напрямку на симпозіумах, конференціях, семінарах, що проводяться IFAA (Інтернаціональна федерація асоціації анатомів), Американською асоціацією анатомії, Анатомічним товариством Великобританії.

Співробітники кафедри щорічно підвищують свою викладацьку професійну кваліфікацію на стажуваннях за кордоном (Німеччина, Польща, Великобританія, Швеція).

Кафедра підтримує контакти з розробниками віртуального столу “Anatomage” та синтетичного трупного матеріалу “Syndaver” (США) для удосконалення роботи з новітніми технологіями.

Кафедра співпрацює з командою розробників “3D Organon” (Австралія) задля оптимізації програмного забезпечення для викладання анатомії людини у вищих медичних закладах освіти України.

З метою осучаснення викладання дисциплін, підвищення зацікавленості серед здобувачів освіти та вдосконалення опанування практичних навичок у 2019 році на кафедрі анатомії людини ХНМУ відкрито навчально-науковий центр «Практична морфологія». Він складається з трьох лабораторій, які у свою чергу відповідають трьом головним напрямкам вивчення будови людини в сучасному освітньому просторі

Навчальний музей був започаткований з моменту заснування кафедри анатомії людини у 1804 р.

Науковий гурток

На кафедрі анатомії людини  проводиться активна робота зі студентами 1-го та 2-го курсів щодо організації СНТ. Щорічно на початку семестру відбувається набір гуртківців. У подальшому згідно з тематичним планом  щомісяця професорсько-викладацький склад кафедри проводить майстер-класи та семінарські засідання гуртка в лекційній залі кафедри анатомії людини ХНМУ. Кожного року гуртківці беруть активну участь у різноманітних конференціях України та країн зарубіжжя. Студенти активно залучаються до реконструкції музейних препаратів, допомагають викладачам проводити препарування трупного матеріалу на різних етапах.

Тематичний план семінарських засідань СНТ

  1. Зав. каф. проф. Вовк О.Ю. – «Історія анатомічної школи ХНМУ. Основні правила та можливості роботи СНТ на кафедрі анатомії людини».
  2. Ас. Лютенко М.А. – «Основні методи та етапи препарування трупного матеріалу людини».
  3. Ас. Даниленко К.М. – «Сучасні методи дослідження в анатомії».
  4. Ст. викл. Малахов С.С. – «Патентний пошук. Основні правила написання патентів України».
  5. Доц. Гордійчук Д.О. – «Поняття наукових друкованих робіт. Правила їх написання. Система антиплагіат».
  6. Аспірант Онашко Ю.М. – «Оформлення джерел літератури згідно існуючих вимог».
Нормативні документи освітнього процесу